Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az Univerzumnak van origója?

Az Univerzumnak van origója?

Figyelt kérdés
Ha úgy tetszik Univerzum alatt érts Multiverzumot. Vagy bármilyen más kitüntetett pontja.

2018. jún. 28. 21:17
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
39%

Van.

Csak nincsen benne, vagyis belülről nem lehet megmutatni.

Kb. hatszor volt már ez a téma.

2018. jún. 28. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
44%

Miért lenne?

Minek is lenne?

2018. jún. 28. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
70%
A jelenleg legelfogadottabb modell szerint nincs kitüntetett pontja, nincs középpontja, ill. minden pontja pontosan ugyanolyan joggal nevezhető középpontjának, mint bármely másik pontja.
2018. jún. 29. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
13%

Azt nem értem, hogy aki nem ért hozzá, az miért ír?

Meg tudja ezt valaki mondani?


Minden létező testnek van középpontja. A világunknak is.

Csakhogy sok olyan test létezik, ahol a középpontot NEM TARTALMAZZA az adott test. Ilyen pl. egy gyűrű, egy labda (felszíne), vagy pedig a világunk.


Tehát a világunknak is VAN középpontja - csakhogy ezt nem tudjuk megmutatni, mert NINCSEN BENNE a jelenlegi világunkban sehol.

2018. jún. 29. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 Wadmalac ***** válasza:
42%

"Tehát a világunknak is VAN középpontja - csakhogy ezt nem tudjuk megmutatni, mert NINCSEN BENNE a jelenlegi világunkban sehol."


A van helyett maradjunk meg a LEHET fogalomnál, a többi stimmel. A VAN csak akkor lenne jogos, ha biztosan tudnánk 3 feletti térdimenziókról.

2018. jún. 29. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
20%

Ha nincs 3 feletti térdimenzió, akkor is van középpontja a világunknak, csak éppen most ott nincs semmi.

Ha van, akkor pedig van ott valami (legalább egy tér).

2018. jún. 29. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 Wadmalac ***** válasza:
37%
#/: Hát számomra ez egy 100%-ban értelmezhetetlen komment volt. Bővebben?
2018. jún. 29. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 2*Sü ***** válasza:
76%

> Minden létező testnek van középpontja.


Pontosítsunk. Minden létező !véges kiterjedésű! testnek van középpontja egy végtelen térben. A kiegészített kritériumok megkérdőjelezhetőek. A tér lehet önmagában visszahajló. A Föld felülete ilyen. A Föld felületének – mint kétdimenziós objektumnak – nincs közepe. (Maximum a Földnek, mint háromdimenziós objektumnak van közepe, de a felületének nincs.)


Az is megkérdőjelezhető, hogy a világegyetem véges kiterjedésű-e. Vannak olyan hipotézisek, amik alapján nem az. Ha végtelen, akkor megint nincs középpontja. Egy végtelen kiterjedésű papírlapon bárhol felvehetsz egy origót, attól minden irányban végtelen távolságok vannak. De bárhol máshol is felvehetsz egy origót, arra is igaz lesz ez, tehát egy végtelen papírlapnak nincs közepe.


~ ~ ~


Egy kicsit más megközelítés:


Ugye ha elfogadjuk az ősrobbanás elméletét, akkor a világon minden létező anyag egyetlen szingularitásból jött létre. Ergo bármelyik elemi részecskére, vagy a tér bármelyik pontjára mutatsz rá, arról elmondható, hogy az ősrobbanás pillanatában ebben a szinguláris pontban volt, tehát az ősrobbanás helyén van. Minden részecske a világban az ősrobbanás pontjában – mint afféle középpontban – van, sőt azt is lehet mondani, hogy a komplett világegyetem az ősrobbanás helyén van.


Gondolj egy tűzijátékra. Kvázi egy pontból repülnek a darabkái minden irányban. Az nézőpont kérdése, hogy a legfelső darabkától távolodik minden más darabkája lefele és oldalra, vagy a legalsó darabkájától távolodik minden más darabkája felfelé és oldalra. Az más kérdés, hogy a tűzijátéknál ugye van a földön álló ember, és a Földhöz képest lehet beszélni arról, hogy melyik az a pont, ami fix. De itt a komplett világegyetemről beszélünk, nincs egy külső viszonyítási pont, amihez képest azt lehetne mondani, hogy „na ebben a pontban történt meg az ősrobbanás”.

2018. jún. 29. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
50%

"ha elfogadjuk az ősrobbanás elméletét, akkor a világon minden létező anyag egyetlen szingularitásból jött létre."

Az, hogy a mi világunk egy kis térrészből jött létre, rendben van.

De ha a világ végtelen, akkor már nem biztos, hogy a kezdeti térrész kicsi volt. Lehet az is végtelen.


"Ergo bármelyik elemi részecskére, vagy a tér bármelyik pontjára mutatsz rá, arról elmondható, hogy az ősrobbanás pillanatában ebben a szinguláris pontban volt"

Idáig igaz.


"tehát az ősrobbanás helyén van."

Azért ezt így kicsit meredeknek érzem. Inkább úgy mondanám, hogy ugyanolyan messze van az ősrobbanástól, mint minden másik pont.

Nem merném azt mondani, hogy OTT van az ősrobbanás helyén, mivel nem tudjuk, hogy magasabb dimenzióból nézve hogyan néz ki az ősrobbanás.

Ugye egy felfúvódó lufi pontjaira se mondjuk azt, hogy ott vannak a középpontban.

2018. jún. 29. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 Wadmalac ***** válasza:
43%

#8: a hozzászólás második részéhez.

Az oké, hogy az univerzumban nincs fix pont, de azt meg lehetne csinálni, hogy a "szétröpülő" dolgok vektorát visszafelé megnyújtjuk és kapunk egy origót, ahol metszik egymást. Az lényegtelen, hogy az a pont azonos-e a hajdanival, hiszen semmi sem fix, de ettől még az lehetne egy origó.

HA lehetséges lenne ilyen.

De nem az.

Akárhonnan nézed a távolodó csillagokat, galaxisokat, úgy fog kinézni, mintha tőled mutatnának kifelé a vektorok. Vagyis minden pont egyben a kiindulási origó is, tetszőlegesen elhelyezhető.

Ez a fő oka, hogy nincs ilyen meghatározható origó.

2018. jún. 29. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!