Kezdőoldal » Utazás » Európa » Lugano (Svájc) : Mivel Svájc...

Lugano (Svájc) : Mivel Svájc nem EU tag, ha ott akarok dolgozni és élni, miket kell beszereznem és hol?

Figyelt kérdés
2011. aug. 29. 22:40
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Milyenek az emberek? Albérlet: mennyibe kerül, mennyi a kaució? Munkát mennyire nehéz találni? Kérem, csak olyanok írjanak, akik Svájcban élnek, vagy éltek. Köszi előre is.:-)
2011. aug. 29. 22:40
 2/11 anonim ***** válasza:
92%

Nocsak, Luganoban élek :)

Hát először is, itt nem fogsz könnyen munkát kapni. Errefelé a vendéglátásban-kereskedelemben és a pénzügyi szektorokban lehet elhelyezkedni, de ahhoz, hogy téged vegyenek fel, kisebb csoda kell. Először is, diploma kell, plusz minimum 3 nyelv középfokú ismerete, plusz tapasztalat az adott munkakörben, de ez csak az alap. Ha mindezekkel rendelkezel, akkor még az is kell, hogy vagy egyetlen svájci se jelentkezzen az általad is megpályázott állásra, vagy mindegyiknél jobb legyél. Az átlagfizetés 4-6000chf, egy kisebb lakás 1000chf havonta, ebben rezsi is benne van, de lakásmérettől függően kell éves városi adót fizetni (szemétszállítás, köztisztaság, közbiztonság miatt), ami nem kevés, de megéri, mert rend van, az utcák tiszták, és akár az éjszaka közepén lemehetek kutyát sétáltatni, nincs mitől félni. Amint ideköltözöl, el kell menned a városházára, hogy regisztráljanak (ez is pár frank), aztán egészség és balesetbiztosítást is kell kötnöd, ez sokmindentől függ. Kaja és ruhaügyben nem igazán tudok mit mondani, mivel mi gazdagok vagyunk, sokat költünk, többet, mint az átlag. Mások szerint olyan 1000-1500chf havonta az ilyesmi. Nézz fel a magyarok.ch-ra, ott biztosan találsz téged érdeklő információkat.

2011. aug. 29. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
91%
Ja, a kaució, az két vagy három hónap.
2011. aug. 29. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
91%
Uhh és a lényeg: az emberek udvariasak, előzékenyek, nyugodtak, barátságosak, cseppet sem hidegek, mint ahogyan hiszik róluk.
2011. aug. 29. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a rengeteg hasznos infót! A diploma stimmel, viszont a három helyett egyelőre csak egy nyelvből van középfokúm. De most nem is ez a lényeg. Albérlet: Ha kimegyek oda dolgozni, akkor két lehetőség van. Egyik az, hogy bejön, a másik, hogy nem és haza kell jönnöm. Gondolom albérleti szerződést kell kötni, ami nyilván 1-2 év. Vajon mennyire rugalmasak ez ügyben? Ha minden követ megmozgatok és teljes erőbedobással keresek állást, de nem találok 2-3 hónap alatt, akkor haza kell jönnöm. Ilyenkor mi a teendő, ha előzőleg hosszabb távú albérleti szerződést írtam alá? Ha kimegyek, akkor nem most, hanem kb.3-4 hónap múlva. Azelőtt tudnánk még beszélni valamilyen úton-módon? (pl.lehet, hogy egy ismerősödnek megürül a lakása, amit ki tudnék venni)
2011. aug. 30. 00:06
 6/11 anonim ***** válasza:
91%
Általában elvárják a 3 év bérletet, azalatt nemigen szokás kiadni. Vannak viszont ilyen panziófélék, ahol pár hónapra is tudsz minigarzont bérelni. Általában érdemesebb előbb munkát szerezni, már csak azért is, mert ha nem tudod bankszámlával bizonyítani, hogy milliomos vagy, akkor munkahely nélkül nem kapsz lakást, ez biztos. Ha akarsz, írhatsz itt az oldalon e-mailt nekem.
2011. aug. 30. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
91%
A legfontosabb tanácsom az lenne, hogy a nyelvtanulásnak ess neki. Itt mindenki beszél az olasz mellett franciául, németül és angolul. Nekik 3-4 nyel ismerete nem esemény, viszont anélkül csak ilyen szir-szar munkát kaphatsz, takarítás, mosogatás, ilyesmi, de feltételezem, hogy diplomával nem ilyesmire vágysz.
2011. aug. 30. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Sziasztok!

Bocsika, ha beleszólok. Nekem is van egy kis ismeretem svájci területről, igaz nem az olasz részről, hanem a németről. De itt nálunk addig ki sem tudsz venni lakást, amíg be nem mutatod a munkaszerződésedet. Én inkább a helyedben keresnék egy Ferienwohnungot - az bútorozott, ki tudod venni több hónapra - három hónapig turistáskodhatsz az országban (nem kevés pénzből), és közben kereshetsz melót. Aztán ha összejön, utána már be tudsz menni az önkormányzathoz a tartózkodásidért, és bérelhetsz kecót. Sok sikert!

2011. aug. 30. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Neked is köszönöm szépen, utolsó! Dehogy szólsz bele.:-) Örülök, ha minél többen írnak, mert nagy szükségem van az infókra! Sajnos Svájcban nem él kint ismerősöm, ezért teszem itt fel a kérdést. Még valaki?
2011. aug. 31. 21:32
 10/11 anonim ***** válasza:
93%

Én Bern mellett élek. :) Hát ha nem valami csúcsszuper melót akarsz, akkor nem feltétlen szükséges a sok nyelv. Barátnőm pincérnő, havi 4000 frankot keres + 1000 frank a jatt és csak németül beszél, azt se perfektül, mellette suliba jár.

Az élet itt nagyon drága. Pl: vonatjegy fényévekkel drágább mint otthon. Egy Bern-Genf távolság pl: 56 frank (csak oda). Legalapabb biztosítás 300 franknál kezdődik. Szóval nem olcsó itt az élet. 1000-1500 között van a lakás (ahogy előttem már írták). Megvan a mosási rend (melyik nap moshatsz Te). Szóval teljesen más mint Mo.

Én au pair vagyok, 2600 frankot keresek papíron, de ebből lejön a kaja-lakás-biztosítás-nyugdíj stb. így marad 500 frank egy hónapra. Na ez kevés :) A semminél több, de ha összehasonlítod az otthoni árakkal azt ami itt van, lemész hídba. :D

Amúgy az élet itt csodás. Az emberek kedvesek, segítőkészek, egyáltalán nem hidegek, legalábbis nálunk a német részen.

2011. szept. 2. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!