Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Vajon, számolgatva a tavalyi...

Vajon, számolgatva a tavalyi bruttóm-adóm összegeit, a tavalyival ellentétben idén igényeljem az adójóváírást?

Figyelt kérdés

Ahogy most számolgattam, és nézegettem az APEH oldalát, megint rá kellett jöjjek, hogy nem vagyok bérszámfejtő..


Mivel az adóigazolást a munkáltatómtól még nem kaptam meg, összeadogattam a bruttó béremet, majd a levont adóelőlegeket a fizetési papírjaimról. A 17%-kal nézve sokkal több adóelőleget vontak le, mint amennyi ténylegesen a bruttó bérem 17% adója. Ez alapján nem kevés a visszatérítendő adóm.


No de az előbb találtam a következő táblázatot az APEH honlapján, mint adótáblát:


2010

0 - 5 000 000 Ft -> 17%

Az összevont adóalap a jövedelem adóalap-kiegészítéssel (27 százalékkal) megnövelt összege.


Ez alapján gondoltam én, hogy akkor a bruttó béremet felszorozom az említett 27%-kal, majd annak véve a 17%-át pontosan kijött az az összeg adóként, ami nekem egész évre vonatkozóan adóelőlegként összeadódott. Ezek alapján tehát egy deka fillért nem kapok vissza.


A kérdés itt nekem az, hogy ha ez tényleg így van, ahogy utóbb kiszámoltam, tehát nincs visszatérítendő adóm, akkor ha netán mégis igényeltem volna a 2010-es évre vonatkozóan, akkor is nullára jött volna ki, azzal a különbséggel, hogy év közben jártam volna jobban azzal az év közben esetleges igényelt adójóváírással?

Vagy egyáltalán ha a bérpapírjaimat nézem, akkor az a bruttó bér, ami azon szerepel, azokat összeadva lesz majd az az érték, amit az adóbevallásban is fel kell majd tüntetnem az akkor majd igazolás alapján? Kell-e szoroznom tényleg 27%-kal azt úgy? Melyik a helyes?


Nagyon köszönöm előre is..


2011. jan. 19. 03:42
 1/8 anonim ***** válasza:
Adózni a szuperbruttó után kell. A szuperbruttó pedig a bruttó bér 127 %-a.A második számításod a jó, nem kapsz vissza. Persze nem egyértelmű a leírásodból, hogy adójóváírást kaptál-e.Ha nem, akkor azt a bevallásban lehet érvényesíteni,és azt most kapod meg.
2011. jan. 19. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

A számitásod jó, nem kapsz vissza pénzt. Csak épp az nem derül ki, hogy milyen sávban van a bruttó éves jövedelmed, mert ettől még járhatott volna neked adójóváirás és akkor nem kellett volna 17% adót fizetned.

Tehát a befizetendő adód megvan, ez tiszta, ezt be is fizetted év közben. DE: akinek az éves bruttó jövedelme 3188.000 Ft alatt van, az ebből az adóből (amit kiszámoltál) visszakaphat a jövedelmétől függően, maximum havi 15.100 Ft-ot, azaz évi 181.200 Ft-ot, ami azért nem mindegy...

HA megadod a bruttó éves bért, megmondjuk, mennyi jár neked vissza, amit az adóbevalláskor visszakérhetsz, ha egyáltalán jár neked vissza...

2011. jan. 19. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm az eddigi válaszaitokat!


Először is nem, nem kértem adójóváírást, mert pont lecsúsztam róla, mikor a HR jelezte, hogy x ideig kell erről nyilatkoznom.


De idén is kaptam róla papírt a HR-től, hogy úgy számolták, hogy kaphatnék.


Amúgy mivel műszakozok, a bruttó bérem havonta változó, de amit a fizupapírok alapján összeadtam, az 2.685.830, aminek a szuperbruttója 3.411.004.

Előbbi után a simán 17%-kal számolt adó 456.591, az összes levont 579.887, ami meg a szuperbruttó adója.


Tehát kérhettem volna, de nem egész évre? És amit nem kértem, de kaphattam volna, azt nem kapom meg végül akkor most bevalláskor?


Mindjárt mondjuk megcsinálom az adóbevallásom is - most jutott csak hozzám az APEH által küldött papír, mondjuk munkáltatói igazolásom nincs -, de azért továbbra is köszönöm a válaszokat. :)

2011. jan. 20. 20:27
 4/8 anonim ***** válasza:

Ezek alapján a havi adód annyi, amennyit levontak, tehát az rendben. Az adójóváirás járt neked, havi 12.842 Ft (tehát nem a teljes, havi 15.100 Ft, de nem sokkal kisebb), tehát ennek 12-szeresét most adóbevalláskor kérd szépen vissza.

Ha marad a béred ennyi, akkor idén a havi adód 45.517 Ft lesz, az adójóváirás, ami jár neked, az most csak havi 5.462 Ft lesz, de legalább lesz. Szóval ha gondolod, akkor kérjed havonta érvényesiteni, ne az államnál álldogáljon az a pénz egy évig!

Ha nincs gyereked, akkor ennyi, a nettód ennek alapján 144.746 Ft lesz, azaz 5.655 Ft-tal kevesebb, mint eddig. Átlagban. Ennek oka az idén 0,5%-kal emelkedő nyugdijjárulék is, no meg a csökkenő adójóváirás.

2011. jan. 20. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
A legjobb, ha letöltöd az Apeh.hu-ról az ÁNYK kitöltő programot, meg a 1053 számú nyomtatványt.A program számol helyetted, és biztosan jól számol.Azt is pontosan kiírja, hogy mennyi adójóváírást kaphatsz.
2011. jan. 20. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm!


De akkor jól számoltam, hogy a bérpapíromon összeadott bruttó bérek az adóbevallásnál is a jövedelemnek, és a szintén bérpapírokon található adóelőleg a levont adó?

Örülnék, ha úgy jönne ki, hogy azt a kb 120ezer forintot visszakapnám, de félek, hogy 0-ra jön ki.


Amikor először számolgattam, nem volt lehetőségem letölteni azt a progit az APEHtől, utána már papíron néztem meg most, de mint kiderült, ahhoz már nem vagyok elég gyakorlott adóbevalló, hogy az igazolás nélküli is tudjam, hogy melyiket pontosan melyik sorba kellene írni, így a progi letöltése is felesleges.


Nem mintha ez most fontos lenne most, de azért örülnék, ha annyi lenne a nettóm, mint amit írtál, de két hónapnál megjelenő plusz (ösztönző) pénz, ami megdobja ezt az egészet. :) Nettót alap 115 +/- 10ezer körül mozgunk.


Csak azt nem értem amúgy, hogy akkor az adóbevallásos papíron miért írják ott is, hogy fel kell szorozni 1,27-tel..


Nem gondolom, hogy annyira hülye lennék hozzá, és rossz felfogásom lenne, de ezt az egészet most nagyon nehezen értem meg.. :S

2011. jan. 20. 23:18
 7/8 anonim ***** válasza:

www.adozona.hu és itt találsz bérkalkulátort. Beirod a bruttó béred és kiköpi az adatokat. Adó, ebből adójóváirás, nettó, stb.

Én is azzal kalkuláltam neked, persze én csak átlagot tudtam számolni... Te tudsz mindent pontosan.

2011. jan. 20. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Persze, köszönöm szépen! :)
2011. jan. 21. 07:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!