Kezdőoldal » Ünnepek » Egyéb kérdések » Kategorikusan vallásellenesek!...

Kategorikusan vallásellenesek! Ti szoktatok az ünnepek alatt vallási szokásokat tartani?

Figyelt kérdés

Például szoktatok Betlehemet állítani vagy angyalkás díszeket kirakni karácsonykor? Húsvétkor bárányos díszeket, barkákat? Kifogásolnátok, ha a gyereketek iskolája szervezne karácsonyi betlehemes játékot vagy húsvétra passiót? Engednétek, hogy részt vegyen benne a gyereketek? Misén voltatok?


Csak érdeklődöm, nem szeretnék senkit sem megsérteni vagy provokálni.



2022. febr. 5. 15:20
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
77%
betlehemet nem szoktam de az angyalkas diszekkel semmi bajom, marha nem giccsesek. sot az adventi koszorut is szeretem. a barkanak es a baranynak semmi koze a keresztenyseghez, termeszeti vallasok jelkepe, es semmi bajom egyikkel se. a barkat kifejezetten szeretem, az annyira tipikusan husveti, tavaszi (a tavasz a kedvenc evszakom). a gyerekem azt csinalna amit akarna, en is reszt vettem minden iskolai eloadason, akar allasos temajuak voltak akar nem. nekem amugy se jelentettek azt amit egy vallasos embernek.
2022. febr. 5. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

"a barkanak es a baranynak semmi koze a keresztenyseghez, termeszeti vallasok jelkepe"


Khm... Khm. Khm.


A bárány a pészahhoz (az Egyiptomból való kivonulás ünnepe) kapcsolódik, mivel JHVH a zsidóknak megparancsolta, hogy vágjanak le (kivéreztetve) egy fiatal bárányt, amelynek a vérével az ajtajuk felé húzzanak egy vonalat, majd fogyasszák el és akkor a csapás elkerüli őket. Jézust pedig pészah után közvetlenül feszítették keresztre és a tanításaiban magát pásztornak, az embereket pedig báránynak nevezte. A bárány, pedig mint áldozat és Jézus áldozata is a keresztény áldozati bárány. Szóval ez egy puszta tájékozatlanságból fakadó félreértés.


[link]


[link]


A barka valójában nem barka lenne, de végül az lett. Virágvasárnap, amikor Jézus bevonult egy szemár hátán Jeruzsálembe, akkor az ő követőivé vált emberek éltető, az Ő dicsőségét hangoztató köszöntések mellett a felső ruháikat leterítve (ez a Közel-Keleten a tisztelet jelképe) pálmaágakat és olajágakat lengettek. Hát ebből a kettőből a magyar éghajlaton viszonylag kevés volt. Ezért hát a barka, mint az egyik első, ekkor hajtó növény lett a jelkép.

2022. febr. 5. 18:13
 3/13 A kérdező kommentje:
Az olasz, görög, izraeli, kopt, spanyol stb. déli keresztények például a mai napig pálmaágakat és olajágakat használnak.
2022. febr. 5. 18:17
 4/13 anonim ***** válasza:
en nem tartozom egyik nemzethez se a felsoroltak kozul, es a barka se jelkepez semmit szamomra a tavaszon kivul
2022. febr. 5. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

#4.

A barkát értem, de a bárány miért? Bárányok máskor is vannak. Ez egyértelműen egy keresztény szimbólum, ami mögül, ha kivesszük a vallási töltetet, csak lebeg a levegőben. Számodra miért a tavaszhoz kapcsolódik?

2022. febr. 6. 00:37
 6/13 anonim ***** válasza:
44%

itt tudsz olvasni a barany szimbolizmusarol: [link]

mar az osi civilizaciokban is megjelent mint szimbolum, joval a keresztenyseg kialakulasa elott. tehat egyertelmuen nem csak kereszteny szimbolum

2022. febr. 6. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

#6.

Ahh ez most már fájt.

A húsvét szimbólumaként ókori zsidó szimbólum, márpedig ezt említetted. Kérőbb a kereszténység egyik legnagyobb szimbóluma lett, mivel a zsidó-keresztény húsvéti bárány áldozatát, Jézust jelképezi. Olvasd el a Bibliát vagy a Tankhot (ha tudsz héberül) és akkor nem állítanál akkora badarságokat, hogy ez egy pogányoktól átvett szimbólum, mivel ószövetségi gyökerei vannak és a héber ünnepkörben is megjelenik, mint áldozati szimbólum. A zsidó egy nagyon ősi civilizáció és a bárányok feláldozása már Ábrahám alatt is megjelent, aki még mindenfajta római terjeszkedés és egyiptomi rabszolgaság előtt élt. Az iszlám vallásban innen jelenik meg, mint az áldozati ünnep, egyik nagyon fontos kelléke. A húsvéti bárány onnan eredeztethető EGYÉRTELMŰEN, hogy a zsidók bárányokat áldoztak fel a kivonulás előtt és ezen bárányok vérével összekenték az ajtófélfát, hogy elkerülje őket a csapás, amivel JHVH a fáraót akarta megtántorítani. A kereszténységben pedig Jézust szimbolizálja, BIBLIAI idézetek miatt, amelyek még bármiféle pogány hatás előtt kerültek bele. Mivel Jézus önmagát pásztornak nevezte, illetve később megváltotta keresztény szemszögből az emberiséget azzal, hogy feláldozta magát és elhozta a megváltást. Ezért nem kell a keresztényeknek már vinni a bárányokat, meg a jó csokor búzakalászokat Jeruzsálembe feláldozni.

2022. febr. 6. 12:49
 8/13 A kérdező kommentje:

#6.

Igen, megjelent, de megkérdezem, hogy mégis mi köze van ennek a húsvét, illetve a pészah ünnepéhez, ha ez az ünnepi szimbólum a legtöbbel egy idős vagy valamelyiknél még régebbi? A húsvéti ünnepkörben a bibliai gyökere miatt jelent meg és nem átvett szokás. Az egyiptomi mitológiában az összes állat megjelent.


Inkább olvass a vallástudománnyal kapcsolatban, minthogy sületlenségeket próbálsz magyarázni.


Nekem semmi bajom azzal, ha valaki tart más vallásokból, vagy ha nem vallásos bármelyik vallásból szokásokat, de akkor legalább ne próbálja meg "kimagyarázni", hogy amúgy miért nincs köze a valláshoz, úgy, hogy antik szövegekből eredeztethető. Meg akkor mondja azt, hogy vannak dolgok, például bizonyos ünnepi szokások, szellemiség, ami szimpatikus számára az adott hitben. Én is tartok a saját vallásomon kívül máshonnan eredeztethető hagyományokat, de nem próbálom meg belemagyarázni, hogy amúgy máshonnan ered, úgy, hogy néprajzkutatók által bizonyított TÉNY, hogy honnan ered.

2022. febr. 6. 12:59
 9/13 anonim ***** válasza:
azert tetted fel a kerdest hogy veszekedhess?
2022. febr. 6. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

#9.

A kijavítás neked veszekedés? TÉNY, hogy a húsvéti ünnepkörbe a bárány a zsidó-keresztény írásokból került be, mivel vallási ünnep.

2022. febr. 6. 20:59
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!