Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Régebben is voltak ilyen nyarak?

Régebben is voltak ilyen nyarak?

Figyelt kérdés
Nem sok ideje élek, 21 éves vagyok. De mostanában olyanok a nyarak, akár egy esőerdőben, főképp most. A forrósággal nem lenne baj, de ez kegyetlenebb. Van igazság abban, amit néhányan mondanak, hogy ilyen nem volt? Persze 100 év távlatában, mert előtte ki tudja mi volt, bár a folyamatok gyorsabbak talán.
2019. jún. 23. 17:02
1 2
 11/15 dellfil ***** válasza:

Igen, régebben is voltak ilyen nyarak. Minden ellenkező híreszteléssel szemben.

Igaz, én a déli országrészben éltem egészen ötven éves koromig. A "nyár paletta" - az én(!) megítélésem szerint - lényegesen ne, változott. Emlékeim szerint volt néhány "trópusi" jellegű nyarunk a hatvanas években is. Példáiul. De voltak száraz forró nyarak is.

1968-tól 1984-ig - Szegeden - gyakorlatilag hómentesek voltak a telek, és nyáron is alig esett az eső. Az az időszak baromi aszályos volt. (Nyugodtan utána nézhettek, ez tény.)

Azután meg, napokig ki se nagyon lehetett mozdulni, mert úgy esett az eső, rá egy napra meg kész gőzfürdő volt, mert jött a forróság... :)

Szerintem nagyon szubjektív az adott klímához való hozzáállás. Mielőtt megnéznénk hogyan is van ez, nézzük Magyarország utóbbi száztíz évének időjárásbeli eltéréseit az 1981-2010 közötti időszak átlagához(!) képest. Azaz a jelen éghajlati állapotot leíró, 1981–2010-es átlagtól való eltéréseit mutatják be grafikonokon, minden esetben a 20. század elejétől 2016-ig.


[link]


A grafikonok függőleges tengelyén a "0" °C érték nem a fagypontot jelöli, hanem az az 1981-2010-es évek hőmérsékletének átlagértéke!

Amint látszik is, az átlag átlaga növekszik lassan. Körülbelül -0,8 °C-tól 0,3 °C-ig. Tehát az átlagtól való(!) eltérés kb. 1,1 °C. Mivel a bázis időszakot a számításba vett időszak utolsó negyedéből vették, így lehet az, hogy addig az eltérés negatív.

Azért a melegedési trend jól látható. De azt kétlem, hogy ezt(!) bárki is a "bőrén tapasztalva" észre venné.

Mivel, azonban a köztudatba mélyen besulykolódott a klíma melegedésének ténye, így az átlagember minden melegebb vagy kánikulai napot érzékenyebben él meg, mintha "nem szóltak" volna.

Az ilyesfajta pszichózisról van egy "aranyos" anekdota. Nem tudom mi igaz belőle, de tapasztalataim szerint nagyon találó.

Egy hűtőház takarításával megbízott embert, véletlenül bezárták az egyik hűtőkamrába, ahol melózott. Egész éjszaka bent volt. Reggel, mikor kinyitották a kamrát, holtan találták. Az igazságügyi orvosszakértő a halál okát kihűlésben állapította meg. Hogy mi ebben a furcsa? Az, hogy a hűtőkamra üzemen kívül volt, és nem volt egy percig sem plusz 20 °C alatt a hőmérséklet benne...

Na valahogy így. :)


dellfil

2019. jún. 24. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:
Mondasz valamit utolsó. Mindenki itt beszél, hogy ez milyen borzasztó, aztán van egy nyáron pár hét, ami “elviselhetetlen”. Tavalyi például egész kellemes volt, a mostani is azért kibírható eddig. Egy-két nyár, ami érdekes volt, de azt hiszem voltak ilyenek a 2000-es évek elején is.
2019. jún. 24. 13:26
 13/15 anonim ***** válasza:

Köszi, nagyon jó! Be is húztam az egyik táblát Excelbe, és megnéztem a guruló 10 éves átlagokat. Annyi rögtön látszik, hogy az '50-es évek végétől a '80-asok elejéig huzamosan viszonylag barátságosak voltak a nyarak. Tehát ebből a bő 2 évtizedből valóban ilyen emlékei lehetnek az embereknek. De az 1930 és '50 körüli nyarak pedig durvák voltak. Onnan persze már szinte senkinek nincsenek emlékei.

Az biztos, hogy most is egy kemény szakaszban vagyunk, és ezúttal lehet, hogy ez jó ideig így is marad.

2019. jún. 24. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

#11,

Mivel tudod alátámasztani, hogy korábban is voltak esős ÉS egyúttal meleg nyarak? (az eredeti kérdés) Az emlékeid neked is ugyanúgy szubjektívak, mint mindenki másnak.


A szubjektív élményekkel részben egyetértek. Újabban könnyen írnak minden apróságot a klímaváltozás számlájára (illetve ennek a fordítottja is megvan, elég egy kis hideg idő, és már dobják is a humbug zsákba az egész klímaváltozást).

A "bőrünkön" való tapasztalás kapcsán úgy látom, nagyon függ attól, hogy milyen (elsősorban: mennyire kellemetlen) éghajlati elemről van szó.

Kétlem, hogy sokaknak feltűnt volna, hogy a mérések kezdete óta a két legenyhébb márciust épp a közelmúltban, 2014-ben és 2017-ben húztuk be (ellenben egy havas március sokkal nagyobb feltűnést kelt). Viszont pl. a komoly hőhullámok rendszeressé válását szintén eléggé meg szokták érezni.

[link]

(ebben mondjuk a növekvő városhatás is szerepet játszik)

2019. jún. 24. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Voltak.

Csak nem ilyen gyakran.

Ez az, amivel sokan nagyon hamisan érvelnek a klímaváltozás ellen. Mert hogy "régen is volt rendkívüli időjárás". Igen, valóban volt. Csak minden 30. évben, és nem minden másodikban...

2019. jún. 24. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!