Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hatalmas TB tartozás mellett...

Hatalmas TB tartozás mellett hogy tudok TB-t csinálni?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Édesanyámnak hatalmas több évre visszanyúló tartozása van (700.000ft). Tegnap este előkotort egy borítékot amiben 12 db csekk volt, ami az idei TB befizetését kéri. (Tudom miért pont augusztusban jut eszébe :D ...) Szóval az a kérdésem, ha befizetek egy csekket akkor erre a hónapra lesz TB-je és utána ahogy fizetem mindig, vagy a tartozásból fogják levonni. Illetve ez arra is vonatkozik, hogy már augusztus van, tehát ha most fizetek egyet azt januárinak észleli vagy beaktiválja a TB-t? Az lenne a legjobb ha a NAVnál megtudnám érdeklődni, de felhatalmazással sem válaszolnak erre és hagynak másnak TB-t fizetni (wtf), édesanyám pedig sajnos nem tudom kimozdítani (súlyos depresszió).


Előre is köszönöm, ha valaki megosztja a tapasztalatát!



2023. aug. 7. 16:47
 1/3 anonim ***** válasza:
Ha befizeted a mostani csekket akkor igen be aktiválódik a TB. De a tartozást követelni fogják ami felhalmozódott. De úgy tudom lehet kérni elengedést vagy részlet fizetést ha valaki nagyon rá szorul. A helyi önkormányzat ráadásul rossz anyagi helyzetben lévő embert fel is tud menteni egy évre a TB alól. Lehet ilyet is igényelni. De ez esetben is megmarad a tartozás. Azzal kapcsolatban mindenképpen be kell menni a NAV hoz és kérni engedjék el vagy ha azt nem akkor legalább ne egybe követelje.
2023. aug. 7. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Szóval az önkormányzathoz is be kéne menni amennyiben rá szorul akkor mentsék fel egy évre a fizetés alól. Meg a NAV hoz is be kéne mennetek. Ezt másképp nem lehet megoldani tudomásom szerint. Csak személyesen.
2023. aug. 7. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

"Szóval az a kérdésem, ha befizetek egy csekket akkor erre a hónapra lesz TB-je és utána ahogy fizetem mindig, vagy a tartozásból fogják levonni."


Nem lesz TB-je. 2020. július 01-je után, 6 hónapnak megfelelő tartozás felhalmozása esetén érvénytelenítik a TAJ-számot (piros). Ez csak akkor lesz érvényes újra, ha a teljes tartozását maradéktalanul rendezi. A rendezést követő naptól lesz újra érvényes a TAJ-száma (zöld).


"Illetve ez arra is vonatkozik, hogy már augusztus van, tehát ha most fizetek egyet azt januárinak észleli vagy beaktiválja a TB-t?"

Nem aktivál semmit, a befizetett összeg mindig a legkorábban esedékes tartozást egyenlíti ki/csökkenti le. Tehát ha neki 2019-ből van még tartozása, akkor a 2019. évben esedékes legkorábbi tartozást egyenlíti ki a befizetésed.


"Az lenne a legjobb ha a NAVnál megtudnám érdeklődni, de felhatalmazással sem válaszolnak erre és hagynak másnak TB-t fizetni (wtf),"

Ez így önmagában sem igaz. Meghatalmazással bárki eljárhat az adós helyett és senkinek nem kell engedélyezni azt, hogy más fizesse be helyette a tartozását.


Amit én ajánlok:


Kezd a járási hivatalban, ahol kérvényezni kell a rászorultság megállapítását. Ha megállapítják édesanyád rászorultságát, akkor maximum 1 évre mentesíthetik a járulék fizetése alól. A mentesítésről értesítik a NEAK-ot, aki a TAJ-számokat érvényteleníti vagy éppen érvényesíti.

A rászorultságról állítanak ki egy hatósági bizonyítványt. Ha ez kézhez kerül, írni kell a NAV-nak egy kérelmet, amelyben rászorultságra tekintettel kéri édesanyád az addig felhalmozott tartozása elengedését. Csatolni kell hozzá a hatósági bizonyítvány másolatát is. Az ügyintézési iőd 30 nap. Írásban fognak a döntésükről értesíteni. Az esetek 90 %-ában el szokták engedni a tartozást.


Mint mondottam, mindent intézhetsz meghatalmazással édesanyád helyett is.


Itt a NAV meghatalmazás minta -> kék színű írások közül az utolsó:


[link]

2023. aug. 14. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!