Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Adókedvezmény érvényesítése...

Adókedvezmény érvényesítése fogyatékosság után?

Figyelt kérdés
A helyzet a következő. Laktózérzékeny vagyok sok éve, ezt tudomásul vettem, kész. Kértem a háziorvost már több évvel ezelőtt, hogy csináltasson nekem vérvételt erről, hogy legyen róla papírom is, de sztk-ba nem csinálták meg, akkor meg nem telt tizenxezer ft arra, hogy megcsináltassam. Aztán nem régen voltam nála és mondta, hogy csináltassam meg, mert jár rá adókedvezmény és vissza is tudom igényelni 5 évre. Bejelentkeztem, megcsináltattam, lassan lesz eredmény. 15e ft, plusz utazás, plusz bébiszitter plusz szabadság.. mindegy, megcsináltattam. Most viszont azt olvasom, hogy csak az igazolás kiadásának időpontjától jár. Most akkor hogy van? Az igazoláson mostani dátum lesz, mert előtte nem fizettem érte, most úgy gondoltam, kiszorítom, ha tényleg utána többszázezret visszakaphatok az 5 évre, de akkor most mégsem?
2020. márc. 4. 22:44
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
A papiron rajta van, hogy a betegseg fennallasanak kezdete, ezt pedig bizonyitani kell. Mivel a vervetel most bizonyitja, ezert mostani lesz a datum, innentol fog jarni.
2020. márc. 4. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

és akinek veleszületett és most lett csak igazolás róla? meg amúgy is.. ezzel a betegséggel semmit se lehet tenni, csak tudomásul venni... míg nem volt a kedvezmény, mi értelme lett volna papírozni?

ahj nem hiszem el komolyan, hogy még azzal sem tudok élni, ami megjárna :( Ki gpndolta, hogy még erről is kell igazolás...

2020. márc. 4. 23:16
 3/15 anonim ***** válasza:

Az orvosi papíron rajta kell lennie egy "kezdő" és egy "végdátumnak" arra vonatkozóan, hogy mikortól áll fenn a betegség és meddig.


A "végdátum" nem kell, hogy feltétlenül egy adott dátum legyen, mert ha végleges az állapot, akkor azt írják rá.


Az orvosi igazoláson szereplő időszakra vagy jogosult adókedvezményre. Ha ez előbbi dátumú, mint az orvosi igazolás, akkor is érvényesíthetsz rá.


"Most viszont azt olvasom, hogy csak az igazolás kiadásának időpontjától jár."

Nem értetted félre? Nem az igazolás kiadásának időpontjától, hanem az igazoláson szereplő "kezdő" időponttól. :)

2020. márc. 5. 05:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Csak hogy' megnyugodjál:


SZJA törvény:


"Az összevont adóalap adóját csökkenti a súlyosan fogyatékos magánszemélynél az erről szóló igazolás, határozat alapján a fogyatékos állapot kezdő napjának hónapjától ezen állapot fennállása idején havonta az adóév első napján érvényes havi minimálbér 5 százalékának megfelelő összeg (személyi kedvezmény).


(2) Súlyosan fogyatékos személynek azt kell tekinteni, aki az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló kormányrendeletben említett betegségben szenved, továbbá, aki rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül."


Így oké? Nem az a lényeg, hogy mit olvasol, a szomszéd, orvos, akárki mit mond, hanem hogy a törvényben mi van leírva. :)

2020. márc. 5. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Utolsó, én ezt értem.

DE igazolásom csak most lesz, azon a mostani dátum lesz, mert honnan tudnák egy nyálkahártya-törletből, hogy tegnap óta áll fenn, 4 éve, vagy születésem óta?

2020. márc. 5. 08:51
 6/15 anonim ***** válasza:
Az igazoláson az a dátum lesz, amikor a vért vették. Vagyis jól értelmezed, visszamenőleg nem fog járni a kedvezmény.
2020. márc. 5. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Csodás. És a házidoki sem írhatja rá h pl. veleszületett vagy h X éve fennáll? Mert ő tudja, már jóval ezelőtt az adó-miziéria előtt tudta, csak teszt nem lett csináltatva, mert fizetős, és végülis semmire se kellett, hogy igazolva legyen, mikor tudom magamról (így utológ persze az ember már tudja, hogy kellett volna a papír, de akkor ki gondolt ilyenre?!) :(
2020. márc. 5. 09:28
 8/15 anonim ***** válasza:
Nem, nem írhat rá most a háziorvos. Pont azért, mert most volt a vérvétel, tehát ezelőtt nem volt bizonyított.
2020. márc. 5. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
EZ igaz. Csak az eredményem genetikai betegséget mutat, az meg egyértelmű, hogy mindig is jelen volt, mert a genetikát nem lehet befolyásolni, az van és kész. Egyébként nem vérvétel, szájnyálkahártya-törlet, ami csak a genetikai eredetű betegséget mutatja ki. A vérvétel meg csak az épp aktuális állapotot. Szóval az oké, hogy a vérvételre nem adnak ilyen szempontból, de amit én végeztettem el teszt, az genetikai eredményt ad.
2020. márc. 5. 14:00
 10/15 anonim ***** válasza:

A tamogatas azert jar, hogy az allandoan szedesre koteezett gyogyszerek arat ellensulyozza. Ha orokletes es nem volt tunete, nem kellett gyogyszer, akkor nem is kellett a tamogatas.

Ha kellett gyogyszer, mert voltak tunetek, akkor nyilvan nem hasrautesre lett kijelentvr, hogy XY betegsege van, hanem volt egy vizsgalat, amin van egy datum.

Hasrautesre, vizsgalat nelkuli betegseg bemondasra nehez ervenyesiteni, ez teny.

2020. márc. 5. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!