Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Visszamenőleg is kell fizetnem...

Visszamenőleg is kell fizetnem a TB-t?

Figyelt kérdés
Ez év januárjáig 2 éven át külföldön éltem és dolgoztam, a tb-met még közben, mikor egyszer itthon voltam, inaktiváltam, most viszont újra aktiválnom kellett, mert a járvány miatt itthon ragadtam (eredetileg legkésőbb májusig visszamentem volna Angliába), és jó ha él a tb-m, valamint munkanélküli járadékhoz is kell aktív tb. Múltkor a telefonos ügyintézés során nem adtak egyértelmű választ erre a kérdésemre, főleg azért, mert felvétel készül a beszélgetésekről, viszont a papíron, amit rá egy hétre küldtek, azt írják, hogy "az a belföldi magánszemély... egészségügyi szolgáltatási járulékként 2020. január 1-től havonta 7710 forintot köteles fizetni". Na de ha nekem január elején szűnt meg a munkaviszonyom kint, és ők azt nem tudják, hogy áprilisig én hol voltam, mivel csak akkor aktiváltam újra a tb-met, mit kell tennem? Sokan azt mondják, hogy elég ha a visszajelentkezésemtől fogva fizetem, viszont sok helyen (ezen az oldalon is) azt olvasom, hogy visszamenőleg is behajtják keményen, bár ezeknél az eseteknél nincs szó kivándorlásról..

#TB #NAV #egészségügyi szolgáltatási járulékfizetés #tb járulék fizetés visszamenőleg
2020. ápr. 27. 15:47
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
57%
Nem tudom a pontos menetet, de ahhoz, hogy te ezt ujra aktivald, mindenfele nyomtatvanyt kell igenytelni angliabol, es ez nem egy 2-3 honapos procedura. Ha tervezel visszakoltozni, en inkabb egy EHIC kartyat igenyelnek angliaban, az kb 2 het alatt megerkezik, ha van meg vmilyen ismerosod angol foldon, kerd meg, hogy kuldjek utanad, es azzal van otthon surgossegi biztositasod. A tb tenyleg honapokba telhet, mire rendezik, es ha meg be is fizeted az elso havi dijat, mire azt aktivaljak a rendszerben, az is tobb het. Addig siman vissza is koltozhetsz.
2020. ápr. 27. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%

Janártól áprilisig melyik országban volt tb-t? Azt az időszakot abban az országban kell rendezned.

Ha addog az angol biztosításod volt aktív, akkor itthon csak akkortól kell, amikor jelenzted itthon a NAV-nak, hogy itthon van, újra Magyarországon akarsz fizetni.

Ez a mondat: "január 1-től havonta 7710 forintot köteles fizetni" csak tájékoztat, hogy ebben az évben mennyi az annyi, mivel az összeg évről évre változik.

2020. ápr. 27. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:

Én is ezt gondoltam, emiatt se akartam arra a 3-4 hónapra újra aktiválni, míg itthon vagyok, majd visszacsinálni mindent, mikor megyek vissza. Viszont kb. 2 telefonomba került (így zajlik most az ügyintézés a járvány miatt, és valószínűleg emiatt sokkal gyorsabb), és újra is aktiválták. Volt egy kis papírozás is persze, szkennelgetés, stb., de aktív már, és fizetnem kéne csak, de nem tudom, hogy visszamenőleg addig a napig ki kell-e fizetnem a járulékot, amikor az angliai munkaviszonyom megszűnt. A telefonban a navos ügyintéző csajszi sompolyogva annyit mondott csak rébuszokban, hogy rajtam áll, hogy milyen dátummal számolok.. Hát most ki mer itt hazárdírozni, főleg egy navval szemben, viszont az is igaz, hogy azt nem tudhatják, hogy nem most áprilisban jöttem haza; vagy ha kint voltam addig, munka nélkül, akkor is fizetnem kéne itthon a tb-t? Nem hiszem..

Sürgősségi ellátásra egyébként alanyi jogon biztosítva vagyok magyar állampolgárként.

