Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hülyeség a felvetésem?

Hülyeség a felvetésem?

Figyelt kérdés
Úgy gondolom, hogy nincsenek fajok. Szerintem lehetetlen egy olyan egzakt egységet kijelölni, amit fajnak tudnék nevezni. Folyamatos az átalakulás, a fajok is keveredhetnek egymással, szóval szerintem teljes a káosz (lehet csak az én fejemben). A speciáció során egy csomó átmeneti típus alakul ki, amiknek idővel csökken a számuk. De őket valójában mindkét fajba be tudom sorolni. Azt is lehetetlen megmondani, hogy mikortól új faj az új faj. Tudom, hogy imádjuk kategorizálni a dolgokat, de ha valami ennyire flexibilis, akkor nem kéne ragaszkodni hozzá (szerintem).

2018. szept. 23. 22:32
1 2 3
 21/22 A kérdező kommentje:

Igen, vannak termékeny hibridek (nagyon ritkán az említett öszvér is). Szerintem ebben a kérdésben az a legérdekesebb, hogy annak ellenére, hogy nem létezik egységes és egzakt definíció, mégis nagyon könnyen el lehet különíteni a fajokat. Tehát akkor sem merül fel, hogy a ló és a szamár egy faj, ha létre is hoznak termékeny utódot. Tehát annyira mégsem önkényes, mivel egyszerűen szét tudom választani az élőlényeket.

Én az ökológiai fajfogalmat tartom egyébként a legjobbnak. Persze határt ott sem húzhatunk, de kiesik az egymással szaporodás kérdése. Jól összhangban van a hibridzóna felvetésével, hiszen egyre jobban szegregálódik a niche, így a "metszet" is egyre kisebb lesz. Az itt élőknek pedig valószínűleg kisebb lesz a rátermettsége, mint a két "pólusnak", így logikus, hogy csökkenjen a számuk. Plusz jól megfogja az evolúciós hátteret (persze felmerülhet, hogy ez mennyire fontos egy fajfogalomnál). Szelektív jellegek esetén vagy kompetitív kizárás lesz, vagy koegzisztencia. Szóval nincs más lehetőség. Ha relatíve eltérnek a környezeti igényt tekintve, akkor lehetőség van a koegzisztenciára, s ez vezethet a speciációhoz. Az egész folyamatot pedig a niche-nél lehet jól megfogni (vagy a genotípusoknál, de az nem vezet sokra a pillanatnyi fitness-szemlélete miatt). Ezek az érveim az ökológiai fajfogalom mellett.

2018. szept. 25. 18:53
 22/22 Wadmalac ***** válasza:

"Tehát akkor sem merül fel, hogy a ló és a szamár egy faj, ha létre is hoznak termékeny utódot. Tehát annyira mégsem önkényes, mivel egyszerűen szét tudom választani az élőlényeket."

Egyszerűen és mégis, vagy éppen ezért néha tévesen.

Az azonos fajhoz tartozó ezernyi lófajta közt vannak olyanok, amelyek ugyan egy faj, de külsőre sokkal jobban különböznek, mint egy "átlag" ló és egy öszvér.

A biológia alapból tele van szabályok alóli kivételekkel, még a fajátmenetek folyamatossága nélkül sem lehetne halálbiztos határokat húzni.

2018. szept. 26. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!