Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Kriptovaluta vásárlás vesztesé...

Kriptovaluta vásárlás veszteségként való elszámolása lehetséges előző évekből majd a most esedékes adóbevallás során?

Figyelt kérdés
2021-ben és 2022-ben is vásároltam kriptovalutát Binance-en keresztül. Eddig még soha nem realizáltam haszont, de úgy hallottam hogy veszteségként el lehet könyvelni a kriptovásárlást, és azt majd szembe lehet állítani a realizált haszonnal. A 2023-as adóév bevallásánál el tudom majd vajon számolni veszteségként a 2021-es és 2022-es vásárlásaimat?

dec. 6. 12:33
 1/4 A kérdező kommentje:
Azért is sürgető a kérdés, mert ha jól tudom, az elmúlt két év veszteségeit lehet szembeállítani a nyereséggel. Tehát még ebben a hónapban kéne csinálnom egy kirpto->fiat váltást, hogy még szembeállítható legyen. Feltéve, hogy a veszteségeket is bevallhatom most.
dec. 6. 13:19
 2/4 anonim ***** válasza:

Nem.


Kripto valuta nem létezett, nem létezik, és nem fog létezni.


Természeténél fogva kizárt a fizikai megjelenése, így csak deviza formában tud létezni.


Magánszemélyként SZJA bevallásban ilyen szabály nem érvényesül, visszamőlegesen veszteséget nem írhatsz le az adóalapodból.

dec. 6. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Hívhatom kriptodevizának, de a gyakorlatban mindenki kriptovalutának mondja, úgyhogy maradnék ennél a megnevezésnél én is.


"Magánszemélyként SZJA bevallásban ilyen szabály nem érvényesül, visszamőlegesen veszteséget nem írhatsz le az adóalapodból."


De volt ilyen tavaly is. A 2021 és az az előtti kriptovaluta vásárlásokat le lehetett írni veszteségként a 2022-es adóévre. Csak akkor ez elkerülte a figyelmem, mert abban a hitben voltam, hogy amíg nem realizálok hasznot, addig ezzel dolgom nincs. És most kicsit tanácstalan vagyok, hogy esetleg nyitnak-e erre lehetőséget most is.


Szerintem ez úgy lenne igazságos, ha bármikor megtehetném, ha tudom igazolni. Mert különben egy csomó embert adóelkerülésre ösztönöznek, akik lemaradtak erről a lehetőségről. Ki akar duplán adózni? Én biztos nem fogok.

dec. 6. 19:30
 4/4 A kérdező kommentje:

Vagy még az jutott most eszembe, hogy ebben az évben még ki tudok venni 232 ezret adómentesen, mert a mindenkori minimálbér összegéig napi 23,2k kivéttel ez lehetséges. Majd következő évben megint kiveszek ennyit. Amíg nem nullázom a számlámat.


Közben nyitok egy számlát valamelyik rokonom nevére, és ő pedig vált ugyanennyiért. Nála pedig már tudom a veszteségeket görgetni (háromévenkénti oda-vissza váltogatásokkal). Így nem csinálok adóelkerülést (amit nagyon nem szeretnék), de nem is adózok duplán.

dec. 6. 22:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!