Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehet, hogy a bálnák intellige...

Lehet, hogy a bálnák intelligensebbek az embereknél?

Figyelt kérdés

[link]


A bálnáknál 200 milliárd, az embernél 100 milliárd idegsejt van, tudom, hogy az idegek közti kapcsolat mennyisége számít, de 2x annyi idegnél lehet, hogy több kapcsolat is van. Csak ugye a bálnák erőteljesen k stratégista állatok, ezközhasználatra az anatómiájuk miatt sosem volt lehetőségük, de a kommunikációról köztük nem sokat tudunk.


2010. jún. 26. 22:06
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 31/82 anonim ***** válasza:
100%

11:40


Az állatoknak a szája akkor sem eszközhasználatra való. Evésre, (ragadozónál)ölésre, meg legfeljebb kommunikációra. Lehet hogy mondjuk egy elefántot meglehetne tanítani hogyan játszanak amőbát a homokban, mert az ormányával tudna rajzolni a homokba, de ne feledjük az ember nem csak azért fejlődött mert úgy volt kedve, hanem mert szüksége volt rá, erről szól(t) az evolúció. A pattintott kő, lándzsa, nyíl... mind a túlélést szolgálták. Ilyenek nélkül már lehet kihaltunk volna. Puszta kézzel a nyúlon meg ilyen kis állatokon kívül kit tudnánk még levadászni? Ha meg növényeken élnénk minket vadásznának. A ceteknek miért kellene építkezni, vagy valamit újat csinálni ha így is elélnek?

Az igaz, hogy ha tömegesen mennének a hajóra legyőznék, de... az összefogással még nálunk is gondok vannak;) Lehet nem akarják kockáztatni, hogy bajuk esik, önzőek, akármi.

2010. jún. 27. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/82 A kérdező kommentje:

Érdekes válaszok jöttek, és javában nem a hülyéktől, köszi, mindenkinek megy az up :D


Valaki írta, hogy az elefánt az ormányával tudna rajzolni. Na már most tudnak festeni, az indiai elefántokat sokszor tanítják ilyenre. Egyszerűen nincs szükségük rá.


A bálnáknak meg abszolút nincs lehetőségük eszközhasználatra, de nincs is rá szükségük. Ők abszolút K stratégiás állatok, a borjaik nagy része életben marad. Az embernek meg létfeltétel volt az eszközhasználat és a minél sikeresebb kommunikáció (lehetőségünk is volt rá), így indulhatott el az emberréválás folyamata.



A "Lehet, hogy a bálnák intelligensebbek az embereknél?" egy eldöntendő kérdés, nem győzöm hangsúlyozni. Lehet, hogy igen, lehet hogy nem.


A nagyobb agy (több idegsejt), meg igenis jobb mint a kisebb és nem csak a testtömeghez képest. Csak az agy szerkezete sem mindegy. Például, a logikáért és a kreativitásért felelős rész, lehet hogy jóval fejlettebb az emberben. A bálnáknak meg lehet, hogy ez fejletlen, de az emlékezésért felelős rész meg fejlett.

