Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mit lehet tenni akkor ha nem...

Mit lehet tenni akkor ha nem kaptam meg az SZJA-mat?

Figyelt kérdés

Tavaly január óta dolgozok a jelenlegi munkahelyemen (Kocsmában pultosként), a főnök csakis készpénzben hajlandó fizetni és megegyeztünk abban, hogy a 25 év alattiaknak járó SZJA-mat majd egy összegben tudom visszaigényelni a NAV-tól a következő évben.

Múlt hónapban mikor megkaptam az adóbevallási tervezetet észrevettem, hogy kb 200 000Ft-al kevesebb a leadózott SZJA-m mint kellene lennie. Visszanéztem a bérpapírokat és észrevettem, hogy májusig (akkor sikerült nagy nehezen kitöltetni vele a nyilatkozatot arról, hogy egy összegben kérem az SZJA-mat év végén és arról volt szó, hogy az előző hónapokból is meg fogom kapni) az SZJA-mat nem fizették be mint adó viszont én sem kaptam meg csak papír formában.

Lényegében eltűnt 4 havi SZJA-m, mivel nem lett leadózva, én nem kaptam meg, a főnököm pedig azt állítja, hogy nála sincs és nem tudja hova tűnhetett a pénz ezért nem is fogja megadni de mivel tőle kapom a fizetésem (amibe beletartozik az szja-m is) akkor nála kell lennie mivel nekem nem adta oda és nem is adózta le.

Tudom én vagyok a hülye amiért nem olvastam át a bérpapírokat és nem vettem észre időben, már nagyon bánom de mostmár sajnos ez van.

Mivel papír formában megkaptam ezért hivatalosan szerintem nem tudok tenni semmit az ügyben de nem akarom annyiban sem hagyni így fogalmam sincs mit tudnék tenni.

Rajtam kívül még legalább 3 alkalmazottja van aki hasonlóan járt és van akinek pedig az egész évre járó SZJA-ja hiányzik.

Ebben az esetben mit lehet tenni ha egyáltalán lehet bármit is?



ápr. 17. 16:57
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Próbálom lefordítani érthetőre: év végén akartad kérni egyben az szja-t, de ő levonta tőled?

Adtál neki nyilatkozatot, hogy nem szeretnéd év közben igénybe venni?

Mennyi volt a bruttó béred és mennyit kaptál havonta kézhez?

ápr. 17. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Nyilvan az elso negy honapban onazt allitja hogy megkaptad, pedig nem. Ezt bizonyitja hogy nem fizette be az szjat utanad. Miutan nyikatkoztal rola mar nem tudta elmismasolni kenytelen volt befizetni.


Arra a negy honapra keresztet vethetsz.

ápr. 17. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Hát ja, már tudom hogy átbaszott a rohadék de mivel ezt több alkalmazottal is eljátszotta és elég sok pénzt lenyúlt így reméltem hátha lehet valamit mégis tenni
ápr. 17. 18:36
 4/16 anonim ***** válasza:

Ha hivatalosan vagy foglalkoztatva (szürke fizetésed nincs), akkor a 4 szóban forgó hónapban annyival több nettó bért kellett, hogy kapjál, amennyivel kevesebb SZJA előleget vont le a bruttó béredből.


Ilyen esetben nincs veszteséged, ha valóban annyi bért fizetett ki neked, amennyi a bérszámfejtési papíron (bérlap) fel volt tüntetve.


Az előbb leírtakat felejtsd el, ha szürke foglalkoztatás keretén belül kapod a béred. Ilyenkor a munkáltató tulajdonképpen úgy vág át anyagilag, ahogy akar. Jogilag nem tudod rajta behajtani, mivel nem tudod igazolni hivatalosan, hogy tartozik neked bármilyen bérrel, juttatással. Ilyesmivel még a munkaügyi ellenőrök sem tudnak mit kezdeni. Sőt! Ha kiderül, hogy tudomással bírtál arról, hogy nem teljesen hivatalosan kapod a fizetésed, még téged is elővesznek, mert ráutaló magatartással beleegyeztél.


"Nyilvan az elso negy honapban onazt allitja hogy megkaptad, pedig nem. Ezt bizonyitja hogy nem fizette be az szjat utanad. Miutan nyikatkoztal rola mar nem tudta elmismasolni kenytelen volt befizetni."

Ezek a mondatok számomra érthetetlenek.


1./ Ha nem nyilatkozik 25 év alatti, hogy ne vegye figyelembe a munkáltató a bér számfejtésekor a kedvezményt, akkor azt kötelező figyelembe vennie.

