Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogyan adózzon a Nejem a...

Gungasam kérdése:

Hogyan adózzon a Nejem a hagyaték eladása után? Simán 15% jövedelem adó vagy van olcsóbb megoldás?

Figyelt kérdés
Feleségem édesanyja hagyatékozott egy ingatlant 2020-ban Október 4.-én. Ezt az ingatlant az örökösök 2022-ben adták el amiből 1/3 esett a nejemre.Az ingatlan 1/3-nak 50%-át már 1993-ban megörökölte édesapja után.Ezek szerint az 50%-os friss hagyaték eladása és az 50% régi tulajdonjog eladása különféleképpen adózik vagy nem adózik? Illeték köteles vagy illetékmentes?Egyéb adóköteles jövedelem nincsen. Az ingatlan 6M-ért ment el. Ennek 1/3-a Nejemé, de a 93-as hagyaték szerinte más adózás alá esik mint a 2020-as.

#hagyaték adózása #örökség adózása
2023. ápr. 19. 14:54
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
A 93-as hagyaték után nem kell adózni, csak a 2020-as után, ha keletkezett jövedelme belőle. Illeték nincs.
2023. ápr. 19. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

"Ezek szerint az 50%-os friss hagyaték eladása és az 50% régi tulajdonjog eladása különféleképpen adózik vagy nem adózik?"


Ez tulajdonképpen így igaz.

Minden "szerzés" (öröklés) utáni értékesítést külön kezelük adózás szempontjából.


"Illeték köteles vagy illetékmentes"

Illeték értékesítés után nem jön képbe, ott SZJA-val kellhet foglalkozni. Illetéket vagyonszerzéskor szabnak ki, nem pedig jövedelemszerzéskor.


A 1993-ban megörökölt tulajdonrésze már nem SZJA köteles, viszont a 2022-ben megörökölt rész akár az is lehet.


Ha az eladási ár alacsonyabb, mint a hagyatéki leltár szerinti értéke, vagy pont annyi az ingatlannak, akkor a 2022-ben örökölt résznél sem keletkezik jövedelem (adózatlan haszon), így ekkor sem beszélhetünk SZJA-ról.

Viszont ha magasabb áron adták el, mint a hagyatéki leltár szerinti értéke volt, akkor foglalkozni kell vele.

2023. ápr. 19. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
2/2 Ha magasabb áron adtuk el mint a hagyatéki leltár szerinti érték akkor a különbözet vagy az egész eladási ár adóköteles?
2023. ápr. 20. 07:28
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Az egész eladási árból kell kiindulni. Ebből vonod le a költségeket és a szerzés értékét (hagyatéki érték). Az így kapott különbözet az adó alapja.
2023. ápr. 20. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Így van.


Ingatlan értékesítéskor a képlet az adózáshoz:

Bevétel - elszámolható és igazolt költségek = jövedelem.

Tipikus elszámolható költség az ingatlan megszerzésére fordított kiadás.

Öröklés esetén a hagyatéki leltár szerinti érték is a megszerzésre fordított kiadások közé tartozik.


A jövedelemnek van, amikor csak bizonyos része adóköteles.


Példa:

Örököltem egy ingatlan 1/4 részét 2020-ban (halálozás éve). Az ingatlan többi tulajdoni részét még 1993-ban örököltem meg. Az 1/4 rész hagyatéki leltár szerinti értéke 50 ezer forint. A közjegyzőnek fizettem 3 ezer forintot a hagyatéki eljárásért, a földhivatalnak ezer forintot eljárási díjként. Ezeket a költségeket tudom igazolni hitelt érdemlően és azt is, hogy megfizettem azokat.


2022-ben ezt az örökölt ingatlant eladjuk. 120 ezer forint az értékesített összegből az 1/4 rész. Tehát 480 ezer forintért kelt el. De én csak az 1/4 részével foglalkozom, mivel az az én tulajdoni hányadom, ezt a bevételrészt kapom meg. A többi részével a többi tulajdonos foglalkozik tulajdoni hányaduk arányában, ahhoz közöm nincs.


Bevétel: 120 ezer forint (1/4 rész)

- 50 ezer (hagyatéki leltár szerinti értéke az 1/4 résznek)

- 3 ezer (közjegyzői díj rám eső része)

- 1 ezer (földhivatali díj rám eső része)

= 66 ezer forint a számított jövedelem.


Mivel az értékesítés éve a szerzés évét követő 2. év, ezért a számított jövedelem 90 %-a lesz adóköteles, tehát 59.400 forint.


A szerzés (öröklés) évéhez képest minél későbbi években történik az értékesítés, annál kisebb része lesz a számított jövedelemnek adóköteles. Az 5. és további években történő értékesítés esetén a teljes jövedelem "mentessé" válik.


Az 1993-ban örökölt ingatlanrésszel nem kell foglalkoznod, az már "mentessé" vált. Tehát az eladásért kapott bevételből a 1993-ban ráeső részt nem kell figyelembe venni. Mindig tulajdoni hányad arányában bontjuk szét a dolgokat, ha több részletben szerzett meg valaki ingatlant, és úgy állítjuk a bevétellel szembe a költségeket.


