Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A sárga bőrszínnek mi az...

A sárga bőrszínnek mi az evolúciós szempontból nézett haszna?

Figyelt kérdés
Miért alakult ki? Miért előnyös sárga bőrszínnel rendelkezni?

2018. júl. 10. 17:40
 1/7 anonim ***** válasza:
85%
Gondolom, a észak-kelet-ázsiai éjhajlati viszonyok, és a sivatagos területek miatt alakult ki, és maradt ilyen. Talán, a sárgásabb bőrszín jobb védelmet nyújt, az ottani napsütés, és a sivatagi levegő, és homokviharok ellen. És persze, a termőföldek, és az ivóvíz minősége is szerepet játszhat.
2018. júl. 10. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Hm, ez jó kérdés. Az is lehet, hogy valójában ez (illetve a sárgás-barnás) az emberiség alapszíne, és a "fehér" később alakult ki, hogy alkalmazkodjon az ottani populációt érő extrém kevés napfényhez (magaserdők-tajgák, tundravidéke).
2018. júl. 10. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Itt is csak "valószínűleg" írják:

"The yellow skin likely evolved as an adaptation to cold temperatures in northern Asia. The yellow color results from a thick layer of subcutaneous fat, visible through translucent outer layers of skin."

[link]

2018. júl. 11. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

#2: nem hiszem, hogy ez lenne az "alapszín", sokkal valószínűbb, hogy az ember eredeti színe sötétebb, elvégre Afrikából származunk, ott pedig óriási hátrányt jelentett a világos bőrszín. A mérsékelt égövben viszont a világosabb szín jelentett előnyt, mert bár az erős UV-sugárzás is kifejezetten káros, de ha túl sokat szűr belőle ki a bőr, az szintén nem jó, az elégtelen D-vitamin képződés miatt.

Na meg ne feledjük, hogy egy allél elterjedéséhez nem feltétlenül kell, hogy az előnyös legyen, bőven elég az is, ha nem jelent hátrányt. Márpedig errefelé nem okoz biológiai hátrányt az alacsonyabb pigmentáció.

Az ázsiai bőrszínnek is lehet, hogy csak némi véletlen az oka. Hátrányt nem jelentett, és mivel eleinte csak kis populációról beszélhetünk, a genetikai sodródás is számottevő volt...

2018. júl. 11. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Pedig tudományos vizsgálatok szerint nem fekete az alapszínünk, az csak később alakult ki a trópusi vidékeken. Afrika ÉNy-i részén ma sem a néger a tipikus fajta, s onnan származunk.
2018. júl. 11. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Bocsánat, ÉK-i részén.
2018. júl. 11. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Erre most megpróbáltam rákeresni:

"By 1.2 million years ago, around the time of Homo ergaster, archaic humans (including the ancestors of Homo sapiens) had exactly the same receptor protein as modern sub-Saharan Africans"

"From about 1.2 million years ago to less than 100,000 years ago, archaic humans, including archaic Homo sapiens, were dark-skinned."

[link]

Máshol arra is utalnak, hogy az ember elődje a szőrzet elvesztésével sötétedett be, előtte a szőr alatt valószínűleg világosabb bőre volt.

"Some bonobos and chimpanzees may be dark faced but other regions of their bodies, beneath the hair, have light skin, so it seems likely that the earliest proto-humans had light skin."

[link]

2018. júl. 11. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!