Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért mondja azt az idősebb...

Miért mondja azt az idősebb generáció, hogy az ő idejükben rendesen voltak évszakok?

Figyelt kérdés

Rengeteg 1980 előtt született embertől hallom, hogy azt mondják hogy az ő idejükben még normálisan voltak évszakok, télen hó volt december elejétől február végéig, nyáron meleg volt, de 30 fok ritkán! fordult elő. De a hőmérsékleti szélsőértékeket és az időjárási visszatekintőket nézve nekem valahogy nem igazán tűnik úgy, hogy régebben minden tökéletes lett volna évszakok időjárását illetően...

Vegyük pl. a 2013 márciusi, vagy akár az idei márciusi hóesetet... elvileg 10 évente előfordulhat ilyesmi, és ráadásul volt hogy áprilisba is havazott (egy idősebb ismerősöm szerint még májusban is). De ha már régen is voltak ilyen szélsőségek, akkor miért adják be úgy az emberek hogy akkor rendesen megvoltak az évszakok?


2018. júl. 13. 20:59
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Régen sem volt tökéletes, de az igaz, hogy az évszakok jobban elkülönültek egymástól.

Katalin nap tájékán leesett az első hó,és február végéig el sem olvadt. Ha ma akkora hó lenne, megállna az élet az országban.Gyerekkoromban márc. 15-én volt, hogy magyar ruhában ünnepeltünk ( rövid ujjú volt), de pl. 1948-ban nagykabátban szerepeltünk a jubileumi ünnepségen, mert esett a hó. De voltak nagyon meleg nyarak is. Sőt, volt olyan nyár, amikor eső is alig esett, és volt 40 fok is.De volt olyan nyár is, (1964-ben) amikor mindennap volt eső és villámlás.

2018. júl. 13. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
35%
Mert már kicsit szenilisek, és elfelejtették azt, amikor ez nem jött be.
2018. júl. 13. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
78%
Amiben biztos vagyok. Sose volt probléma a hó, mindig volt, hónapokon keresztül. Az ősz az esőről szólt, volt hogy napokon keresztül esett egy két nap kihagyás és jött újra. A nyár vegyes volt, de ez a punnyadt döglesztő meleg nem volt jellemző. 32fokban is fociztunk, utána mentünk fürödni a folyóra. Persze egy-egy nap bekerült a legek közé, de hogy 3-5 napon keresztül döntögetünk évszázados rekordokat-na olyan nem volt.
2018. júl. 13. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Nekem apám mesélte hogy annak idején a nyár az nyár volt, a tél meg tél, a tavasz meg tavasz ugye. Persze akkor is volt olyan ritkán de volt hogy decemberbe Szilveszter napján rövid ujjúba megtudtak lenni kint a szabadba mert olyan meleg volt, de másnapra meg már leesett a hó, és nem -10 meg -20 fokok voltak hanem kb -3 az ami a leghidegebb volt annál több nem is igazán volt, és március elejéig el sem olvadt a hó. De azt is mesélte hogy télen többnyire mindig volt hó, november végén, december elő heteiben legkésőbb már leesett pár centi és nem igazán olvadt el, ha el is olvadt a nagy része, rögtön kapta az utánpótlást.

Nyáron is a 28-30 fok már szinte hőségnek számított akkor már minden bajuk volt, mostanában jó pár éve amikor 35 fokos hőségek vannak vagy annál melegebb akkor van csak hőségriadó szinte. Akkor nem voltak így eltolódva az évszakok hogy decemberbe még szinte tavaszias idő volt és március végén meg szinte tél. Jó pár éve 2013 ba ugye március 15-én volt a nagy havazás ami problémát okozott az országban, ez is annak a jele hogy az évszakok elvannak tolódva. Ahogyan kb 8-10 évvel ezelőtt emlékszem hogy még szeptember közepén is simán strandra jártunk olyan forróság volt még és rá pár nappal később meg már hirtelen jött az ősz. Sokszor ezzel van a probléma hogy nem fokozatosan változik az időjárás úgy hogy napról napra lesz picivel hűvösebb vagy melegebb hanem hirtelen vagy nagyon meleg lesz, vagy nagyon hideg, és nem csoda hogy a betegesebb emberek szervezete megérzi, sőt még a fiatal egészségeseket is megszokta ám viselni.

2018. júl. 13. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Én is úgy emlékszem, hogy rendesen megvoltak az évszakok. Pedig nem vagyok szenilis. :D

Egy-egy "kiugró esemény" lehetett, arra nem emlékszem.


De tényleg úgy volt, hogy már szeptemberben beállt az ősz (persze "vénasszonyok nyara" azért akkor is volt), így már akkor pulcsiban jártunk, később meg már kabátban vagy dzsekiben. A '90-es évek elején volt először, hogy "lekívánkozott rólam a pulcsi" séta közben, szóval el lehetett lenni pólóban is. Ugyanazokban az években volt először, hogy még októberben is rendesen "ereje volt a Napnak" pár napig.

