Kezdőoldal » Utazás » Észak-Amerika » Amerikában, aki már volt kinn...

Amerikában, aki már volt kinn nyaralni, vagy akár kinn is él milyen tapasztalatai vannak?

Figyelt kérdés
2019. nov. 16. 17:31
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Egeszsegugy: erdemes utas/turista biztositast kotni Magyarorszagon. Ebben nem tudok otletet adni, nem ismerem a magyar viszonyokat ebbol a szempontbol. Itt nem tudsz betegbiztositast kotni (illetve nem tartom valoszinunek, hogy $600 es afolott akarsz fizetni egy honapra)


A berelt autoval atmehetsz mas allamokba, sot, le is adhatod ott, HA a szerzodeskoteskor elmondod, hogy pl. NY-bol Floridaig autoznal, es Miamiban adnad le az autot. Ebben az esetben valami extra dijat szamolnak fel, de a dolog mukodik. A kolcsonzo cegtol fugg, hogy szamolnak-e merfoldeket vagy sem - ezt erdemes tisztazni, amikor berelsz. Ha nem szolsz hogy at akarsz menni masik allamba, es lebuksz, akkor tenyleg nagyon megbuntetHETnek. Egyreszt, mert a szerzodesedben nem szerepel, es igy lopasnak minosul, plusz a kolcsonzo ceg egy vagyont hajt be rajtad. Mas orszagba, mint Mexiko vagy Kanada, ha elore szolsz, atmehetsz, de vegkepp nem eri meg, mert hatalmas osszeggel emelkedik a berleti dij. (USA-n belul nem annyira nagy a kulonbseg)

Idoben jobban jarsz, ha egy allamban korbeautokazol, leadod a kocsit, atrepulsz a masik allamba, berelsz egyet, par nap mulva leadod, atrepulsz a harmadik allamba es igy tovabb. Mert ugyan nagy tavolsagokat lehet megtenni egy nap, pl. egy Los Angeles-Portland Oregon siman meglehet 15-16 ora alatt, de, ha elvezni is akarod az utat, megallni kajalni, megnezni egy-egy kisvarost, akkor ket nap, esetleg harom.

Egy LA-Tampa Florida ut 38-40 ora vezetes, ha nem allsz meg pisilni sem. Ha naponta vezetsz 10 orat negy napon at, akkor nem igazan tudod elvezni az utadat. Mi sokszor megtesszuk ezt az utat, de kb 1 het alatt, es sokszor megallunk elvezni a kisvarosokat, az embereket, vagy csak leragadunk egy motelben es pihenunk egy teljes napot, uszunk, napozunk, vagy csak boklaszunk az aktualis varosban.

Minden kocsihoz ingyen jar a gps, gyakorlatilag, ha kered sem tudjak eltavolitani, mert gyarilag beepitett. Sokat segit, ha esszel hasznalod - engem meg sosem hagyott cserben, vagy vitt rossz helyre. Viszont mindig angol vagy spanyol nyelvuek.


Egyes autokolcsonzoket nem erdekli a nemzetkozi jogositvany, egyes kolcsonzok ragaszkodnak hozza.

Ha 25 even aluli vagy, a biztositas - amit kotelezo megkotnod - az egekig szokik.

Olcsobban szokott kijonni a berles, ha a repjegy vasarlaskor mindjart berelsz kocsit + szallast is (munkam miatt mi ezt csinaljuk a cegnel)


A vezeteshez a szabalyokat erdemes atnezned, mert kicsit masok a szabalyok (nem nagyon), mint Magyarorszagon. Pl. jobbra kisivben kanyarodni piroson, valamint, hogy a gyalogosnak akkor is elsobbsege (es igaza) van, ha nincs. :D :D :D

Mindent osszevetve, itt konnyebb vezetni, a Totalcar hozzaszoloi szerint (es szerintem is).


Tomegkozlekedesre tenyleg ne szamits, vannak teruletek, ahol egyaltalan nincs. A nemzeti parkokhoz altalaban van busz, vagy kisvonat, de hidd el, kocsival jobban jarsz :) Van, ahol van, es meg jo is (pl. Los Angeles belvarosa), de osszessegeben ne szamits tomegkozlekedesre, max. New Yorkban. Tomegkozlekedes pedig, ahol van ra igeny, es kiepitettek, ott jobb, mint Mo-n. Peldaul beallsz a megalloba, es megnezed, hogy a kovetkezo busz 3 perc mulva jon, az utana kovetkezo pedig 10 perc mulva, akkor addig beugorhatsz a kornyeken levo starbucksba es veszel egy kavet magadnak. Es a masodik buszra felszallsz. Vagy a honlapjukon megcsinalod a tervedet, a honnan-hova tervben az is szerepelni fog, hogy melyik keresztezodes eszak-nyugati sarkan kell varnod a buszt, ami 9:36-kor erkezik majd. Es akkor erkezik (majdnem mindig). Tehat a tomegkozlekedes nem fejletlen, hanem nem epitik ki ott, ahol nincs ra igeny (minek, ha napi egyetlen utas sincs????)

