Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ez milyen égi jelenség/tárgy...

Ez milyen égi jelenség/tárgy lehet?

Figyelt kérdés

Pár napja észrevettünk valamit az égen a családommal, egy kéken és pirosan villogó pontot.

Először nappal láttuk, akkor egy fehér gömbnek tűnt.

Most ahogy este néztem, nagyon hasonlít a csillagokra, azzal a különbséggel, hogy a megszokott enyhe vibrálás helyett nagyon intenzíven villog kék és piros színekben, valamint nagyobb terjedelmű és erősebb fényt is áraszt magából.

Az első észrevétel óta ugyanazon a ponton maradt az égen.

Viccelődtünk azzal, hogy űrhajó meg egyebek, de kíváncsi vagyok mi is lehet valójában. Nem értek a csillagászathoz, szóval valószínűleg hülyeséget írok, de arra gondoltam, hogy felrobbant egy csillag, valamilyen magyarázatot nem ismertek rá?


2018. ápr. 20. 20:40
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:

https://www.youtube.com/watch?v=lK220zeqSG4


Ugyanezt látom most, vagyis ugyanilyet.

A videóban úgy látszik, mintha egyszerre lennének jelen a piros és kék színek, de szabad szemmel tisztán látható, hogy váltakoznak.

2018. ápr. 20. 20:56
 2/16 anonim ***** válasza:

"A csillagászatban szcintillációnak nevezzük a távoli, látható égitestek, légkörön át tekintett képének gyors és rendszertelen fényesség- illetve színváltozását. Az objektumok véletlenszerű fényváltozása annak tudható be, hogy a légkör hő- és anyagáramlásai befolyásolják az atmoszféra optikai tulajdonságait. A légkörön kívüli objektumok fényének ilyen változását csillagászati szcintillációnak, a légkörön belüli fényforrások látszó fényének változásait földi szcintillációnak nevezik."


[link]

2018. ápr. 20. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ! Ez áll eddig legközelebb az elfogadható magyarázatokhoz amióta keresgélek.

Ami kiakaszt az az, hogy sokszor eltűnik, most ráadásul akkor tűnt el, amikor felment egy helikopter (vagyis feltételezem helikopter, sárgás fénnyel villódzott és viszonylag gyorsan mozgott) arra a területre.

2018. ápr. 20. 21:45
 4/16 anonim ***** válasza:

Honnan és milyen irányban láttad?

A csillagokkal együtt mozgott vagy egész nap az ég ugyanazon pontján áll?

2018. ápr. 20. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

"Az első észrevétel óta ugyanazon a ponton maradt az égen."

Mennyi idő telt el közben?


"nagyobb terjedelmű és erősebb fényt is áraszt magából"

Én a Jupiter körül láttam fényes ködösséget, mintha megvilágítana maga körül valamit, de az a párás-szmogos légkör miatt lehet.


"arra gondoltam, hogy felrobbant egy csillag"

Egyáltalán nem butaság, lehetne akár nóva vagy szupernóva is, de azok nem állnak egy helyben, hanem lassan mozognak az égen, ahogy a Nap vagy a csillagok. (Hacsak nem az északi pólus közelében van.)

2018. ápr. 20. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Azt hiszem 5-6 napja láttuk először, azóta ugyanazon a ponton maradt tegnapig.

Beszéltem egy ismerősömmel tegnap Facebookon, kérdeztem tőle, hogy látja-e, először nem látta, majd azt mondta nagyon alacsonyan van. Ezt azután írta, hogy a helikopter idejében "eltűnt", de nem mozogva ment ki a látókörömből, hanem eltűntek a fények, majd olyan helyen tűnt elő újra, ahol már ő látta, de én nem. Ilyenkor örülnék egy teleszkópnak, mert nagyon érdekel mi lehet.


Még egy információ azóta:

Nekem kelet felé kellett néznem, hogy lássam, a haverom aki szintén látta pedig észak felé kellett nézzen, kb. 1,5 km lehet közöttünk. De persze ő már lehet egy másikat látott, hiszen az "enyém" eltűnt.

2018. ápr. 21. 08:26
 7/16 anonim ***** válasza:

Még mindig nem tiszta, hogy mozgott-e lassan a csillagokkal együtt pl. 1-2 óra alatt. Kevés égitest van, ami nappal és éjjel is látszik, ilyen lehet esetleg pár aránylag közeli bolygó, és a Hold. Lehetne még fel- vagy leszálló repülő reflektora, ami engem régen megtévesztett, mert pont egy leszállópálya vonalában laktunk és szinte mozdulatlannak tűntek a fények, aztán később jöttek újak, stb.


Egyszer láttam hasonlót sok éve: délután, még nappal, egy ház fölött állt egy fényes pont, kb. keleti irányban, olyan 20-30 fok magasan. Nem egy halvány pont volt, hanem elég határozottan és élesen ragyogta túl a késő délutáni de még teljesen világos eget. Fényesebbnek tűnt, mint a Vénusz, de legalább olyan fényesnek. Valószínűleg a nyugati napfényt verte vissza. Ahogy később is többször odanéztem (talán 1-2 óra alatt), ugyanott állt. Megnéztem kicsit arrébb, hogy nem a háztető része-e, de az is arrébb mozdult, tehát volt némi parallaxisa a házhoz képest. Újabb 1-2 óra múlva már nem volt ott és azóta sem láttam.


Ha a légkörön kívül volt, akkor a Földdel együtt kellett mozognia, de geostac. műholdnak nagyon fényes és stabil fényű volt. Égitestnek túl fényes volt és nem úgy tűnt, hogy az égbolttal mozog (de ki tudja már, ez rég volt). Gondoltam még lufira, egyéb repülő dolgokra, de ahhoz túl mozdulatlan volt.

Lövésem nincs mi lehetett. :)

2018. ápr. 21. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
Ezt én is láttam. :o és tényleg nem mozgott.
2018. ápr. 21. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

7-es:

Nem mozgott, viszonyítási alapnak ott volt a szomszéd kéménye, a kazánház küszöbéről néztem mindig, és így a kéménnyel egy szinten volt magasságot illetően és tőle kb. egy méterre (mármint persze látszatra :D), ugyanott volt mindig mikor láttuk, legutóbb is.

A Hold kizárt, tekintve, hogy alig volt nagyobb mint egy csillag és a Holdat is láttam. :D

A közelben nincs leszállópálya, repülőt max akkor látunk ha permeteznek vagy nagyon magasan elrepül felettünk. :D

Szabad szemmel látható műholdra én is gondoltam, de nem találtam semmi olyat, ami itt járna vagy ilyen színeket árasztana magából.


8-as:

Borsod megyei vagy?

2018. ápr. 21. 19:56
 10/16 anonim ***** válasza:

De mindig ugyanakkor nézed?


Nézd meg este és hajnalban is, úgy sem változik a helyzete?

2018. ápr. 21. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!