Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Van itt aki internetes jövedel...

Van itt aki internetes jövedelem után adózik, mi a rendes menete? Mikor, hogyan kell?

Figyelt kérdés
Marketing szerű tevékenységekből + más kérdőíves oldalakból, egyetemi projektekben való részvétellel szoktam havi 40-50t keresni.(Ez mind külföldi) Hogyan kéne adózni utánna?
2022. jan. 1. 21:53
 1/10 anonim ***** válasza:
2022. jan. 1. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Ezt már láttam sokat nem segített.
2022. jan. 1. 22:16
 3/10 anonim ***** válasza:
Beítod az szja bevallasnal az önalló tevekenysegből szarmazó jövedelem sorba
2022. jan. 1. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Igen, tuti vagyunk páran.
2022. jan. 1. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

"Ezt már láttam sokat nem segített."


Pedig itt a lényeg:

"Az adókötelezettséget az szja-törvény általános szabályai szerint kell teljesíteni, attól függően, hogy munkaviszony, vagy “szabadúszóként” önálló tevékenység keretében végzi a munkát a magánszemély. A tevékenység jellege (munkaviszony vagy önálló tevékenység) pedig a megbízóval kötött szerződés tartalma alapján határozható meg – tájékoztatott a NAV."


Van a NEM ÖNÁLLÓ TEVÉKENYSÉGBŐL SZÁRMAZÓ JÖVEDELEM kategória az SZJA törvényben. Ez tipikusan a munkaviszonyból származó jövedelem, mivel nem vagy a magad munkáltatója (alá-fölé rendeltségi viszony van munkáltató, foglalkoztatott között), tehát nem ÖNÁLLÓAN szerzed a jövedelmed.


Van mellette még az ÖNÁLLÓ TEVÉKENYSÉGBŐL SZÁRMAZÓ JÖVEDELEM kategória, amikor önállóan végzett (alá-fölé rendeltségi viszony nélküli) tevékenységből szerzel jövedelmet. Ilyen tipikusan az egyéni vállalkozás.


Aztán van az SZJA törvényben egy olyan fogalom, hogy GAZDASÁGI TEVÉKENYSÉG -> "valamely tevékenység üzletszerű, illetőleg tartós vagy rendszeres jelleggel történő folytatása, amennyiben az ellenérték elérésére irányul, vagy azt eredményezi, és annak végzése független formában történik."


Te éppen ilyen gazdasági tevékenységet végzel rendszeresen, és nem munkaviszonyban teszed mindezt. Tehát önálló tevékenységből származó jövedelmet szerzel. Ilyen tevékenységet - az ingatlan bérbeadáson kívül - kizárólag "engedéllyel" lehet végezni, vagyis valamilyen vállalkozási formában, ha nem munkaviszonyban végzed.


Van még az EGYÉB JÖVEDELEM kategória, ami az előző kettőbe nem tartozik bele, és ide sorolja a törvény. Ilyen például az önkéntes pénztár általi nyugdíjszolgáltatás, orvosi praxisjog átruházásból szerzett jövedelem, szabadalmi oltalomból származó egyes különleges megítélés alá eső jövedelmek, stb.


Van még a KÜLÖN ADÓZÓ JÖVEDELMEK, mint ingatlan értékesítés utáni jövedelem, ingóság értékesítés utáni jövedelem, tartási vagy életjáradékból származó jövedelmek, stb.


És vannak még a TŐKEJÖVEDELMEK kategória adózása.


A fenti cikk kimondja, hogy ez a fajta jövedelem önálló tevékenységből származó jövedelemnek számít. Tehát annak végzése, adózása is a rá vonatkozó szabályok szerint mehet.

02. számú információs füzet ->

[link]

2022. jan. 2. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

#5: az a baj, hogy a kérdezők általában lusták végigolvasni, és értelmezni az ajánlott szövegeket.

Ők instant megoldást akarnak, két mondatban, hogy mit kéne tenniük.

Pedig ugye ez nem olyan egyszerű, az esetek döntő részében....

2022. jan. 2. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Az oldal neve gyakorikérdések mit vársz? Elolvastam már a navo-s pdf-et is de az is kb lófingot ér. Ehhez inkább könyvelő kell hogy megállapítsa hogy melyik kategória is pontosan lol..
2022. jan. 2. 13:07
 8/10 anonim ***** válasza:

Hát akkor fordulj könyvelőhöz!


Ingyen gyk-s válasz, olyan mint a kutya vacsorája.

2022. jan. 2. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

"Elolvastam már a navo-s pdf-et is de az is kb lófingot ér."


Pedig abban aztán minden benne van. Nyilván nem árt egyébként is általánosságban ismerni az adózási folyamatokat, mert másképp nem nagyon érted meg, hogy éppen miről olvasol. Én értem, mert a szakmám, ezért is állítom, hogy a NAV-os információs füzetek kifejezetten jónak mondhatóak.


Ha Neked nem megy könyvelő nélkül, akkor nosza, keress fel egy könyvelőt...

2022. jan. 3. 04:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Fájdalmasan képtelen az értelmező olvasásra a mai fiatal generáció... :(((((
2022. jan. 3. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!