Konkretan mikor utaznal es hova? Mert az arakat nagy mertekben befolyasoljak a datumok. Unnepek kornyeken akar a duplaja is lehet a szallastol kezdve az autoberlesig minden.


Ha nem tul jo az angolod, akkor esetleg kellene hoznod egy jo angolos utitarsat? A koltsegek felezodnek pl. kocsi berleskor.

2019. nov. 24. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

Az autóbérlésnél mindig résen kell lenni, nem csak USAban. USA amúgy nagyon lehúzós hely, mindennel bepróbálkoznak. Mindig sokkal több pénz legyen nálad mint amennyit szánsz a dolgokra. Már eleve az az őrület az alap hogy SOHA nem számolják bele az ÁFÁt az árakba, tehát pl mindenhova nagy betűkkel ki van írva hogy valami csak 99 dolcsi, aztán mire fizetnél kiderül hogy pl 109. És persze minden államban más az ÁFA mértéke.

Étteremben meg ezen felül még elvárnak legalább 15% borravalót is. Szóval ott már a 100 dolcsis vacsora simán 130 is lesz mire végre fizetsz...

A leggázabb szerintem az autóbérlés. Ott aztán minden extrával bepróbálkoznak, van vagy 10 féle adó meg különdíj meg extra amit hülye lennél kihagyni (pl önrész mentes biztosítás, államátlépés stb). Sok országban béreltem már kocsit, de USAban és Magyarországon ért eddig a legtöbb kellemetlen meglepetés... Hogy fair legyek, a legjobb meglepi is USAban volt (40 dolcsi per napért egy vadiúj E mercire upgradeltek DCben).



Átvágósdi főleg sűrűn látogatott nevezetességeknél gyakori. Pl az Empire State Buildingnél rendszerint marha nagy a sor. Szerencsére neten fast trackeset vettem előre, de mint bent kiderült, a hatalmas kinti sorokban állókra vadásznak a csalók akik "óccsóért" próbálnak érvénytelen prioritásos jegyeket rájuk sózni. A sok hallott vitából ítélve elég sikeresen.


Tömegközlekedés az igazából csak New Yorkban van amivel tényleg el is jutsz mindenhova kényelmesen. OK LA meg SF ben is van valami, de azok már inkább kocsis városok mint a többi. Buszok vannak inkább mindenhol, de azokat főleg a szegények használják. Én nem próbáltam de azt hallottam inkább kerüljük el őket. Szóval kocsi bérlés nélkül szerintem csak akkor érdemes menni ha csak NYC, WAS vagy LAX, SFO a célpontod. Utóbbi kettőben sem fogod megúszni szerintem egy-két taxizás nélkül.


Hát igen, az angol nem árt. Nekem szerencsém van mert 7 éves koromtól amerikai iskolába jártam (de nem amerikában), úgy hogy mire visszaköltözünk szüleimmel Magyarországra, magyarul nem tudtam olyan jól mint angolul. Kifejezetten olyan volt az első USAba látogatásom mintha hazaérkeztem volna.


Ami az eüt illeti (csak magán eü van amcsiban), a lehető legtutibb turistabiztosítást ajánlom. Nem egy nagy tétel az egész úthoz képest de ha valami gebasz van, akár életed végéig is törlesztheted. Az amcsiknak sokszor biztosítás ellenére is becseszhet valami olyan eü gond amitől konkrétan csődbe mennek és ez nem is olyan ritka dolog.

Arra kell figyelni hogy külön szólj a biztosítónak hogy USAba mész (sok biztosítónál USAnak külön magasabb díja szokott lenni), és ha valami bajod van kint, soha ne menj magadtól semmilyen orvoshoz, mindig hívd fel előbb az otthoni biztosítódat, majd ők megmondják hova mehetsz. Ha nem ezt teszed akkor nem fizetnek semmit, hiába van biztosításod!

Persze kivétel ha a mentő visz el vagy eszméletlen vagy vagy életveszélyben vagy stb, de utána is ahogy képes vagy rá, fel kell őket hívni.



Most visszaolvasva látom hogy elég sötét képet festettem, bocsi, nem az a célom hogy elijesszelek :D Ezeket inkább azért írtam hogy megkíméljelek a kellemetlen meglepetésektől, de mindenképpen ajánlom hogy odalátogass! Nagy kultúrsokk annak ellenére hogy a TVből elég sokat lát/hall az ember az országról.

Az angolra viszont nem ártana rágyúrni, nem is azért mert megnehezíti technikailag az utazást, hanem mert különben sokkal kevesebbet tudsz tapasztalni a helyi kultúrából, az emberekből, egy szűkebb tölcséren keresztül érnek az ingerek.

Ismerek olyat aki 10 szóval és kézzel lábbal is azonnal mélyen tud másokhoz kapcsolódni, de korántsem az az általános.

2019. nov. 24. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!