Kezdőoldal » Utazás » Repülés, repülőjegyek » Nemzetközi légijogban otthon...

Nemzetközi légijogban otthon levő emberek segítségét kérném, tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés

1. Meddig terjed az állam szuverenitása a nemzeti és a nemzetközi légtérben?

2. Menetrendszerinti légijáratot kíván üzemeltetni Budapestről Pekingbe. Mi kell ahhoz, hogy légitársasága kereskedelmi céllal repülhessen ezen a szakaszon?

3. Ha a Magyarországon állandó lakóhellyel rendelkező utast a Budapest-Peking járaton baleset éri, hol indíthatja meg a pert?

4. Miért nem számít a jogalkalmazásban az utazás során szerzett mentális sérülés balesetnek?

5. Hogyan lehetséges, hogy3 egymás mellett ülő utas ugyanolyan sérülést szerez a légijármű fedélzetén, mégis a perben három egymástól eltérő kártérítési elbírálás alá esik ügyük megítélése?


2017. dec. 3. 15:59
 1/4 anonim ***** válasza:

Melyik őrült adta fel ezt a feladatot szemináriumon? ;)

Az első kérdésre : a levegőben a repülőgépen annak az államnak a szuverenitàsa érvényesül, ahol azt lajstromba vettèk. Tehát a gépen elkövetett bűncselekményt az adott ország joga szerint kell megítélni, a gép kapitànya hatósági jogokkal rendelkezik.

Viszont : a légtérben pedig annak az államnak a szuverenitása érvényesül, amelyiknek a légtere.

Erre jó példa a Pan Am 103 járat elleni merénylet pere. A repülőgép elleni támadás èrtékelhető az USA elleni agresszióként. Viszont mivel skót földre esett a gép, ès ott is ölt meg embereket, ezért Nagy Britannia is részt akart venni a perben, hiszen az ő területét/ állampolgárait is támadás érte. Valamint elvileg az összes olyan államot is érintettnek kellett tekinteni akinek az állampolgárai meghaltak a balesetben (pl Magyarország is).

2 : a kereskedelmi repülőjárat működéséhez kell először is IATA engedély, majd az adott országok hatóságainál fel/leszállási és minden olyan engedély, amit az adott országok joga megkövetel a polgári légi szállítàshoz. Az országok légterébe való belépéshez szintèn engedélyt kell kérni a belépés előtt, ès azonosítania kell magát.

A másik két kérdèsre most így hirtelen nem tudom a választ.

2017. dec. 3. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Ja, bocs még a harmadik kérdésedre : repülőgépen / géppel történő balesetek / káresetek szabályozàsára (így az eljáràs megindításának a helyére is, szituàciótól függően) a Varsói szerződès (nem, nem AZ a varsói szerzôdés, a légijogra gondoltam :))) ) az irányadó. Ebben maximalizàlva van pl a kártérítès mértéke is, kivéve, ha a légitàrsaság / repülőgép gyártója / ezek alkalmazottja hibájából történik bizonyìthatóan. Olvass utána (de a nemzetközi jogi tankönyvben is benne van ha a Malcolm N Shaw féléből tanultok még mindig - nekem ez már 14 éve volt) a Turkish Airlines párizsi balesetének, ahol az ügyvédek egy zseniális húzàssal játszották ki a varsói konvenció által maximalizált kártérítési összeget, beperelve a MacDonnel Douglas repülőgépgyártót konstrukciós hibára hivatkozva. De pl ezért igyekeznek a légitársaságok eltussolni ha esetleg pl a pilóta öngyilkosságára vezethető vissza a baleset (pl EgyptAir - New York - Kairo járat).
2017. dec. 4. 05:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Kedves Válaszadó! Nagyon koszonom a segitseged, mar meg is kaptam a zaro zh eredmenyet, negyes lett a szemim. Szep napokat, tenyleg nagyon halas vagyok:)
2017. dec. 9. 14:44
 4/4 anonim ***** válasza:

Örülök és gratulálok!

(Egyben valahol büszke is vagyok magamra mert 14 év után még emlékszem ezekre, pedig tök màssal foglalkozom azóta :D - de akkor úgy tűnik hogy nem lőttem annyira mellè)

Neked meg sikeres vizsgaidőszakot kívànok!

2017. dec. 11. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!