Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kreációs operátor és annihilác...

Kreációs operátor és annihilációs operátor k-adik hatványának kommutátora?

Figyelt kérdés

Azt értem hogy miért jön ki egy k szorzónak, de miért marad még az annihilációs operátor k-1 -edik hatványa?


( [link] itt le van írva hogy mi a creation és annihilation operator)


És pls ne az legyen a válasz h "számold ki", mert ha ki tudnám számolni akkor nem lennék itt ;)



#fizika #kvantum #kvantumfizika #kommutátor #Schrödinger-elmélet #operátoralgebra
2019. febr. 23. 13:34
 1/3 anonim ***** válasza:

Jelöljük a†-t c-vel, hogy megszabaduljunk a speciális karakterektől, meg kicsit átláthatóbb legyen (és nem is tervezem használni a konjugált transzponálást).


Az fog kelleni, hogy a és c kommutátora az egységoperátor, amit 1-gyel jelölök majd. Ezt rendezgessük ahogy tudjuk:

(d) [a, c] = a*c – c*a, //mint definíció

(k) a*c – c*a = 1, illetve

(dk) [a, c] = 1, //mint kommutátor

(p) a*c = 1 + c*a, //mint plusz

(m) c*a = a*c – 1. //mint mínusz

'Aposztrófok' közé teszem azt a részét az egyenletnek, amit ki akarok emelni/amivel csinálni akarok valamit. Ezeket azért emeltem ki, hogy ha magadnak akarsz számolni, akkor mind tudod majd használni, most nem feltétlenül kell majd mind.


Szorozzuk (k)-t jobbról c-vel:

a*c^2 – c*'a*c' = c.

Itt a jelölt a*c helyére beírhatjuk c*a-t (p) alapján:

a*c^2 – c – c^2*a = c,

végül c-t hozzáadva:

(n,2) a*c^2 – c^2*a = 2*c, //mint [a, c^n], ahol n = 2.

[a, c^2] = 2*c.


Szorozzuk (n,2)-t jobbról c-vel:

a*c^3 – c^2*'a*c' = 2*c^2,

(p)-t használva ''-re:

a*c^3 – c^2 – c^3*a = 2*c^2,

c^2-et hozzáadva:

(n,3) a*c^3 – c^3*a = 3*c^2,

[a, c^3] = 3*c^2.


Ha elhisszük, hogy

(n,k-1) a*c^(k – 1) - c^(k – 1)*a = (k – 1)*c^(k – 2)

(például k = 2-re és k = 3-ra így van), akkor

(n,k-1)-et jobbról szorozva c-vel:

a*c^k – c^(k – 1)*'a*c' = (k – 1)*c^(k – 1),

''-re alkalmazva (p)-t:

a*c^k – c^(k – 1) – c^k*a = (k – 1)*c^(k – 1),

c^(k – 1)-et hozzáadva:

(n,k) a*c^k – c^k*a = k*c^(k – 1),


[a, c^k] = k*c^(k – 1).


(((Szerintem sokáig azért nem kaptál választ, mert nem sikerült egyértelműen leírni, mire vagy kíváncsi. A nyelv nem asszociatív:

'Kreációs operátor és (annihilációs operátor k-adik hatványának) kommutátora'

nem ugyanaz, mint

'(Kreációs operátor és annihilációs operátor) k-adik hatványának kommutátora',

ahol megint kérdés, hogy az ÉS az milyen művelet; vagy most valamelyik wikipédiás képletet nem érted… Erre találták ki a matematikai képleteket, azok sokat segítenek a dolgon (mondjuk azokkal is előfordul, hogy nem mindig egyértelműek, mert valamelyest ők is egy természetes nyelv alapján lettek felépítve). Szóval tessék írni képletet, ha matekot akarsz kérdezne.)))

Meg ahogy elnézem, én valami negyedik dolgot számoltam ki, ezért bocsánat, de remélem, ez alapján megy…


Szóval te vezesd le gyakorlásképpen előbb [c, a^k]-t, majd a [a^k, c^k]-t.

2019. márc. 15. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Tényleg nagyon szépen köszönöm, így már világos! :)
2019. márc. 15. 13:54
 3/3 A kérdező kommentje:
Amugy tök izgi ahogy az ember tanulgat dolgokat és az agya feldolgozza, megért régi dolgokat is. Pl ezt simán meg lehet csinálni ugy hogy kb. k szor alkalmazzuk az [ab,c] = ... összefüggést (nemtom fejbol de könnyű levezetni).
2019. ápr. 24. 20:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!