2010. jún. 27. 13:30
 33/82 anonim ***** válasza:
55%
Az ember evolúciós mértékben egy fejletlen visszamaradoot faj. Gyenge látás, silány hallás, használhatatlan ösztönök jellemzik. Viszont egy cetnek mindene megvan, tehát sikeresebb és jóval túl fog élni minket. Ehhez hozzájárul az is, hogy okosak és létezik nálunk rangsor, mindenkinek megvan a maga feladata egy vadászatnál (ez hasonlít a katonasághoz, amit az egyik hozzászóló mondott). Az ember mindössze 200 000 éve létezik és örülhet, ha még 10 000 évet fennmarad, de a cetek már 40 millió éve vízi állatok (ehhez még hozzáadódik evolúciójuk azon időszaka, amikor szárazföldiek voltak) és még legalább ennyi idejig élni fognak. Az, hogy a japánok megtanultak európai fegyvereket készíteni, annak tudható be, hogy ugyanaz a faj vagyunk és le tudjuk utánozni egymást (mert ugyanolyan a testfelépítésünk, például a karunk ugyanott van), viszont egy bálna, aki életében nem látott ember, sehogy sem tudna minket leutánozni. Tehát ezért értelmetlen az, hogy az emberektől eltanulhatnának dolgokat (mi sem fogunk tőlük tanulni, pedig lenne mit). Voltak esetek például, amikor a delfinek partra segítettek embereket, mi viszont továbbra is gyilkoljuk őket. Ezt a méretarány dolgot (tehát, hogy a nagyobb szervekhez nagyobb agy kell) megcáfolja a palackorrú delfin intelligenciája, aki pedig méreteiben megegyezik velünk és a szervei is ugyanakkorák, de mégis kétszer annyi agysejtje és kétszer akkora agya van, mint nekünk. Nem tudjuk milyen az ő világuk, de azt tudósok már rég megállapítooták, hogy az egyetlen állatcsoport, ami okosabb az embernél, az a ceteké.
2010. jún. 27. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/82 A kérdező kommentje:
Köszi, én is ilyen logika alapján gondolkodtam. Sajnos azonban nem biztos, hogy túl fognak éni minket, ha a vizeket is ilyen ütemben szennyezzük. Az ember az intelligenciáját ügyesen használja fel a nagyobb élőlények irtására. Mindegy, a legszívósabb rovarok, egysejtűek biztos túlélnek minket :D
2010. jún. 27. 17:06
 35/82 anonim ***** válasza:
100%

"Az az inteligens aki környezetét hiánytalanul érzékeli, érzékeléseit helyesen értelmezi, és környezetéhez alkalmazkodik, azt a siker érdekében át is alakitja.

TEHÁT NEM ELVONT FOGALOM"


"helyes" és "siker" teljesen szubjektív, elvont fogalmak. Azaz az intelligencia elvont, részben önkényes fogalom.

2010. jún. 27. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/82 A kérdező kommentje:

Mondjuk a sikernek az élőlények (evolúciós) szempontjából az tekinthető, ha az összes utódja életképes marad.


A helyes az már tényleg szubjektív fogalom.

2010. jún. 27. 18:39
 37/82 anonim ***** válasza:
39%

Előző: Azért ne mossuk ennyire össze a dolgokat. Nagyon szépen hangzik, hogy a modern ember "mindössze" 200 ezer éve létezik, míg a cetek már több mint 40 millió éve, de azt azért ne felejtsük már el, hogy a mai ember (H. sapiens) _egy_ faj, a cetek pedig egy _rend_, ahová nem egy, hanem több mint 80 recens cetfaj tartozik. Ha már ilyen szempontból hasonlítgatod össze a kettőt, akkor nem úgy volna korrekt, ha nem az embert vennéd alapul, hanem a főemlősök rendjét, amely rend szintén több tíz millió éve létezik? (Vagy kiválasztasz egyetlen egy cetfajt - ami ugye már rögtön nem 40 millió éve létezik -, és azt hasonlítod össze az emberrel?)


A másik meg, hogy ugyan mi alapján mersz ilyen explicite kijelentéseket tenni? Hogy azt mondja:


"...egy cetnek mindene megvan, tehát sikeresebb és jóval túl fog élni minket."


"...a cetek már 40 millió éve vízi állatok ... és még legalább ennyi ideig élni fognak."


Talán jövőbelátó vagy?


