Kezdőoldal » Ünnepek » Karácsony » Jó ha azt mondjuk, hogy a...

Jó ha azt mondjuk, hogy a Jézuska hozza az ajándékot?

Figyelt kérdés

Olvasgattam itt pár kérdést erről és rengetegen azt mondják, hogy nagyon rossz érzés megtudni, hogy nincs és hatalmas csalódás, de kell az a kis misztikum a gyerekkorba. Nekem ez egy kicsit visszás. Hitessük el

(hazudjunk) a gyerekekkel, hogy létezik egy lény ami ajándékokat osztogat karácsonykor, aztán meg puffanjon egy nagyot amikor rájön, hogy mindvégig átverted?

Nekem még nincs gyerekem (biztos lesz olyan válaszoló aki emiatt fog belém kötni, hogy úgy okoskodok erről, hogy nincs is még gyerekem), de ha lenne én biztos elmondanám neki, hogy az egyik országban a hagyományok szerint Ő hozzá, máshol emez, stb. és hogy mi ennek a hagyománynak az ápolása céljából ajándékozzuk egymást. Vagy valami hasonló.


Szerintem jobb lenne ha az egész karácsony dolog nem csak az ajándékról szólna. Persze lehet mondani, hogy ez a várakozásról szól, mert várja a Jézuskát a gyerek, de a Jézuskát csak az ajándék miatt várja. Konkrétan készen kapja a gyerek a karácsonyt. Miért nem lehet együtt átélni ezt? Együtt hangolódni az ünnepre. Anya, Apa és a gyerekek együtt díszítik fel a házat és a karácsonyfát, majd a szülők ajándékokat adnak a gyerekeiknek. És nem egy nem létező személyt várnak és szeretnek, majd köszönik meg neki az ajándékokat.

Én gyerekkoromban mindig az ajándékok miatt vártam a karácsonyt. Nem érdekelt a többi. De ha úgy nőttem volna fel, hogy részt vettem az egész ünnep megteremtésében, biztos jobban értékeltem volna azt és talán így nagyobb csoda lett volna. Nem az ajándékokról és a vallásról szólt volna a dolog, hanem a családról és a szeretetről (fuh de nyálas duma...).

Ha azt mondjuk, hogy egy Piros ruhás Marx vagy egy halott messiás hozza az ajándékot, akkor ahogy nő a gyerek, egyre inkább nő a feszkó, hogy mi lesz ha megtudja, hogy nem? Vagy mi lesz ha el kell mondani? Ez miért jó? Te feszült leszel, a gyerek meg csalódik egy nagyot. Talán még benned is.

Meg alapból nagyon össze tudja zavarni a gyereket ez a dolog.

Én se értettem soha, hogy hogy van az, hogy sose járunk templomba, sose imádkozunk, de a fickó a bibliából ajándékot hoz nekem a SAJÁT születésnapján? Ahogyan azt se értettem, hogy miért van külön Jézuskája mamáéknak és nagynéniéknek?

Emlékszem egyszer, még alsóban, januárban az egyik órán mindenki elmondta, hogy mit kapott a Jézuskától. És az egyik osztálytársam, aki szegény családból származott, egy erőltetett mosollyal azt mondta, hogy ő semmit se kapott tőle. Majd kiderült az is, hogy karácsony reggelre a nővére felakasztotta magát. Mi is furán néztünk, hogy hogy van az, hogy mi kaptunk a Jézuskától szép ajándékokat, ő meg semmit se, de mi játszódhatott le az ő fejében? Bele se merek gondolni..

Szóval ez a helyzet. Várom a válaszokat!



2021. dec. 6. 10:28
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
50%

Legyetek természetesek. A mesterkéltség a legrosszabb. A karácsony eredetileg keresztény ünnep, egy boldog várakozás előzi meg, és határtalan öröm a kis Jézus érkezése.

De az idők múltával családi ünnepé alakult, főleg itt keleten, ahol évtizedekig csak megtűrt valami volt.

Karácsonykor a megváltó érkezése feletti örömök kifejezéseként adtak ajándékot egymásnak a felnőttek.

A világiasodott változat lett egy hű de szeretjük egymást, és hűm, mit kétszer drágábbat tudunk venni, mint a szomszéd.

Egyik változatban sem Jézus(ka) az ajándékozó, bár sokan ezt hiszik.

Én 64 éves vagyok. Életem fele a szocializmusban telt el.

Nálunk azért volt szép karácsony, szerény ajándékok is, de szívből jövő. Nekem is azt mondták a szüleim, hogy a Jézuska hozza.

De nem éreztem semmi törést, amikor kiderült, tőlük kaptam. Csalódottság nem volt bennem, és hazugnak sem gondoltam őket emiatt.

Tegyetek úgy, ahogyan őszintén tenni tudjátok. De azért a mese is megmaradjon. A meghittség, az összetartozás, az egymásra figyelés a legnagyobb ajándék.

2021. dec. 6. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
38%
Mindenben egyetértek az elsővel. Úgy ünnepeljétek, ahogy szívből és őszintén jön.
2021. dec. 6. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
12%
Mi egy narratívát használunk. A Gólya hozza a gyereket, az ajándékot, a gólya a mikulás és a jézuskává változik karácsonykor, nyuszi-gólyává húsvétkor. Szerintem ez jobban kezelhető egy gyereknek.
2021. dec. 6. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
55%

Nem! Mert az egy hazugság!