2020. ápr. 27. 16:11
 4/21 anonim ***** válasza:
100%
Pedig nem bonyolult: ha tudod igazolni, hogy EUs országban volt egészségbiztosításod, akkor nem kell fizetni visszamenőleg. Ha nem tudod, akkor kell. Van egy nyomtatvány, amit ki kell tölteni, oda beírni a kinti "TB" adatait és kész is.
2020. ápr. 27. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:

Hát biztosításom Angliában is csak január elejéig volt, mikor a munkaviszonyom megszűnt. Végülis nem voltam biztosítva sehol. :D

A telefonban, amit a navos csaj mondott, abból azt vettem le, hogy nem nagyon nézegetnek utána, hogy meddig voltam kint biztosítva, meg ilyenek, főleg a mostani válsághelyzetben..

2020. ápr. 27. 16:17
 6/21 anonim ***** válasza:
79%

Valóban nem nagyon nézegetnek utána, de ha mégis észreveszik, akkor kellemetlen.

Akkor úgy teszem fel a kérdést, melyik országban volt aktív a taj számod? Ott kell a januárt-április időszakot magad után fizetned. Ha jól értem, akkor ez Anglia, így itthon csak attól a naptól kell fizetned, amikortól azt a NAV-nál jelezted.

2020. ápr. 27. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:
Aktív sehol se volt, mert nem fizettem járulékot sehol. Itthon ráadásul inaktív is volt a TAj kártyám 2 héttel ezelőttig, míg fel nem hívtam őket, hogy aktiválják.
2020. ápr. 27. 16:26
 8/21 A kérdező kommentje:
Annak elvileg utána tudnak nézni, hogy mikor jöttem haza? Jobban belegondolva, ennyi erővel bárki mondhatja azt, hogy külföldön volt addig, amíg itthon nem fizetett tb-t. :D
2020. ápr. 27. 16:34
 9/21 anonim ***** válasza:
100%
Nem annak neznek utana, hogy mikor jottel haza (amugy persze, akar repjegy, akar mobil cellainformacio alapjan, mindketto altalanos dolog), hanem szepen felszolitanak, hogy igazold, hogy akarhol is voltal, ott meddig volt biztositasod. Ha nem igazolod, lebuktal.
2020. ápr. 27. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
87%

A NAV az egészségpénztártól kap időnként információt arra vonatkozóan, hogy ki és mikortól potyautas az egészségügyi rendszerben. Ilyenkor felszólítanak, hogy igazold, volt-e arra az időszakra máshol biztosításod, ami miatt nem kell itthon fizetned a "TB"-t. Ha nem tudod igazolni, akkor előírják automatikusan a járulékokat, akár évekre visszamenőleg is. Ha tudod, akkor logikusan nem.


A tb-det - gondolom - az egészségpénztárnál aktiváltad, és ott is inaktiváltattad annak idején.

Innentől kezdve alapból nem tudják, hogy jó dátummal indítottad az aktiválást, vagy sem.

Ha mondjuk február 01-től kellett volna, de Te április 08. dátummal aktiváltattad, akkor a NAV is április 08. dátumtól fogja várni a hozzá kötődő járulékot, mivel az OEP-től is ilyen dátummal fog jelzést kapni majd egyszer. Ezek az adategyeztetések nem "azonnaliak", akár éves átfutások is lehetnek.


Ritka szerencsétlenül kell alakulnia a dolgoknak, hogy valamiből kibukjon, korábbi dátummal lenne fizetési kötelezettséged.


Csak jelzem: A fizetési kötelezettség időpontját a NAV-hoz a 20T1011 formanyomtatványon be kell jelenteni. A bejelentkezés a járulék fizetése alá kötelező, ha nincs biztosításod sehol. A NAV a bejelentett időponttól írja elő a járulékot. Innentől kezdve Rajtad áll csak, hogy milyen időponttal jelentkezel be a járulék fizetésére. A ténylegessel, vagy az OEP-hez bejelentettel.

Bepróbálkozol vagy sem, a Te felelősséged.


Erre akart utalni a "csajszi".


Egyébként, ha a NAV-hoz az eredeti (helyes) dátummal jelentkezel be, nincs jelentősége annak, hogy az EOP-nél eltérő dátummal aktiváltattad a TB-det. Ők onnantól kezdve a 20T1011 nyomtatványon feltüntetett időpontot veszik alapul.

2020. ápr. 28. 05:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!