És a '70-es, '80-as években nem olyan volt télen, mint mostanság, hogy ha le is esik a hó, akkor pár nap múlva elolvad, járhatunk nyakig a locspocsban, aztán megint esik, megint elolvad... Leesett és megmaradt hosszú időn keresztül, sőt, jött az utánpótlás sokszor.

Voltak enyhébb telek, pl. '82-ben. Azért ennyire emlékezetes, mert az előző évben lábtörés miatt nem tudtam korizni menni, abban az évben meg nem volt elég hideg a koripályához (nem fagyott meg a víz rendesen). A következő két évben megint biztos, hogy hideg volt, mert tudtam menni korizni. :)

Aztán volt a '87-es "incidens", januárban egyszer hirtelen nagyon nagy mennyiségű hó szakadt le, és iszonyat hideg is volt. Előtte is rendes tél volt, de ez most extrán jött. Leállt a közlekedés egy csomó helyen, és sok iskola is bezárt egy hétre. (Nekem sajnos mindegy volt, mert a szomszéd településen ért a hószakadás, és miután hiába vártuk félig megfagyva a buszt éjjel, gyalog kellett hazamennünk. Hajszárítóval olvasztottam ki a jeget a hajamból otthon. És sajnos arcüreggyulladásom lett, így emiatt úgysem mentem volna suliba.)

Most beugrott, hogy volt, amikor kevesebb hó volt, nem tudtunk szánkózni menni. De ilyen, mint az utóbbi években, hogy hónapokon keresztül csak a szürkeség mindenhol, nem volt, max. pár hétig.


Nyáron pedig én is max. 32 fokra emlékszem, és az már kánikulának számított. A június második fele hol napos volt, hol esős, de július és augusztus már mindig meleg.


És még egy: nagymamám mondta mindig, hogy "r betűs hónapban nem szabad leülni a földre, mert hideg", és ez akkor igaz is volt. Most meg szeptemberben még nyugodtan le lehet, néha még októberben is.


Szintén a '90-es években tapasztaltam először áprilisi hóesést. Lehet, hogy az ország más tájain volt máskor is, de nálunk nem. Olyan sem, mint 2011 vagy 2012 tavaszán, hogy még áprilisban is hó borította a földeket.

2018. júl. 14. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
5: 2011 és 2012-re tisztán emlékszem én is (2000-es vagyok), de arra nem hogy ezekben az években hó lett volna áprilisban sőt! ez a 2 április a szokásosnál magasabb átlaghőmérséklettel rendelkezett. Viszont azt tudom, hogy 2013 április elején maradt még kis hó a márciusi havazásból, 2015 április elején 1 nap havazott, és tavaly április 19-20-21.-én volt rettenet hideg, de nagy havazás nem volt csak havaseső szerűség...
2018. júl. 14. 11:44
 7/13 anonim válasza:

Rövid válasz: a globális felmelegedés

Régen nem volt olyan gyors a felmelegedés mértéke, ezért még nem volt annyira látványos következmények, de ma már sajnos vannak látható jelei a dolognak 😕.

2018. júl. 14. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

"2011 és 2012-re tisztán emlékszem én is (2000-es vagyok), de arra nem hogy ezekben az években hó lett volna áprilisban sőt! ez a 2 április a szokásosnál magasabb átlaghőmérséklettel rendelkezett."


Országosan lehet, vagy a ti környéketeken. Magára a városra, ahol lakom, nem emlékszem.

Viszont vidékre jártam dolgozni, olyan környékre, ahol mindig is sokáig megmaradt a hó a helyiek szerint. (Ilyen dombos-völgyes terület az egész.) Határozottan emlékszem, mennyire meglepő volt látni áprilisban is még a hóborította szántóföldeket. Azt hiszem, ugyanabban az évben volt, amikor előtte is már régóta hó és hideg volt - több százas madárcsapatok jöttek ki az erdőkből, és keresgélték az élelmet a földön. Sajnáltam őket. :(

2012-ben eljöttem onnan, tehát később nem lehetett; viszont nem tudom, hogy az utolsó év volt-e, vagy az előtte lévő, ezért írtam, hogy "vagy 2011".


Egyébként most eszembe jutott egy "még különlegesebb" hely, egy ismerősöm él ott, én nem voltam még arrafelé. De látom a Facebookon a képeket, náluk is rendszeresen megmarad a hó már az elsőktől kezdve. Szóval ők ott ragadtak a '70-es években. :D

2018. júl. 14. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
8: Tudsz tájat mondani merre van ez? Úgy értem Északi-kh., Mecsek, Bakony, Alpokalja...
2018. júl. 14. 22:13
 10/13 A kérdező kommentje:
Egyébként én Tolna megye déli részén élek, lehet errefele azért kevesebb már a hó általánosságba, mert jóval délebbre van...
2018. júl. 14. 22:15
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!