Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Bitcoinból származó jövedeleme...

Bitcoinból származó jövedelemet el tudok könyvelni KATA-sként?

Figyelt kérdés
Tehát ha a profit alatta van a KATA-s limitnek, akkor hogy ne kelljen külön adózónom utána 15% SZJA-t + 15,5% Szochót, akkor a havi 50ezres tételes adóval le tudnám adózni az árfolyam nyereségből származó jövedelemet is? A kriptovalutakbol származó bevétel egyéb jövedelemnek számít jogilag, tehát nem tőzsdei kereskedésnek. Ha felveszek tevékenységnek olyat ami lefedi ezt az "egyéb tevékenységet" akkor vajon ilyen formában tudnék adózni kriptovalutákból?

2021. jan. 19. 23:31
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

A probléma ott kezdődik, hogy katánál nem a profitot "adózod" le, hanem a teljes bevételt.

Példának okáért, ha veszel 1 millióért és eladsz 1,2 millióért, akkor kata szerint az 1,2-vel kell számolni, nem csak a 0,2 millióval.

2021. jan. 19. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Akkor ez max bányászásnál működhet ez az adózási forma.
2021. jan. 19. 23:37
 3/14 anonim ***** válasza:
Igen, bár bányászásnál azért bőven merülnek fel költségek mind hardver, mind rezsi oldalról, etc etc, nem biztos, hogy megéri bányászásra katázni.
2021. jan. 19. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
45%

Igazából az mindegy, hogy nem írhatod le a költséget, amíg ez belefér a Kata keretedbe, igen jó hozzá. Arra azért figyelj, hogy a szabályozás hiánya miatt esetleg lehet gond abból, ha egy váltótól több mint 3 millió jön.

Azonban választhatsz, hogy ezt igazából leadózhatod magánszemélyként is, ha mondjuk nem férne a Kata keretedbe.


Egy jó tanács, legyen azért egy könyvelőd, még Katásként is, főleg ha esetleg milliós bevételeid vannak Kriptóból. Ja igen, egyébként a fiatban realizált nyereség és „bevétel” számít.

2021. jan. 20. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Árfolyamjövedelem külön soron adózik, nem vonhatod be a KATA alá. Azt nem erre találták ki.
2021. jan. 20. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
#5 igen azt tudom, hagyományos tőzsdézés után nem is használhatnám. Viszont a kripto jelenleg Magyarországon nem számít sem pénznek, sem értékpapírnak, ha jól tudom, ezért gondoltam hogy használható hozzá a KATA.
2021. jan. 20. 10:41
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Négyes vagyok és nagyon szeretném, hogy ha az aki lepontozott akkor most tényleg segítene a kérdezőnek és tényleg elmondaná, neki, hogy ugyan már hogyan adózzon KATA vállalkozóként. Én ugyan is Kata vállalkozó vagyok és tapasztalatból beszéltem, könyvelőt fizetek, adótanácsadót fizetek és bevallom a Kriptoból származó jövedelmem.


Tök önzetlenűl az időmet nem sajnálva segítettem a kérdezőnek. Rendben nem hasznos, rosszul tudom, oké, akkor most légy szíves írjátok le a tutit a kérdezőnek. Ha nem erre találták ki akkor azt, hogy pontosan mit találtak ki erre. Tényleg, ugyan is engem is érdekel, ha rosszul tudom, meg még azt a pár sáz embert aki KATA vállalkozó és ezzel is foglalkozik. Nyilván erre senki ne hozzon létre egy KATA vállalkozást, de ha már van a könyvelő tud segíteni abban, hogy hogyan adózz. Igen, ez csak egy százalék, kit érdekel, az engem kevésbé érdekel,azonban az időm és a szándék sokkal jobban. Ha hülyeséget mondtam és azzal éppen sok embernek nem segítenék és ezért pontoz le valaki, akkor ezt elfogadom, de akkor legyen meg a szándék, akkor segítsen, akkor nyomja a tutit, ne csak az x-et.

2021. jan. 20. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
#7 - azt mondd el kérlek nekem, hogy hogyan számlázod ki a bevételedet a váltónak úgy, hogy ő be is fogadja azt, az alapján utaljon.
2021. jan. 20. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Pontosan úgy ahogyan egy pénzváltónak számláznád. Sehogy. 2015-ben volt egy eset a svéd adóhatóságnál, valaki szeretett volna egy Bitcoin váltót üzemeltetni és ment a Vita arról, hogy a Bitcoin, az most pénz eszköz vagy igazából árú. Az európai bíróság elé került az ügy és a döntésük alapján A Bitcoin egy virtuális valuta vagy is pénz eszköz. Az egész világon sajnos még hiányos a kripto szektor szabályzása, de ez az egy olyan pont amire azért valamelyest lehet támaszkodni.


Mivel uniós tagország vagyunk az hogy a Bitcoin virtuális deviza lényegében ránk is érvényes. Persze ettől még nem hivatalosan elfogadott és nincs MNB árfolyama.


Nos teszem azt nyújtok egy szolgáltatást Istvánnak és Bitcoinban fizet, forint számlát kap, amire megjegyzésben rákerül, hogy Bitcoinban fizetve. Ha ezt én röptében átváltom egy váltóban és még árfolyam nyereségem sem keletkezik. Akkor ez nekem nem jelentkezik dupla bevételként és mint ahogy az eurót váltó banknak, váltónak sem kéne nekem számláznom, hiszen nem nyújtok neki szolgáltatást, a BTC váltónak sem számlázok. Más tészta ha árfolyam nyereség keletkezik.


Akkor most legyünk őszinték. 10 -ből 9 alkalommal Pisit nem fog számlát kérni mondjuk egy szolgáltatótól, ha pedig BTC-ben fizethet az is kapóra jön neki, mert senki nem tud róla, hogy honnan volt a pénze és ennyi. Nincs rendesen szabályozva, az hogy én mondjuk KATA alatt bevallom, lehet hogy nem ideális és lehet hogy nincsenek is erre kiképezve még az adó ellenőrök és még a könyvelők is vitáznak, hogyan kellene ezt csinálni. Azonban én bevallom, megtehetném, hogy nem teszem mint sokan mások, én bevallom és sok lehetőséget erre nem hagynak.


Tehát nem kell kiszámláznom a váltónak, mert igazából ő szolgáltat nekem, nem én neki. Úgyanígy bár a KATA keretet égeti az, hogy nem igazán lehet levonni a kiadásokat, ugyanakkor például az Áfa keretet nem égeti, mert egy virtuális deviza és nem árucikk.

2021. jan. 20. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Pont erről beszélek. Nem tudod kiszámlázni, ergo nem tudod elszámolni kata keret terhére. Ez nem úgy megy, hogy csak beírom a kata nyilatkozatba a számot és kész. Éppen ezért az így realizált pénzedet nem tudod és nem is szabad katában elszámolni.
2021. jan. 20. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!