Egyébként meg hiába "urai" a cetek a vizeknek, ez a fajta életmód nem nagyon teszi lehetővé, hogy intelligenciájukat az emberhez hasonlóan valamikor is kamatoztatni tudják majd. Az ember a felszabaduló mellső végtag és ezáltal a mind bonyolultabb eszközhasználat révén vált egyre intelligensebbé, ezt az esélyüket azonban a cetek eljátszották, amikor őseik visszatértek a tengerbe, és végtagjaik "ismét" úszókká módosultak, amik ugyan kitűnően alkalmasak a vízben való mozgáshoz, másra viszont nem nagyon. Nekik a nagy agyra szimplán csak azért volt (van) szükségük, hogy hatékonyabban tájékozódhassanak és kommunikálhassanak egy a szárazföldtől teljesen eltérő, sokkal "zavarosabb" közegben. Ennyi. Az ember (pontosan úgy ánblokk a Homo génusz tagjai) esetében azonban ezek a változások sokkal forradalmibbak és (relatíve) gyorsabbak voltak, ugyanis az eszközhasználat és az agytérfogat növekedése kölcsönösen gerjesztően hatott egymásra: a mind bonyolultabb eszközök még nagyobb agyat követeltek meg, a még nagyobb agy pedig még bonyolultabb eszközök elkészítését tette lehetővé, és így tovább. És ez bizony a mai napig tart...


Mindezzel persze nem a delfinek és a többi cetféle értelmi kvalitását akarom kisebbíteni, csak nem szeretem mikor így túlmisztifikálják a képességeiket, pláne ha még egybe is kötik ezzel a ma fölöttébb divatos (ámde végtelenül elcsépelt) pesszimista-önostorozással: "az ember faj egy hulladék", "biztosan kihalunk 100 éven belül", stb., stb.

2010. jún. 27. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/82 A kérdező kommentje:

18:40


Nagy részt igazad van, nem túlmisztifikálni akartam a dolgokat, csak kérdeztem egy egyszerű kérdést, ami azon alapult, hogy a bálnáknak több idegsejtjük van mint az embereknek


A pesszimista elcsépelt jövőképnek meg annyi alapja van, hogy az ember tényleg káros hatással van az élővilágra.

A káros itt nem elvont fogalom: az ökológiai fülkék (niche) elpusztításával sok élőlény élethelye megszűnik, azok kihalnak, mert nem alkalmazkodtak a szántóföldhöz és a városokhoz. Összességében így csökken a biodiverzitás. Ja, ami meg olyan élőlény ami alkalmazkodik a városhoz azt is írtjuk--->csótány, patkány.


Persze az emberiséggel nem lenne gond, ha nem 7 milliárdan, hanem csak max 10-20 millióan lennének a Földön. De 7 milliárd ember igényét kielégíteni nagy környezeti károkkal jár.

2010. jún. 27. 18:58
 39/82 anonim ***** válasza:
Ez igaz. A környezetszennyezés nagyon veszélyeztet minden tengeri állatot. De ha a cetek vagy bármelyik más ragadozó kipusztul a tengerből, a tökéletes ökológiai egyensúly felbomlik, ami szó szerint a világ végét jelenti. A zsákmányhalak túlságosan elszaporodnak, majd a zsúfoltság miatt ők is eltűnnek (nagyjából ebbe az irányba tart most az ember), de mielőtt még kipusztulnának ők is, elfogyasztanak minden táplálékot a tengerből. Később ez kihat a szárazföldre is és máris megvan a baj. Minden egyes faj eltűnik a Földről, beleértve minket is. Eddig feszegettük az élet húrját azzal, hogy fajokat pusztítottunk/pusztítunk ki, de ennek változnia kell, különben bolygónk a végét látja. Viszont a bálnák és a delfinek nagyon találékonyak (a cápákkal és még néhány állattal együtt) és talán képesek lesznek megtalálni a kiutat az ember kegyetlenségei elől. Talán leköltöznek a mélytengerbe vagy a sarkvidékekre (ha még létezni fognak egyáltalán) és ott újrakezdhetnek mindent. Eddig sem pusztultak ki, most sem fognak egykönnyen.
2010. jún. 27. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/82 A kérdező kommentje:
:D Te mit szívtál???
2010. jún. 27. 19:55
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!