2./ Ha figyelembe vette, akkor a kedvezmény összegével magasabb lesz a dolgozó nettó bére.

3./ Nem befizetésekről beszélünk, hanem bérszámfejtésnél az SZJA előleg összegének meghatározásáról. Semmi köze nincs semmiféle befizetéshez.

4./ A számfejtett bérről egy kimutatást kell a dolgozónak adni -> bérlap, amely alapján le tudja ellenőrizni annak helyességét, hogy mindent elszámoltak neki (szabadság, ünnepnap, keresőképtelenség stb.), vagy sem.

5./ A bérszámfejtésen szereplő nettó (kifizetendő) bért kell, hogy a munkáltató átutalja a dolgozó által megadott bankszámlára, nem mást. A készpénzes fizetés van a munkáltatónál, akkor a dolgozó a nettó (kifizetendő) összeget kell, hogy kézbe kapja. Ha nem annyit kap, hanem kevesebbet, akkor "nem írom alá", hogy átvettem azt.


Hivatalosan ez az út...

ápr. 17. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

akkor sikerült nagy nehezen kitöltetni vele a nyilatkozatot


a nyilatkozatot neked kell kitölteni...

ápr. 17. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

Gondolod okoska 4es hogy egy kocsmaban nem ugy konyveltet a fonok ahogy akar?


Az elso honapokban keresett annyit hogy a havi 50k szjat a fonok benyelte. Fizetett kpban a brutto kb 330bol kb 220at a kerdezonek.

Aztan utana meg szinten fizetett 220at csak ezuttal mar szja elolegkent le volt vonva az szja..

Nyilvan a kerdezo nem tudja ertelmezni a sajat berpapirjat, vagy az egy fiktiv darab.


Mert azt a kerdezo nem irta hogy csokkent a bere, pedig elvileg az 5.honaptol ha nem veszi igenybe a az adokedvezmenyt akkor annyival kevesebb nettot kellett kapnia.

ápr. 17. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

"Gondolod okoska 4es hogy egy kocsmaban nem ugy konyveltet a fonok ahogy akar?"


Ne személyeskedjél légy szíves! Nem vagyunk egy súlycsoportban.


Én a hivatalos (törvényes) részével vagyok tisztában, azért írtam azt, amit írtam. Nem dolgoztam még kocsmában, de sejtem, hogy miként mehetnek egyes helyeken a dolgok.

Te sem tudod, hogy valóban mi történt, hiába emlegetsz bérlapokat, meg előleg összegeket. Fogalmad nincs a kérdező gyakorlati gondjáról.

ápr. 18. 05:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Kedves 5ös, igen képzeld "sikerült nagy nehezen kitöltetni vele" mivel kellenek a munkáltató adatai (adószám, cégnév, aláírás stb) amik nélkül elég nehezen tudtam volna kezdeni vele bármit is...
ápr. 18. 14:14
 9/16 A kérdező kommentje:

6os, nem csökkent a bér az 5.hónaptól mivel az előző hónapokban kevesebbett kaptam mint kellett volna.

Pont az a baj, hogy én nem tudtam, hogy amit kaptam az kevesebb mivel abban egyeztünk meg hogy az első hónaptól kezdve leadózza az szja-t amit majd kövi évben tudok visszaigényelni a NAV-tól.

Én soha egyik munkahelyemen sem néztem bérpapírokat, mindig leszartam és mindig mindent alá írtam amit adtak. Most először basztam rá erre és legalább jó lecke volt mivel ha néztem volna a bérpapírokat akkor észrevehettem volna, hogy az első 4 hónapban nem adózta le az szja-t és azt az összeget zsebre rakta mivel nekem sem adta oda.

ápr. 18. 14:36
 10/16 anonim ***** válasza:

" az első 4 hónapban nem adózta le az szja-t és azt az összeget zsebre rakta mivel nekem sem adta oda."


... és itt jön képbe a 4-es válasz 5./ pontja.


Olvasd végig amiket írt és legközelebb figyelj oda. Valószínűleg látták rajtad, hogy ész nélkül írnád alá még a halálos ítéletedet is, így ezt a szokásodat ki is használták.


Mivel aláírtad, hogy átvetted a neked járó összeget, azt amit mégsem kaptál meg, hivatalosan semmilyen módon nem tudod követelni a munkáltatón.

Ahogy írtad: "jó lecke volt"

ápr. 19. 04:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!