Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogy lehet többletem az...

Hogy lehet többletem az adószámlán?

Figyelt kérdés

A NAV csinálja az adóbevallásomat évek óta, nem értem, hogy lehet többlet, elszámolták és még én kapok büntetést, mert nem jeleztem? Közalkalmazott vagyok, nincs más bevételem, szóval mégis mit tudnak elrontani?

Tavaly az ügyintéző mondta, hogy vmi piti összeget kellene befizetni, de nem éri el az ezer Ft-ot, de nem szólt arról, hogy nekem járna valami vissza. Most olvastam a neten, hogy én kapok büntetést, ha túlfizetés van, akkor is.



2020. júl. 31. 12:08
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Dehogy kapsz büntetést, ha túlfizetés van. Mikor ellenőrizted a bevallásodat, miért nem kérted a kifizetését? Vagy melyik adónem egyáltalán?
2020. júl. 31. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Hát személyi jövedelemadó. Most olvastam a kapun, hogy biztos nem vallottam be valamit, azért van túlfizetés.

[link]

2020. júl. 31. 12:19
 3/6 anonim ***** válasza:
80%

A túlfizetés azt jelenti, hogy több adóelőleget vont a munkáltató a bruttódból, mint kellett volna. Összehasonlítottad az adóbevallásodat a papírral, amit a munkáltatótól kaptál? Egyeztek az adatok? 0 volt a vége?

Néhány éve apámnak is volt túlfizetése, ki tudja, miért a munkáltató ezerpárszáz forinttal többet vont le havonta, így az adóbevallásban kijött valami 15 ezer, amit minden dolgozó vissza tudott igényelni. Nem bántásból, de az akkor 60 körüli betanított fizikai munkás apám utólag mesélte csak, hogy megnézte a nav által elkészített bevallást, látta, hogy jár neki vissza és kiutaltatta magának.

Neked pontosan mi is a kérdésed?

2020. júl. 31. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
87%

Azért mert fizetnivalód van, vagy többleted a bevallás szerint miért is büntetnének?

Ha túlfizetésed van (és jogos), akkor azt visszakérheted.

Ha fizetnivalód van (és jogos), akkor azt befizeted és kész.


Ha későn fizeted be, maximum késedelmi pótlékot számolnak fel utána, ami a következő év novembere körül válik esedékessé. 5 ezer alatti késedelmi pótlékot elő sem írnak egyébként.


103 adónemen (SZJA) van állítólag túlfizetésed. Ha alkalmazott voltál, ez maximum úgy fordulhat elő, hogy a munkáltató év közben több adóelőleget vont le a béredből, mint amennyit kellett volna. Persze ez is csak akkor igaz, ha a NAV tervezet helyes adatokat tartalmazott.

A NAV ugyanis a munkáltatók által benyújtott bevallásokból dolgozik, tehát ha a munkáltató rossz adatot szolgáltatott (mindegy, mi okból), akkor a NAV csak rossz adatok alapján tudja elkészíteni a tervezetet.


Azért van több hónap arra, hogy mindenki megnézze a tervezetet, és ha eltérést észlel az általa ismert és a bevallásban szerepeltek között, akkor egyeztet, javít, módosít, kiegészít stb.

2020. aug. 1. 05:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

... ami belinkelt cikket illeti, tévesen értelmezted.


Az is előfordulhat az életben, hogy azért van valakinek többlete, mert az év közbeni adóelőleg fizetés szerint van X. adóalapja, amire fizette az adóelőleget, de a bevallásban nem X. adóalapot vallott be, hanem kevesebbet a valóságnál. Ez generálhat többletet. Ilyen nagyon ritka alkalmazottak esetében.

Egyébként is, ha ezt észleli valaki, még mindig van lehetősége önellenőrzéssel módosítani a bevallását mindenféle bírság nélkül.


A cikk némileg hasznos, de részedre felesleges riogatás. Kicsi az esélye, hogy a Te esetedről szóljon.

2020. aug. 1. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2020. aug. 1. 07:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!