Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hülyeség a felvetésem?

Hülyeség a felvetésem?

Figyelt kérdés
Úgy gondolom, hogy nincsenek fajok. Szerintem lehetetlen egy olyan egzakt egységet kijelölni, amit fajnak tudnék nevezni. Folyamatos az átalakulás, a fajok is keveredhetnek egymással, szóval szerintem teljes a káosz (lehet csak az én fejemben). A speciáció során egy csomó átmeneti típus alakul ki, amiknek idővel csökken a számuk. De őket valójában mindkét fajba be tudom sorolni. Azt is lehetetlen megmondani, hogy mikortól új faj az új faj. Tudom, hogy imádjuk kategorizálni a dolgokat, de ha valami ennyire flexibilis, akkor nem kéne ragaszkodni hozzá (szerintem).

2018. szept. 23. 22:32
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
100%

Azért hülyeség amit mondasz mert azt mondod hogy ha valami nem tökéletes akkor vessük el.

Elárulok neked valamit: Semmi sem tökéletes.

2018. szept. 24. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 Wadmalac ***** válasza:
91%

Maga a felismerés, hogy a fajok meghatározása, szétválasztása csupán egy szubjektív határhúzás, hiszen a folyamatos változás, átmenet miatt minden egzaktul meghúzott határvonal hazudik, szóval a felismerés fontos és piros pontot érdemel. Konkrétan a kreacionistáknak a mai napig nem sikerült felfogniuk ezt az alapigazságot.

Ettől még az ilyen-olyan szempontok szerinti (pl. egymással való szaporodó-képesség, génegyezés szintje stb.) kategorizálás jogos és szükséges, enélkül tényleg kezelhetetlen káosz lenne a biológia.

HA belegondolsz, hogy beszélünk atomsugárról is annak ellenére, hogy tudjuk, az elektronok nem egy egzakt héjon ülnek, hanem jelenlétük valószínűségei mutatnak csupán egy Gauss-görbe eloszlást.

Beszélünk a földi légkör határáról is, pedig a földfelszíntől kifelé csak csökken folyamatosan.


A meghúzott határvonalak némiképp önkényesek mindig és tulajdonképpen az aktuális szükséges szempontokhoz igazodnak. Meg lehet úgy határozni őket, hogy oda a konkrét határok megfelelőek legyenek. Persze ettől még tudjuk, hogy valójában nincsenek éles határok.

Ezzel nincsen amúgy semmi gond, ha a számunkra szükséges határok jó helyen vannak meghúzva.

Úgy, ahogy egy ácsnak, kőművesnek elég a centis tűrésű gyártás, de egy kivágógép szerszámgyártónak 5 mikron pontos adat kell, a szükséges határhúzás megtehető, akkor is, ha tudjuk, hogy ezen belül végtelen szórás van.

2018. szept. 24. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
Kérdező! Akkor mondj már nekem olyan fajkeresztezést, aminek az utódai képesek szaporodni.
2018. szept. 24. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
100%

Mint biológus, erre én is kíváncsi vagyok. Csak mert a válaszom úgy látszik nem tetszett, pedig szeritnem elég jól meghatározza, mi is igazán egy faj. Az meg, hogy vannak a fajon belül olyan egyedek, akik egymással nem képesek utódot létrehozni, az nem tartozik ide, nem erről van most szó.


Egyébként valóban nincs konkrét fogalom arra, hogy faj. Mivel több féle szempontból is lehet vizsgálni ezt a dolgot: van fenetikai fajkoncepció, ökológiai fajkoncepció, filogenetikai fajkoncepció és van biológiai koncepció.


A biológiai koncepció a fajt reproduktív egységnek tekinti, amely alapján a fajképződés a reproduktív izolációra vezethető vissza.

2018. szept. 24. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 A kérdező kommentje:
Rosszul fogalmaztam. Nem azzal van a bajom, hogy fajokat nevezünk el, hanem azzal, hogy ennyire fontosnak tartjuk a definíciót, illetve szűk és nagyon szubjektív fogalmakat használunk. A rendszertanban pont, hogy jónak tartom, mivel hosszú idő alatt elég jól el lehet különíteni a fajokat, így besorolhatók. Egyébként pont a reproduktív izoláció miatt tartom problémásnak a definíciókat (többek között). Hiszen az egy lassú, "átmenet termelő" folyamat. A légkört nem tartom jó analógiának, mert ott a fogalomban nem igazán fontos a határ, míg a fajnál elvileg pont ez lenne a lényeg (mármint a határ).
2018. szept. 24. 19:06
 16/22 anonim ***** válasza:
Jó, akkor ki kéne találni végre, hogy mit is tartasz problémásnak. Mert a fő kérdésben még egyértelműen a fajokkal volt problémád, most meg már a fajok teljesen rendben vannak. Akkor mi is a gond tulajdonképpen?
2018. szept. 24. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 Wadmalac ***** válasza:

"A légkört nem tartom jó analógiának, mert ott a fogalomban nem igazán fontos a határ"

Hát, neked lehet, hogy nem, de egy műholdpályának, sztratoszféra-lufinak vagy egy interkontinentális rakétának, hiperszonikus repülőnek igen. Természetesen a pontos számításoknak ott sem egy szubjektív határra, hanem a valós gázeloszlásra kell alapulnia.

De a biológiában pont ugyanilyen elmosódottak a határok.


Amúgy nem értem, mi a gond a biológiai fajhatárokkal, a határok elmosódottsága nem csak az evolúció időegyenese mentén folyamatos átmenet jellegű, hanem pillanatképként a ma élő fajokra is. A fajközi reproduktivitásnak sincsenek éles határai.

Ilyen szempontból nézve például a grizzly és a jegesmedve egy és ugyanazon faj.

2018. szept. 25. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 A kérdező kommentje:
Pont ezért írom, hogy a bilógiai fajfogalom erősen hiányos. (Grizzly, jegesmedve)
2018. szept. 25. 07:23
 19/22 Wadmalac ***** válasza:
91%

De éppen az ilyen átmenetek és kivételek miatt nem is lehet jobb. Pontosabban fogalmazva nem lehet minden esetre érvényes éles határt állító definiált fogalmat adni.


Ne feledjük, hogy a világban nem léteznek kategóriák, azokat mi találjuk ki a saját gondolkodásunk megkönnyítésére. Ehhez az anyatermészet nem fog alkalmazkodni.

2018. szept. 25. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
100%

Fajok között létezik átkereszteződés.

A baktériumok folyamatosan csinálják, de pl. mikor az ember elvált a majmoktól, és már külön faj volt, többször is átkereszteződött (ez azt jelenti, hogy a nagy többség már nem képes egymással szaporodni, de néhány egyed még igen).

Létezik termékeny öszvér is.

2018. szept. 25. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!