Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem működik a generátorom?

Miért nem működik a generátorom?

Figyelt kérdés

Építettem egy minigenerátort. 10 mágnes forog 4 darab sorba kötött tekercs körül. A tekercsek kivezetésénél nem lép fel semmilyen feszültség, amikor megforgatom a szerkezetet. Mi lehet az oka? Nagyon el vagyok keseredve mert két napja csinálom és még nem jött össze :( Örülnék, ha sikerülne megoldást találni de jelenleg tanácstalan vagyok.


Itt egy rajz, kb hogyan is néz ki:

[link]



2018. ápr. 23. 19:07
1 2 3 4
 21/38 A kérdező kommentje:

Bubuka: Ezek szerint generátort házilag nem egy egyszerű feladat. Ezekről az örvényekről éppencsak hallottam. Azt hiszem, hogy inkább majd rendelek egy generátort és azt teszem bele a szerkezetembe. Kísérleti úton természetesen még próbálkozni fogok az elektromos áram indukálásával.


19-es:

Nincs semmilyen szaktudásom, 16 évesen csak kóstolgatom a mérnökség alapjait, de merek álmodni. És szeretném valóra is váltani ezeket az álmokat.


Vasmag valóban nincs, a menetszám szintén nem sok. Kommutátorra nincsen szükség, mert a külső, mágneses rész forog a tekercsek körül csapágy segítségével, ahogyan a fő kérdés alatt is írtam.


Még egy kérdés: Egy tekercselésnél mi számít többet? Nagyobb menetszám - kisebb keresztmetszet vagy,

Kisebb menetszám - vastagabb huzal?

2018. ápr. 23. 21:50
 22/38 A kérdező kommentje:

https://www.youtube.com/watch?v=lwb0vl924wg


Ebben a videóban sem látni vasmagot, csak szimplán tekercseket, mégis működik. Ezek szerint ez is egy kamuvideó?

2018. ápr. 23. 21:56
 23/38 A kérdező kommentje:
Én ez a videó alapján készítettem el a sajátomat, hitelesnek tűnik és elvileg működik is, de ebben sem látni vasmagot. https://www.youtube.com/watch?v=mXTitm0hxM4
2018. ápr. 23. 22:00
 24/38 Bubuka508 ***** válasza:
Attól függ, konkrétan milyen paraméterekkel akarod alkalmazni a szerkezetet (áramerősség, feszültség, teljesítmény) és milyen célra, mert létezik többféle szerkezeti kivitel. Vastag huzalátmérő több ampert bír, a több menettel pedig nagyobb indukciót lehet elérni. De ezeknek egy bizonyos mértéken túl határt szab a szerkezet és a vasmag külső-belső mérete, súlya, fordulatszáma. Ezeket mind össze kell hangolni, aszerint méretezni mindent.
2018. ápr. 23. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/38 Bubuka508 ***** válasza:
Ezt nehéz megmondani, lehet kamu is, de sok minden függ a mágnesek erősségétől és a fordulatszámtól is. Ami gyanús mindkettőnél, az itt is a túl nagy légrés a forgórész mágnesei és az állórész tekercsei között, főleg vasmag nélkül. Tizedvolt, esetleg 1-2 volt nagyságrendű feszültség még esetleg hihető (de az is csak üresjáratban), de 18-20 volt semmiképpen egy ilyen megoldásnál. A másodiknál szemlátomást nem is egyformák a tekercsek menetszámai. Szóval egy bizonyos szempontból tényleg kamu, mert gyakorlatilag használhatatlan.
2018. ápr. 23. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/38 anonim ***** válasza:

"Vasmag valóban nincs, a menetszám szintén nem sok."


Hát igen, látod ez nagy baj. A vasmag egyrészt azért kell, mert akkor az indukció hatását fel tudjuk nagyítani. Erre tipikusan lágymágneses lemezelt acélanyagot használ a villamosipari gyakorlat.

A menetszám pedig azért fontos, mert a forgógépek villamos modelljét leíró differenciálegyenletekben benne van egy induktivitás nevű tényező, és az indukált feszültség evvel lesz arányos.

Az induktivitás viszont jó közelítéssel a menetszámmal arányos, ha az ún. kölcsönös indukció elvét alkalmazva indulunk ki.


A huzal keresztmetszete lehet kisebb, 0.1-0.3 neked pont jó lesz.


A forgórész vasmagját házilag elkészítheted pl. hulladék konzervdobozokból, lemezelve összerakva. Arra figyelj, hogy tekercseléskor a zománc ne sérüljön. (alá tekerhetsz papírt pl.).


A légrés maximum 2-3 mm legyen.

2018. ápr. 24. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/38 Wadmalac ***** válasza:
Nem tudom, milyen áram a végcélod, de ha egyenáram, akkor lehet, hogy ilyen kiszámíthatatlan "ütemkiosztásnál" és nem figyelembe vett pólusozásnál a tekercseken, kommutátor nélkül talán jobban jársz, ha tekercsenként egyenirányítasz, minden tekercs egyenirányított áramát ráhúzod (pólushelyesen!) egy kondenzátorra és onnan vezeted le a nyert áramot.
2018. ápr. 24. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/38 Walter_Dornberger ***** válasza:

Kedves 16 éves álmodni merő fiatalember!


