Kezdőoldal » Ünnepek » Pünkösd » Mik a pünkösdi szokásaitok?...

Mik a pünkösdi szokásaitok? Hogy ünnepeltek?

Figyelt kérdés

Nálunk, a családban, az ismerősöknél ez egy viszonylag fontos ünnep az évben. Szeretjük a hangulatát, tartalmát, úgy az egészet egyben. Kisebb ünnep, mint a húsvét, illetve a karácsony, de nagyobb mondjuk a születésnapnál, névnapnál, kb. akkora, mint az újév.


A pünkösdöt megelőző szombat általában a készülődés napja, ilyenkor megcsináljuk az ételeket, leszedjük a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó díszeket, illetve el kezdjük feltenni a pünkösdieket. De a tojásfát, hasonlókat már általában áldozócsütörtökön, vagy az azt követő hétvégén leszedjük. A pünkösdvasárnap a legünnepélyesebb, ez a nap a családé, az ismerősöké. Ilyenkor ünneplünk, a házban, a kertben, mindenhol. Általában a napot az utolsó simításokkal, majd ünnepi reggelivel, hagyományos pünkösdi ételekkel kezdjük. Utána elmegyünk a pünkösdi misére, ami idén azért is rendkívül fontos volt számunkra, hiszen volt bérmálkozás, ezért jó sok vendég is volt. Utána hazaérve kicsit beszélgetünk, folytatjuk esetleg a díszítést, majd elfogyasztjuk a hagyományos, ünnepi ebédet. Utána kint vagyunk a teraszon, udvaron, meg a házban is, beszélgetünk, azokat a rokonokat, akik távol voltak, illetve nem tudtak eljönni, felhívtuk stb. Estefelé filmnézés, zenehallgatás. Ünnepi vacsora, majd hosszú ideig beszélgetés, pihenés (ez minden ünnepen így van). Átbeszéljük, a nap, illetve az év eddigi jeleneteit. A pünkösdhétfő is hasonlóan telik, de akkor már nem szoktunk misére menni, illetve az már kevésbé mozgalmas. Ez kissé lazább, pihenősebb. Kevésbé van jelen az az erős ünnepi készülődés. A díszek a következő vasárnapig maradnak fent.


Nálatok hogy szokott zajlani? Hogy ünnepeltek? Mik nálatok a szokások?



2022. jún. 6. 22:59
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
A mi baráti körünkben az a szokás, hogy a 4 napban elmegyünk valahova sátrazni és inni.
2022. jún. 7. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Én tegnap tudtam meg hogy pünkösd van amikor a portás szólt a melóhelyen, hogy nem kellett volna bemennem. De ha már ott voltam megcsináltam ezt-azt.
2022. jún. 7. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
sehogy
2022. jún. 7. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Nulla darab pünkösdi szokásom van:D
2022. jún. 7. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Metionin ***** válasza:
100%

Mi nem ünnepelünk egyházi ünnepeket.

Viszont érdekelne, hogy milyenek a pünkösdi díszek és ételek? Nem is tudtam, hogy arra vannak külön. És tök érdekes, hogy ezek szerint nálatok a születésnap kicsi ünnep? :O

2022. jún. 7. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

#5.

Nem mondanám, hogy annyira kicsi. Mindenkinek megtartjuk a családból a születésnapját, még a kutyusnak is. :-) Kicsit kisebb, mint mondjuk a húsvét, a karácsony, az újév vagy a pünkösd. Mindenki kap tortát, ajándékokat, étterembe megyünk stb. Olyan nagy felhajtás nincs belőle, max. ha van születésnapi buli is. A család távol lakik, gyakorlatilag az ország túlsó felén, úgyhogy az szinte egyezményes, hogy a születésnapokat náluk ünnepeljük, ha éppen szabadságra/szünidőre esik.


A pünkösd alapvető kellékei a virágok. A rengeteg virág. Ez anno még az ókorra vezethető vissza, mivel a zsidók, amikor sávuót ünnepét ülték, kidekorálták a házaikat, zsinagógáikat, illetve a jeruzsálemi templomot is virágokkal, arra emlékezvén, hogy a Sínai-hegy lángokba borult, amikor Mózes megkapta a tízparancsolatot, illetve a Tórát, majd amikor lehozta az egész hegy szép ágakban és csodálatos, színes virágokban pompázott. A pünkösdben az öröm és eredetileg a Szentlélek jelképei voltak. Meg hát rendkívül szépek is a virágok. :-) A pünkösd színe a piros, hiszen a Szentlélek, amikor leszállt és kiáradt, akkor izzó lángnyelvek formájában jelent meg. A piros virágokkal ebből adódóan nem lehet melléfogni. Ez az ünnep valamilyen szinten a nyár elejét jelezte a hagyományokban, szóval ezért is fontos volt a rengeteg dísz, egyfajta ellenpólusaként az ősznek, meg a télnek, hisz akkor max. örökzöldekkel lehet dekorálni. Ha a karácsonyhoz az angyalka, meg a hóember kapcsolódik, akkor a pünkösdhöz a galamb. A kereszténységben a Szentlelket jelképezte, ezenkívül nagyon passzol az ünnep szellemiségéhez, a nyár kezdetéhez.

2022. jún. 7. 18:01
 7/12 Metionin ***** válasza:
100%
Wow, köszi, ma is tanultam valamit :D Felénk még a vallásosokat sem láttam sosem így díszíteni meg hasonlókat, azért volt ismeretlen.
2022. jún. 7. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Nálunk a munkáé a pünkösdi ünnepek. Költözés, favágás, stb.. A környéken a legtöbb ember így van vele, ilyenkor van idejük nagyobb munkákra. Mindenki tűkön ül reggel, aztán egyszer valaki használ valami robbanómotoros eszközt, onnantól kánonba nyomja az egész falu. Jó, nyilvánvalóan nem az egész falu, meg nem mindenki ül tűkön, de vagyunk annyian, akik dolgozni akarnak, hogy nincs általános felháborodás. Érdekes egyébként, nem is tudtam, hogy vannak, akik ennyire készülnek pünkösdre. Talán azért nem tartjuk ennyire ezeket az ünnepeket, mert a család gyakran találkozik, nem élünk annyira távolra egymástól.
2022. jún. 8. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Semmi extrát nem csinálunk

Örülünk a hosszú hetvegenek 😅

2022. jún. 8. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Sehogy nem ünneplünk. Igyekeztek utolérni magam a munkában.
2022. jún. 8. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!