Kezdőoldal » Ünnepek » Húsvét » Hogy kapcsolódik a keresztény...

Hogy kapcsolódik a keresztény ünnepekhez a zsidó Hallelujah című dal?

Figyelt kérdés

Karácsonykor is, meg húsvétkor is szokták énekelni Leonard Cohen Hallelujah című dalát, ami eléggé vallásos szövegű, azon belül is ószövetségi és zsidó. Tudom, hogy a legtöbb keresztény ünnepnek vannak zsidó gyökerei is (pl.: karácsony-hanuka, húsvét-pészah, pünkösd-sávuót stb.), de régen nem volt szokás énekelni, hisz a dal maga újabb.


Hogy került át a keresztény ünnepek szokásai, dalai közé, ha eredetileg a tartalma nem ide kötődik?


Egyébként szerintem szép dal, csak kicsit fura, hogy így alakult.



2022. ápr. 21. 14:24
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
A három nagy világvallás édestestvérek. Még akkor is, ha nem mindig van köztük béke. Idén a pészah, ha napra pontosan nem is, de a húsvéthoz közeli napra esett.
2022. ápr. 21. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
56%

A tartalmanak igazabol nem sok koze van a vallashoz, egy felresiklott szerelmi kapcsolatrol szol.


Hogy miert enekelhetik? Mert azt hiszik huuudevallasos a 'hallelujah' miatt.


Egyebkent en meg soha nem hallottam pont ezt enekelni se karacsonykor, de husvetkor.

2022. ápr. 21. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

#2.

Eredetileg héberül írta Cohen és zsinagógákban adták elő ünnepekkor, illetve esküvőkkor, később írt hozzá angol szöveget is.


A hallelujah eleve héberül azt jelenti, hogy "Dicsérd Jah-ot!", teljesen magyarul "Dicsérd az Urat!".


A dal ószövetségi történetekről szól, beleértve ebbe a szerelmi szálakat is. Az egész az Isten szeretetéről és a helyes hitről való töprengés. Így a szerelem és a hit viszonyáról is. Többek között arról is elmélkedik, hogy az ember ajkáról eltűnt már a tiszta "hallelujah" és már csak a bűnös dicséret maradt. Az ember bűnös és vágyakkal teli élete miatt, már nem tud visszatérni a tökéletes, szent szóhoz. Például megidéződik Dávid király viszonya Betsabéhoz, ehhez kapcsolja közvetlenül a lekötözött Sámsonról a képet.


Nálunk sok helyen szokták énekelni. A TV-ben is hallottam már, de ünnepi zenék összeállításában, illetve híres énekesek ünnepi köszöntőjében is.


#1.

Én is örülnék neki, ha végre békesség lenne és Jeruzsálem, legalább négy vallás szent városa végre békességgel telne el az ünnepek alatt és nem az egymást dobáló "igaz" hitűekről harsogna a média.


Áldott, boldog, békés húsvétot és áldott, békés ünnepeket mindenkinek! :-)

2022. ápr. 21. 18:54
 4/5 anonim ***** válasza:
38%
Én még soha nem hallottam énekelni. Vagy templomban énekelik? Azt hiszem hallottam Vilmos herceg meg Katalin esküvőjén.
2022. ápr. 21. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
38%
Sehogy.
2022. ápr. 22. 04:28
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!