Ha kevesebbért adod el, mint 50 ezer forint vagy pont annyiért(az 1/4 részét), akkor nem keletkezik jövedelmed belőle, így nincs mit bevallani.

2023. ápr. 21. 05:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

5/5-nek! Köszönöm a példát! A többi válaszolók is segítettek, nekik is köszönöm!

A példába behelyettesítve: Az anyai 2020-as örökrész hagyatéki értéke 2M huf.( az eladáskor nyilván az apai részt ezzel egyenérétékűnek tekinthetjük, hiszen a fele ház)

Az eladási érték 6m Huf. Ebből jön le akkor 4M Huf mint hagyatéki leltári érték. ( jegyző nyilván az aktuális hagyatékozó értékét írhatja be csak a leltárba)

A 93-ban keletkezett hagyaték(örökség) eladási értéke nem adóköteles tehát 3M Huf.fele lejön a bevételből. Az anyai hagyatéki leltári érték szintén lejön a bevételből, tehát mínusz 2M Huf. Marad 1 millió ami 3 örökösre szállva fejenként 333000 Huf. Ez mivel 2 év után lett eladva 90%-ban vehető figyelembe és így 299700 Huf lesz amiből lejön az eladás költsége és a jegyző költsége (kb.35000 Huf)

Az adózó jövedelem 264700 Huf . Az adó:39705 Huf. Remélem nem szúrtam el!

Kérek jóváhagyást!!!! Nyugdíjasok lévén baromira nem mindegy mennyit adunk vissza ebből a pici örökségből.

2023. ápr. 22. 00:13
 7/11 A kérdező kommentje:
Hát most 5/6 az akire 5/5-öt írtam...
2023. ápr. 22. 10:54
 8/11 A kérdező kommentje:
mekkora hülyeség, hogy minduntalan átszámozzák a válaszokat..most akkor már 5/8 lett..
2023. ápr. 22. 10:56
 9/11 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy az összegeknél mikor mit írsz. Csak a feleségedre vonatkozóan, vagy sem, ezért levezetem aszerint, amit gondolok.


Anyai örökséget értékelte a jegyző a hagyatéki leltárban 4 millió forintra. Ezt az örökséget osztották szét 3 örökös között, tehát fejenként 1/3 arányban. Így a feleségedre eső örökrész hagyatéki leltár szerinti értéke 1.333.333 forint.

Mivel az ingatlannak a másik felét szintén 3 örökös megörökölte régen, ezért a tulajdoni hányadot fejenként 1/6-od résznek kell számítani. Így minden örökös fejenként 2/6-od részben tulajdonos MOST! az ingatlanban.


Eladtátok az ingatlant, értelmezésem szerint az egészet 6 millió forintért.

A feleségedre nézve ebből az összegből 2/6-od rész illeti (2 millió), amiből 1/6-od rész már adómentes (1 millió), a másik 1/6-od rész (1 millió) lehet, hogy adózik.

Tehát a feleséged által kapott 2 millió bevételből 1 millióval kell foglalkoznunk jelenleg adózás szempontjából.


1 millió bevétel

- 1.333.333 forint (hagyatéki leltár szerint feleségedre eső örökrész értéke az anyai örökségből)

- 35 ezer (feleségedre eső közjegyzői díj, amit meg is fizetett)

= 0 jövedelem.


A levezetés így van, de nem egyértelmű számomra az, hogy amikor összegeket írsz, akkor az kizárólag a feleségeddel kapcsolatban annyi, vagy sem.

Ugyanis a hagyatéki leltárban az ingatlannak azt az értékét adják meg, amely az örökség teljes értéke. Az annyi fele megy, ahány örökös van.

Ilyen szempontból nem bonyolódtál bele?


Van egy hagyatéki leltár szerinti értéke az örökölt ingatlanrésznek. Ezt osztják szét az örökösök között. Ez most a 4 millió forint, vagy a 4 millió forint már a feleségedre eső örökrész belőle?

Ezek nem derültek ki számomra egyértelműen, ugyanis nem mindegy, hogy mivel számolunk... :)


Ebből kifolyólag a levezetésedet nem tudom megerősíteni, de az sem kizárt, hogy helytálló. :)

2023. ápr. 23. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
9-esnek! Köszönöm ezt a legutolsó levezetést is! A feleségem a hatmillió eladási ár harmadát kapta. Azért nem említettem a feleségem az összegekkel kapcsolatosan mert azok az összegek amiket megemlítettem az osztatlan egész hagyatékra vonatkoztak nem "csak" a nejemre. A Te levezetésed baromira tetszik! Hiszen így egy fillért sem kell adóznia a nejemnek, hiszen nem keletkezett adóköteles jövedelme. Talán be sem kell adni adóbevallást? Hiszen a nejemnek csak a nyugdíja van és ez a hagyaték.
2023. ápr. 23. 14:08
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!