A gépeddel mint azt korábban már azt hiszem a 19 es leírta, több baj is van.

A legjelentősebbek, talán egy kicsit érthetőbbre fogalmazva:


A mágneskör nincs egzaktul meghatározva a vas kialakítása által ezért az indukcióvonalak arra mennek amerre "akarnak". Vagyis tudják a Maxwell egyenleteket (valószínüleg veled ellentétben) és így :

- hosszirányban rövidülni szeretnének,

- mindíg záródnak (nincs kezdet és nincs vége.

- egymást sohasem keresztezik.


Ebből az következik, hogy az egymás mellett lévő északi és déli pólusok közt alakulnak ki a levegőn keresztül záródó erővonalak. (a mágnesek másik fele, ami a külső vashoz van rögzítve valahogy, és a vas alkotja a záródó mágneskör másik felét)


A mozgási indukció feltétele, hogy a tekercs belsejében változzon a mágneses tér : haladása közben erővonalakat kell áltmetszenie. Csakhogy itt az erővonalak amik a mágnesek belső feléből kilépnek soha nem fognak a tekercsek belsejébe jutni, mert lényegesen rövidebb úton eljut a szomszéd mágneshez és száródik. (az erővonalak hosszirányban rövidülni igyekeznek)


Ahhoz hogy működjön a géped a tekercsek belsejébe is vasmagot kell tegyél, ami forogva egy szembenlévő Északi és Déli pólust köt össze. Vagy 90 fokra lévőt, tök mindegy. Az viszont számít, hogy a forgórész és az álórész közti légrés lényegesen kisebb legyen mint két mágnes egymástól mért távolságának fele : (két légrés átlépés kell azáródáshoz) így a mágneses erővonal már a kisebb mágneses ellenállású úton fog haladni, ármegy a forgórész vastastén (ami körül a tekercs van) és nem a légrésen keresztül fog záródni. a gép is működni fog, ahogy a következő pólus felé fordul a forgórész a mágneses erővonalak lecsökkennek, majd irányuk is megváltozik : mert a következő pólus pont fordítottja az előzőnek!


Összefoglalva: a mágnesek közti légrések nagyok és a forgórész vasteste hiányzik. A megfelelő kapcsolás és elvezetésről már nem is beszélve.


Egyébként miért nem a mágnest forgatod, és az álló tekercsből viszed el az áramot? Lehet egyszerűbb lenne! (néhány éve ezt kitalálták már, szinkron generátor a neve)

2018. ápr. 24. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/38 Bubuka508 ***** válasza:
A szinkrongenerátor forgó mágnesét is gerjeszteni szokták, ami szintén kommutátor (ill. csúszó) gyűrűket tesz szükségessé, ami tovább bonyolítja a dolgot. Ahogy te csináltad, úgy is működhet elvileg, a kismotor-kerékpárokban ilyen szerkentyű van, ennek hivatalosan váltakozó áramú dinamó a neve. Tehát az alapötlettel nincs gond. De erre is igazak az előttem levő által leírt dolgok, csak nem használtam kimondott szakkifejezéseket, mert ehhez ilyen irányú előképzettség is szükséges, hogy megértsd őket. Én közérthető "konyhanyelven" sugalmaztam a dolgokat, nem akartam a szakszöveggel fájdítani a fejedet. De a vasmag kialakítása, ahogy én is írtam, házilag kicsit gázos. Egyik válaszoló írta, hogy konzervdobozból vághatsz vaslemezeket, abból elvileg össze lehet rakni, de úgy is körülményes és a mágneses indukciója a tiszta vasnak nem lesz akkora, mint a kimondottan erre használt anyagoknak. Azért írtam, hogy a szerkezeted legfeljebb kísérletezni, ill. szemléltetni lesz jó.
2018. ápr. 24. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/38 Wadmalac ***** válasza:

1. minden tekercset egy irányba kössél be. Ugyanazon végükkel, azonos tekercselési iránnyal kell körbemenned.

2. minden tekerccsel azonos pólus nézzen szembe egyszerre.

3. ebből következően négy tekercshez 8 mágnest kell körbe raknod váltott polaritással, hogy minden tekercs egyszerre azonos polárt kapjon és persze a forgásnál váltakozót.

4. a mágnesek legyenek kisebbek, mint a távolságuk egymástól. Úgy kevésbé buzerálják egymás mágneses terét.

5. én a neodímium mágneseket javasolnám, abban van kraft rendesen.

6. tekercsek magja lehet egy kis darab lágyvas cső, semmivel sem lesz rosszabb egy tömör vasmagnál.

7. mágnesek és vasmagok közti légrést tartsd a minimumon.


Így lesz egy váltakozó áramú dinamód, aminek a frekvenciája és produkált feszültsége-árama is fordulatszám-függő lesz.

Ezzel gyakorlatilag nem jutottál messzebb annál a bigyónál, ami a negyven éves mamabájkon pislogtatja az égőket, de legalább már valami.

2018. ápr. 24. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!