Egyébként pedig ha belegondolsz akkor elvileg Jézus születésnapja van karácsonykor! Tehát az ünnepeltnek kellene ajándékot kapnia.

2021. dec. 6. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
93%

Ugyan már, ne csináljatok belőle ekkora problémát. (Jó, mondjuk Radics Peti alapján, azért huszonévesen nem árt, ha tudja a gyerek, hogy működnek ezek a dolgok...)

Igazság szerint egyik megoldás sem teljesen jó, mert ha tudja az igazságot, akkor őt zavarják össze az óvodában, hogy ő az egyetlen "buta", aki nem tudja, hogy a Mikulás vagy a Jézuska hozza az ajándékot.

Ha meg felvilágosítja a többieket, akkor mások szülei lesznek kiakadva, hogy de náluk hagyomány, és a gyerekkor része, meg hagyják, hogy a gyerek megélhesse a "varázslatot" stb.


Most komolyan, kinek lett ebből traumája, hogy gyerek fejjel megtudta, hogy Mikulás nincs? Vagy nem a Jézuska hozza az ajándékot?


Nálunk az összes gyerek magától jött rá (húgomék komplett nyomozást levezettek, telefont bekapcsolt kamerával eldugva, hogy legyen bizonyítékuk - apánk ellen).

Unokahúgom is hamar rájött, leültünk beszélgetni, hogy igen, valamikor volt egy püspök, aki a gyerekeknek ajándékot vitt, és az ő emlékére a szülők ajándékot adnak a gyerekeknek. Idővel kidolgozta az elméletét arra, hogy tulajdonképpen ez egy tök jó alkalom, hogy a barátainak többször adhasson ajándékot (aminek eredményeképpen tegnap fél tízkor még borítékot hajtogattunk, mert persze tegnap kezdett bele), de kész lettünk. Nem sieti el a dolgokat, de szerintem így is cuki :)

2021. dec. 6. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Én egy pillanatig sem bántam meg, hogy azt mondták, a Jézuska hozza az ajándékot, szívesen emlékszem vissza az örömteli várakozásra, a levél írására a Jézuskának stb. Mikor megtudtam, hogy igazából nem ő hozza az ajándékokat, akkor persze csalódott voltam először, de aztán meg annak örültem, hogy egyáltalán átélhettem az élményt, mostantól pedig én is részt veszek majd az ajándékvásárlásban. :)

A barátom mindig is tudta, hogy nem a Jézuska hozza az ajándékokat, de nekem azt mondta, sajnálja, hogy ő soha nem hihetett ebben a mesében, meg, hogy ő volt az egyetlen az ovis csoportban, aki tudott az “igazságról”. Így amíg mindenki más Jézuskáról meg Mikulásról beszélt, ő nem is nagyon tudott hozzászólni, és ez neki rossz emlékként maradt meg.

2021. dec. 6. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
88%

6-oshoz hasonlóan éltem meg én is, és jó volt így, ahogy volt.

Hatéves koromig hittem benne, utána sem "felvilágosítás" volt, hanem pl. akkor már a karácsonyfát apu állította be, együtt díszítettük, és csak az ajándékokat hozta a Jézuska (mármint szüleim becsempészték a fa alá, amíg fürödtem pl.) Következő évben már az ajándékokat is tőlük kaptam. De valahogy szép volt így, ahogy volt. Szintén nem éreztem lelki törést, mert a misztikumot felváltotta az együtt készülődés, a karácsonyfa együtt díszítésének az öröme, az ajándékvásárlás, csomagolás, stb.

2021. dec. 6. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
32%
oké akkor kisbaba hozza az ajándékot, jöhet a zöld pipa ! #7 votlam
2021. dec. 6. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Engem őszintén nem nagyon traumatizált a dolog, amikor megtudtam. Nem is tudnám felidézni, mikor tudtam meg tulajdonképpen. Kisgyerekként szerintem mókás volt, hogy ott van az a kis misztikus vibe, a "karácsoyni csoda", de egy idősebb gyereknek meg már teljesen feldolgozható szerintem, hogy a karácsony lényege idővel azért átalakul az emberben. A család, a pihenés, az együtt töltött idő, egymás megajándékozása szinte ugyanolyan "varázslatos" és különleges, mint egy Jézuska (vagy kinél mi jön).

Úgy vagyok vele, hogy ha nem lett volna nekem sem beadva egy ilyen mese, hanem csak a szüleim ünnepélyesen átadják az ajándékokat, akkor sem történt volna igazából semmi, és teljesen egészséges felnőtté tudtam volna válni. Így, hogy volt ez a mese, ugyanez történt. Nem tudom, kell-e akkora jelentőséget tulajdonítani ennek a nagy "csalódásnak" ami a gyerekeket éri, amikor megtudják az igazat, szerintem annyira nem vészes. Vannak dolgok, amiket megtudni a felnőtté válás része, és kicsit lehet, hogy szomorú, de azért együtt lehet vele élni.

2021. dec. 7. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
37%
Gyurcsány hozza az ajándékot
2021. dec. 7. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!