Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Feketelyuk és idő kapcsolata?

LeonScottKennedy kérdése:

Feketelyuk és idő kapcsolata?

Figyelt kérdés

Azt már tudjuk, hogy lehetséges a jövőbe utazni, ha elég erős gravitációs hatásnak vagyunk kitéve, mivel a gravitációs mező meggőrbíti a téridőt, és a közelében számunkra lassabban telik az idő, ami nekünk két perc, az lehet, hogy máshol 200 év.

Lehetséges lenne ennek a mintájára létrehozni mondjuk egy szerkezetet, ami téridő görbülést generálna, és ha bemész mondjuk 2 percre, akkor 20 évvel utaztál előre?

Illetve másik érdekes kérdés, hogy tegyük fel, megyek űrhajóval a Tejútrendszer középpontjába, a szupermasszív feketelyukunkhoz. A szupermasszívoknak ráadásul a gravitációjuk is jóval erősebb, tehát a téridő is jobban meggörbül. Tegyük fel hogy Thanos vagyok és megvan a Végtelen Kesztyűben mindegyik Végtelen Kő, tehát meg tudom magam védeni attól, hogy kozmikus spagettivé váljak a feketelyuk közelében. Ha teszek egy pár kört elég közel a feketelyukhoz, akkor lehetséges, hogy a galaxis több milliárd évvel későbbi állapotát láthatom? Vagy ami maradt belőle az Andromédával való egyesülés után? Azért elég menő lenne nem?


2018. máj. 10. 08:47
1 2 3
 11/22 A kérdező kommentje:

Minél többet gondolkozom ezeken, annál depressziósabb leszek, hogy az én életemben már úgysem fogok megtapasztalni ezekből semmit :(

Pedig ha van olyan halál, ami tényleg menő, akkor az a feketelyuk általi. Miért kell ilyen lassan történnie mindennek az űrben?

2018. máj. 10. 13:56
 12/22 anonim ***** válasza:

Nem kérdező, itt az a probléma, hogy te megpróbálsz olyasmit elképzelni, amihez nincs meg a kellő ismereted. Ezért aztán jobb híján az érthetetlen fogalmakat természetszerűleg helyettesíted számodra érthető "hétköznapi" fogalmakkal. Csakhogy ettől már egészen másról beszélünk, mit a kiindulópont. És nincs esély oda visszatérni.

A depresszió abból az állapotból származik, amikor a valódi tudás és a megismerni kívánt jelenség között akkora a szakadék, hogy áthidalhatatlan. Jól ismert eredménye a pszichológiai kutatásnak, hogy ebbe akár bele is lehet halni, mert az agy, mivel nem képes feldolgozni, kikapcsol.

Azt javaslom, foglalkozz hétköznapibb dolgokkal, és hidd el, a fekete lyukak problematikája bonyolult, sokan tanulmányozzák, és egyelőre kevés a biztos tudás benne.

2018. máj. 11. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 Wadmalac ***** válasza:

"Minél többet gondolkozom ezeken, annál depressziósabb leszek, hogy az én életemben már úgysem fogok megtapasztalni ezekből semmit :("

Hát személyesen nem fogsz fekete lyuk körül űrhajóval szambázni, az igen valószínű. De ne bánd, nem valami baráti környék az.

Egyébként meg éppen optimistának kéne lenned, hiszen a grav. hullámok mérése forradalmi újdonság, lehet, hogy pont ez fog még az életünkben hatalmas, a gravitációval, téridőnkkel kapcsolatos felfedezésekhez vezetni. Ki tudja, lehet, hogy megéljük az antigravitáció, a térhajlítás minimum elméleti alapjainak megismerését.


"Pedig ha van olyan halál, ami tényleg menő, akkor az a feketelyuk általi. Miért kell ilyen lassan történnie mindennek az űrben?"

A csillagközi utazás akkora technikai ugrás a mai űrtechnikánkhoz képest, minimum akkora, mint amekkora a mai technikánk meg a szakócapattintás közt volt.

Ahhoz kellett pár tízezer év, ehhez valószínűleg már sokkal kevesebb fog. De ez a mi életidőnkben elég valószínűtlen.

2018. máj. 11. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:

Amúgy a féreglyukat nehéz elképzelni 3D-ben...


Ami a scifi filmekben látható kürtő szerű izé, az gyakorlatilag csak 2D-s!


A papírlapot összehajtod és egy tölcsért képszelsz el a két vége között... na ez csak a sík összekötése egy féreglyukkal!


Gondoljunk bele, 3D-s térben egy kocka két pontját akarjuk közelebb hozni... máris sokkal nehezebb elképzelni volumetrikusan. Hogyan csippented össze a zselékocka két pontját? Hogyan képzelhető el az a tölcsér egy térmasszában?


Ugyan ez már a gravitációra is érvényes, a gumiasztal analógiája remek, de 2D-s csak. A 3D-s vektormezőket sokkal nehezebb elképzelni és vizualizálni.

