Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet bebizonyítani,...

Hogyan lehet bebizonyítani, hogy ez a szám irracionális?

Figyelt kérdés

A következő kifejezésről szeretném megállapítani, hogy vajon irracionális-e: (-(π^5)/(2√2))*(cot (π/√2)).

Az biztos, hogy a π^5 és a 2√2 irracionálisak. De, hogy ez a kifejezés is az, azt nem tudom bizonyítani. Tud valaki segíteni?


2019. júl. 17. 20:16
 1/3 anonim ***** válasza:

Szerintem joggal feltehetjük, hogy a szám irracionális. Első körben tudjuk, hogy ha az n szám racionális, akkor n^2 is, ennek megfelelően ha a négyzetéről be tudjuk látni, hogy irracionális, akkor az eredetiről is, hogy az.

Négyzetre emelés után: π^10/8 * cot^2(π/√2)

Értelemszerűen a /8 sok vizet nem zavar, így az kivehető. A többit innen passzolom.

2019. júl. 17. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Ezeket gyakran nehéz bizonyítani, én most nem is állok neki, de adok egy észrevételt, ami alapján minimum erősen valószínűsíthető, hogy irracionális (sőt, transzcendentális) a számod.


1) Egy transzcendentális szám (innentől hadd hívjam csak TR-nek) bármilyen nemnulla racionális hatványa TR. A π egy TR szám.

2) Egy TR szám és egy nemnulla algebrai szám szorzata TR.


Ebből a kettőből az következik, hogy ha az általad felírt szám véletlenül épp racionális (sőt, akár csak algebrai), akkor az egyben azt is jelenti, hogy bármilyen π^q-val szorozva viszont már biztosan TR.


Más szóval: a fenti kifejezés π^5, π^6, π^7, π^4, π^3, π^4.999, π^5.001, π^(138924/8488171) stb. változatai közül LEGFELJEBB egy lehet algebrai. Hogy te pont beletrafáltál volna-e a π^5-tel? Ezt már nem tudom cáfolni vagy bizonyítani :)

2019. júl. 18. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Fú, nagyon sokat segítettetek! Köszönöm Szépen!
2019. júl. 18. 15:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!