Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Szobakiadásért hogyan kell...

Szobakiadásért hogyan kell adózni?

Figyelt kérdés
35 ezer forintért adok ki szobát/hónap. PhD hallgató vagyok, saját lakás egyik szobáját adom ki.

2020. aug. 13. 13:18
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha hosszú távú a kiadás és a bérlő nem kér számlát róla, akkor csak simán negyedévente befizeted a jövedelmed (nem bevételed) után a 15%-os adóelőleget, majd jövőre az adóbevallásodban bevallod az adót és kész is.
2020. aug. 13. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Magánszemélyként nem tudok számlát adni, hiába kérne. :D De amúgy nem kér. Hogyan van az eltérés a jövedelem és a bevétel között?
2020. aug. 13. 13:36
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Magánszemélyként is tudsz számlát adni, ha igényelsz adószámot a navnál ;)

Bevétel = amennyi pénzt fizet neked a bérlő

Jövedelem = bevétel - költség (költségelszámolásra többféle lehetőséged is van)

2020. aug. 13. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Őszintén, mivel egyáltalán nem értem, mi ez a rendszer így jelen esetben azt sem tudom, mi a költség. Bocsi hogy ilyen béna vagyok. xD
2020. aug. 13. 14:43
 5/10 anonim ***** válasza:

Költség, amit a lakásra ráköltesz, pl egy tisztasági festés, ingatlan értékcsökkenése, stb.. A rezsi annak függvénye, hogy hogy egyezel meg vele.

De nem is muszáj költségekkel szórakozni, mert lehet 10%-os költséghányaddal is számolni, ami azt jelenti, hogy mindenféle számla nélkül elszámolsz 10% költséget. Ebben az esetben a bevételed 90%-nak kell megfizetni a 15%-át adóként.

2020. aug. 13. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
A rezsit azt nyilván nem számoltam bele, az a 35-ön felül van. :) Amúgy légkondit veszek majd a kiadó szobába, az meg túl fog menni 10%-on, valószínű 200 ezer ft alatt nem úszom meg, az biztos.
2020. aug. 13. 15:23
 7/10 anonim ***** válasza:

"Amúgy légkondit veszek majd a kiadó szobába, az meg túl fog menni 10%-on, valószínű 200 ezer ft alatt nem úszom meg, az biztos."


Ez azért nem ilyen egyszerű.


Ha nem a teljes ingatlant adod ki, hanem csak egy részét, akkor az ingatlanra fordított kiadásodnak is csak egy részét (arányosan) számolhatod el. A vetítési alapot meg kell határozni (például négyzetméterre vagy valami más alapján), és annak figyelembevételével lehet számolni, arányosítani.

Az nem jó út, hogy mondjuk van egy 50 m2-es lakásod, amit fűtesz, de abból egy 16 m2-es szobáért folyik be bevétel, Te pedig a egész lakás fűtésköltségét elszámolod vele szemben.

Csak óvatosan a légkondival is... :)

2020. aug. 15. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Fix a rezsi, az elszámoló számlák alapján meg osztozkodunk. Túlfizetés lesz, mert inkább fizetek minden hónapban többet, semhogy januárban legyen több tízezres adósságom. :)


És az 57 nm-es lakásból 39 nm-erért fizet, mert közös helyiségek is vannak. Csak a szobám nem az, de nálam le is van tekerve a fűtés, mert meleg van :D.

2020. aug. 15. 09:51
 9/10 anonim ***** válasza:
Én értem, amit mondasz, de remélem Te is azt, amit én segítségként megemlítettem a költségelszámoláshoz. :D
2020. aug. 16. 05:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Jó nyilván volt valami "vicc" szándék abban, amit leírtam. :D Értem miről beszélsz, akármit nem lehet költségként elszámolni, ez világos. :)
2020. aug. 16. 09:56

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!