Kezdőoldal » Utazás » Európa » Autóval utaznánk Lengyelország...

Autóval utaznánk Lengyelországba. Mire érdemes figyelni?

Figyelt kérdés

15 éve vezetek, de soha nem vezettem még külföldön szóval nagyon nem vagyok képben. Tavasszal vagy nyáron mennénk Auschwitz, Krakkó, Wieliczkai sóbányák környékére. Oda Szlovákián át, vissza kitérve egy kicsit Csehországba. Olyan dolgok érdekelnének, hogy ezekben az országokban milyen az útdíj és azt hogyan kell fizetni? Olyan mint nálunk pl. a 10 napos autópálya matrica vagy más a rendszer? Országosat kell venni vagy csak az érintett megyékre vagy hasonlókra? Benzinkúton vagy határátkelőn lehet ilyesmit vásárolni?

A másik kérdés, hogy mi a helyzet a parkolással? Ha valaki járt már erre mik a tapasztalatok? Lehet ingyen vagy elfogadható áron parkolni? Sok a fizetős parkoló és ezeket jelzik megfelelően?

A harmadik, hogy mi kell kötelezően a kocsiba. Olvastam, hogy Lengyelországba pl. kérik a porral oltót. Hólánc ugye nem kötelező, ha jó időben megyünk?



2023. márc. 24. 13:33
 1/4 anonim ***** válasza:
93%

Szlovákiában matrica van.

12 euró a 10 napos. Valószínűleg nem éri meg, mert észak-dél irányban kevés pálya van.

Térkép: [link]

Vásárlás:

[link]


Csehországban ugyanez a rendszer, 310 korona (kb. 5000 Ft) a 10 napos.

Térkép: [link]

Vásárlás:

[link]


Lengyelországban nem egységes a rendszer. Matrica nincs, hanem fizetőkapuk vannak, illetve egyes szakaszokon csak ellenőrzőkapu van és online vagy személyesen az ügyfélszolgálaton lehet megvenni a jegyet, lehetőleg előre. Utólag elvileg 3 napig veheted meg.


Parkolást nem tudom, nézz utána a konkrét helynek.

Hólánc nyilván nem kell nyáron. Tűzoltókészülék papíron kell, nem tudom mennyire ellenőrzik.

2023. márc. 24. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
85%

Arra figyelj, hogy használj egy rendes útvonaltervezőt. Mobilra is letölthető, és mindent jelez. Útdijakat, leggyorsabb útvonalakat stb.

Nyáron természetesen nem kell hólánc.

A parkolási övezeteket pedig megtalálod a parking zones + városnévre keresvén.

2023. márc. 24. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 NTBS ***** válasza:
31%
Legyen elég üzemanyag.
2023. márc. 24. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
90%

Porraloltó csak a lengyel frsz. autókban kötelező, viszont háromszög kell (hólánc nem). És annyi láthatósági mellén ahányan a kocsiban vannak. Cseheknél, szlovákoknál e-matrica van, interneten érdemes megvenni ha később nem akarsz bajlódni vele, engem egy cseh benzinkúton majdnem kiröhögtek mikor ott akartam venni :)

Ahogy az 1-es is írja, a lengyeleknél rendesen meg van kavarva a sztrádadíjazás, nincs országos matrica, viszont egy hosszabb autópályán kétféle rendszer is előfordul. Pld az A4-esen Krakkó és Katowice között a kapuknál fizetsz, aztán Gliwicéig ingyenes, utána viszont Wroclawig megint fizetős (neten vagy benzinkúton). A többi gyorsforgalmi út és sok sztrádaszakasz is ingyenesek.

Ha Wieliczkába mész, a hivatalos parkolót előre üsd be a navigációba, ne hagyd magadat korábban leterelni a ravaszul külföldieknek integető maszek parkolós figurának. Krakkóban a belvárosi részeken oda kell figyelned hogy véletlenül ne hajts be a Rynek-et körülvevő zónába, legjobb ha ezt a részt pontosan megtervezed vagy tömegközlekedést használtok aznap.

2023. márc. 25. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!