Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van a síkkondenzátorok kapacit...

Van a síkkondenzátorok kapacitásának klasszikus egyszerű képlete a C = A/d. De a széleffektusok miatt a valóság ettől pic eltér. Felfele vagy lefele van az eltérés, és ez hogyan igazolható?

Figyelt kérdés

2018. jún. 23. 12:08
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
0%
Adott töltésű síkkondenzátor esetén az erővonalak egy része a lemezeken kívülre szorul, ezért belül az erővonalsűrűség (és az azzal arányos térerősség) kisebb lesz az ideális esethez képest. Emiatt a feszültség is kisebb, ezért a kapacitás C=Q/U nagyobb. Más megközelítésben a képletedbe írandó A felület nagyobb. (A képletedből mellesleg hiányzik a vákuum dielektromos állandója.)
2018. jún. 24. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 A kérdező kommentje:
Én fizikus vagyok, olimpikon, és olvastam, de olyant nem mondunk, hogy erővonalak taszítják egymást!
2018. jún. 25. 11:53
 13/25 A kérdező kommentje:

"Emiatt a feszültség is kisebb, ezért a kapacitás C=Q/U nagyobb."


Ez egy téves magyarázat. A töltés attól függ, hogy mekkora feszültséget kapcsolsz egy adott geometriájú kondenzátorra, és nem fix érték az ideális és a valóságos eset között összehasonlítva!

2018. jún. 25. 11:54
 14/25 anonim ***** válasza:
100%

Olyat se mondunk, hogy "olyant".

Amúgy a "taszítják" az egy megszemélyesítés, és jól leírja azt a tényt, hogy a valóságban, ahol csak lehet kisebb sűrűségben vannak (értsd: a széleken). Aki ezt nem érti, az csak kötekedik, szerintem az első válaszoló jól megválaszolta a kérdést.

2018. jún. 25. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
34%

Én írtam, hogy azonos Q esetén az ideális esetben nagyobb a feszültség a lemezek között, mert sűrűbben helyezkednek el az erővonalak. Miért ne lenne értelme a töltést azonos értéken tartani az elképzelt (az örvénymentességet sértő esetben), valamint a valódi esetben, és a feszültségeket összehasonlítani?

Nem tudom, mit számít, hogy ki vagy (fizikus és olimpikon), az számít, hogy mit mondasz. Én sem hivatkoztam az előképzettségemre. Gondold át még egyszer azt, ami fentebb leírtam.

2018. jún. 25. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 A kérdező kommentje:
Érvek esetén nem számít, én csak azért mondtam, hogy a szóhasználat, a megszemélyesítés, nem egy olyan dolog, ami a fizika szaknyelve, és ezt fizikusként mondom. És itt nem is megszemélkyesítésről volt szó, hanem valamiféle analógiáról, ami pedig többértelmű lehet, nem világos, hogy ki mit akar érteni alatta, ezért van a tudománynak egy nyelve, és ha valami új fogalmakat bevezet, akkor definiálja, és nem azt mondja, hoghy ezt mindenki érti. Azért kérdeztem valamit, mert nem értem, tehát hülyeség úgy válszolni, hogy ezt mindenki érti.
2018. jún. 25. 13:56
 17/25 anonim ***** válasza:
100%

Jó kis fizikus lehetsz, ha ezt nem érted, csak azzal vagy elfoglalva ki hogy fejezi ki magát.

Ha engem ennyire érdekelne, akkor kimérném, hogy kisebb-e, mennyivel, stb. Amúgy az egész képlet végtelen nagy fémlemezekből indul ki. Különben ajánlom a numerikus térszámítást, jó szórakozást!

2018. jún. 25. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
0%
Ő [link] az Elektrosztatika, Elméleti villamosságtan példatár I. (Tankönyvkiadó), 1954 művének 33. példájában foglalkozik ezzel, messzebbre nem kell menni.
2018. jún. 25. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
0%
12:45-ös vagyok. Olvasd már el légy szíves, hol írtam rossz szóhasználatot. Ez eddig a 3. bejegyzésem, a taszító erővonalakat nem én írtam.
2018. jún. 25. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
76%
Az első válaszoló válasza pedig továbbra is helytelen.
2018. jún. 25. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!