2018. máj. 11. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 Wadmalac ***** válasza:

"Ami a scifi filmekben látható kürtő szerű izé, az gyakorlatilag csak 2D-s!"

Általában ja. De pl. az Interstellarban ezt szerintem speciel jól elkapták.

Persze tökéletesen hiteles nem lesz semmi, lévén a kutya nem járt még féreglyukban. :D

2018. máj. 11. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 A kérdező kommentje:

#15:

Az interstellart hagyjuk már, én, mint lelkes laikus, gyermeki lelkesedéssel élveztem (nagyon) azt a filmet, egészen addig a pontig, amíg Matthew Lenemíromanevét fogta magát és beleugrott a feketelyukba, onnantól akkora kiábrándultság és bullshit volt az egész a részemről... Pedig a film alapvetően nem tudott újat mondani, de mégis, vizuálisan megmutatta azt, amiről addig csak ábrándoztam, és ezért nagyon élvezetes volt, de miután átment "majdmimegmutatjukmivanott" áltudományos, sci-fis maszlagba, számomra teljesen elvesztette a hatását. Pedig ha nem is tudjuk pontosan, mi van egy feketelyuk belsejében, az 1000%, hogy nem az, ami a filmben volt. Főleg, hogy túl sem élné azt. Nem sci-fi volt az, hanem szimplán hülyeség.

2018. máj. 11. 14:28
 17/22 Wadmalac ***** válasza:

"gyermeki lelkesedéssel élveztem (nagyon) azt a filmet, egészen addig a pontig, amíg Matthew Lenemíromanevét fogta magát és beleugrott a feketelyukba"

Sokkal korábban volt már azzal baj.

Volt már erről a filmről itt vitám olyanokkal, akik a filmnél tanácsadóként alkalmazott híres fizikusra hivatkozva állították, hogy minden hiteles benne, de fenéket. A hitelest sok helyen a cselekmény érdekében kicserélték pörgősre vagy látványosra.

Én már a keményre fagyott lebegő felhőknél kiakadtam.

Meg persze az eseményhorizonthoz olyan közel keringő bolygón is, hogy százas nagyságrendű idődilatációs torzulás legyen stb.

De a féreglyukba fordulás úgy lett látványos, hogy nem hiteltelen.


Összességében nem bántom a filmet, mert hibái ellenére tudott tudományos érdeklődést ébreszteni.

És szórakoztató volt.


A fekete lyukas rész meg színtiszta fikció volt (olyan jövőbeli tudományos eredményként írta le azt, amit ma nem foghatunk fel, ez simán megengedett) nincs vele semmi baj.

Az azon belüli fraktáldimenziós látványorgia meg frenetikusan jó volt.

2018. máj. 14. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 A kérdező kommentje:

#17:

Szóval szerinted ha én kimennék egy feketelyukhoz és beleugranék az eseményhorizontjába az teljesen rendbe lenne. Pedig az nem sci-fi, pontosan tudjuk, hogy a téridő torzulás miatt nem lehet túlélni az eseményhorizont közelében. Egyébként a többiben egyetértek, nekem is elég közelinek tűnt az a bolygó a fekete lyukhoz, de azt elnéztem, mert nem volt akkora bullshit, mint a továbbiak. Szerintem az már bőven túl megy az értelmes sci-fi határán. Maradtak volna a tudománynál végig.

2018. máj. 14. 08:57
 19/22 anonim ***** válasza:

"a téridő torzulás miatt nem lehet túlélni az eseményhorizont közelében"

Ez csak a normál jószágokra igaz. Léteznek olyan óriások, ahol simán kibírnád még ott.

Persze beljebb már más a helyzet.

2018. máj. 14. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 Wadmalac ***** válasza:

"Szóval szerinted ha én kimennék egy feketelyukhoz és beleugranék az eseményhorizontjába az teljesen rendbe lenne."

Teljesen őszinte leszek, engem nem zavarna. :D


" a téridő torzulás miatt nem lehet túlélni az eseményhorizont közelében. "

Hát ez így pongyola.

Egyrészt elég nagy fekete lyuk eseményhorizontján átlépést észre sem vennéd, másrészt kisebbnél nem intézném el a kérdés téridő-torzulással, konkrétan ott az árapályerők szednének cafatokra.

A filmbeli fekete lyuk árapályereje elég volt az űrhajó szétszedéséhez, de az űrhajóséhoz már nem. Ez elég irreális, de hagyjuk meg. Mint írtam, a történek szerint ez a fekete lyuk egy jövőbeli civilizáció mesterséges eszköze, nem pedig egy szabvány fekete lyuk, innentől sok minden belefér.


"Szerintem az már bőven túl megy az értelmes sci-fi határán. Maradtak volna a tudománynál végig."

Szerintem meg nem. Ami nem megy túl a tudomány határain, az nem sci-fi, hanem doku.

Nekem csak azzal van bajom, ha valami seggbeq... a már ismert tudományt.

Például a röpködő szilárd felhők, a film szerinti gravitáción, film szerinti gázban, nyomáson és hőmérsékleten.

2018. máj. 14. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!