Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » A visszafizetendő adójóváírás...

A visszafizetendő adójóváírás nem a gyermektartás alapja?

Figyelt kérdés
A tavalyi évben több adójóváírást kaptam. A munkáltatóm ezt úgy számolta ki, hogy levonta a nettó béremből a gyermektartást, majd az így megmaradó összegből fizette ki a visszafizetendő adójóváírást. Szerintem itt hibázott, de szeretnék megerősítést kapni? A hibásan felvett adójóváírásomból tavaly levonták a tartásdíjat, így most, ahogy én értelmezem, a visszafizetendő (befizetendő) adó csökkenti a tartásdíj alapját? Tudom nem eszerint, ez csak a logikai érvem? A józan ész szerint. És a törvény szerint is, hiszen a gyermektartásdíj alapja című irományban is ez van a neten, bárhol rákeresek? Jól gondolom? Már csak a cég könyvelőjét kell meggyőznöm. Az idei adójóváírást máris lemondtam, nem szeretnék minden évben bonyodalmat?

2011. máj. 2. 17:52
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:

leírom , hogy érthető legyen:

A tavalyi hibásan felvett adójóváírást kell visszafizetnem.Ezt számolták ki szerintem helytelenül.


Nettó bérem-gyermektartásdíj-Adójóváírás visszafizetés= bérem


Szerintem pedig így lenne helyes:


(Nettó bér- Adójóváírás visszafizetés)-gyermektartásdíj=

bérem

2011. máj. 2. 17:57
 2/15 napietus ***** válasza:
ne haragudj nem egészen értem. az adójóváírás az, amennyivel kevesebb szja-t vonnak a béredből. Nálad túl sok adójóváírást érvényesítettek, és befizetendő adód keletkezett emiatt? mert ez esetben jól járt el a könyvelő, de lehte, hogy én értelmezem rosszul a helyzetet.
2011. máj. 2. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 napietus ***** válasza:
ja, értem. teljesen mindegy. példa 200-50-40=110, és (200-40)-50=110 szintén. mindegy, milyen sorrendben vonsz ki két számot.
2011. máj. 2. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Igen igazad van, de itt nem kivonás van, hanem szorzás, osztás.Nem mindegy, hogy a keresetem 40 százalékát levonja és utána fizet be adót, vagy adót fizet-ahogy szerintem kellene, és utána vonja le a 40 százalékot.

összeg-(összeg szorozva 0.4)-adó

vagy


(összeg-adó)-((összeg-adó)szorozva 0.4))

Mert a nettó bér az mindig az adózott bér.Vagy nem??

2011. máj. 3. 07:09
 5/15 anonim ***** válasza:

Szerintem teljesen jól értelmezed. Abból a jogosulatlanul megkapott adóból már fizettél gyerektartást. Most kiderült, hogy nem vagy jogosult rá, tehát vissza kell fizetni, ezáltal a "jogosulatlanul" levont gyerektartás is "visszajár" Neked.

A végrehajtási törvény 61 §-a is azt írja, hogy a levonásnál azt az összeget kell alapul venni, amely a munkabért terhelő, abból a külön jogszabály szerint levonással teljesítendő adónak (adóelőlegnek), .... stb. a levonása után fennmarad.

Tehát a könyvelőnek összességében kellett volna ezt a dolgot néznie, főleg ha tudja, hogy valakinek munkabér letiltása van, nem mindegy mit mi után számol.

2011. máj. 3. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 napietus ***** válasza:
így már értem :) a letiltás alapja mindig a nettó bér, mindegy, hogy gyerektartás, vagy milyen címen megy. tehát Neked van igazad, nem jól csinálták.
2011. máj. 3. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

De az a baj, hogy a könyvelőt nem tudom meggyőzni.

Szerinte én tartozom az államnak és ezt a saját pénzemből kell fizetnem, mintha kölcsönt vettem volna fel a cégtől.


Hogyan tudnám meggyőzni ??????????????????

2011. máj. 3. 12:20
 8/15 napietus ***** válasza:
na, elbizonytalanodtam. végülis a visszafizetendő jogosulatlanul érvényesített adókedvezmény, az köztartozás. de úgy tudom, a gyerktartás mindent előz, ebben mondjuk nem vagyok biztos. Vht. rendelkezik a sorrendről, ott nézz utána!
2011. máj. 3. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

164. § A végrehajtás során befolyt összegből mindenekelőtt a végrehajtási költséget - az eljárás kezdeményezésével, elrendelésével és foganatosításával felmerült költséget - kell kielégíteni.


Kielégítési sorrend


165. § Ha a befolyt összeg nem fedezi a végrehajtás során behajtani kívánt valamennyi követelést, a kielégítési sorrend - a követelések jogcímét alapul véve - a következő:


a) gyermektartásdíj,


b) egyéb tartásdíj,


c) munkavállalói munkabér és a vele egy tekintet alá eső járandóság (65. és 66. §),


d) a büntető és a büntetésvégrehajtási, valamint a szabálysértési eljárásban az adóssal szemben megállapított, az állam javára fizetendő összeg, a vagyonelkobzásból eredő követelés (a polgári jogi igény kivételével),


e) adó, társadalombiztosítási követelés és más köztartozás,


f) egyéb követelés,


g) a végrehajtási eljárásban kiszabott rendbírság.


166. § A követelés érvényesítésével és behajtásával felmerült, a bíróság (hatóság) által megállapított költséget és a követelés egyéb járulékait a követeléssel azonos sorrendben kell kielégíteni.


167. § A 165. § szerinti sorrendben előbb álló követelés teljes kielégítése után lehet a sorrendben hátrább álló követelést kielégíteni.


168. § Ha a befolyt összeg nem fedezi az azonos sorrendben felsorolt valamennyi követelést, e követeléseket arányosan kell kielégíteni.

2011. máj. 3. 19:33
 10/15 A kérdező kommentje:

Eszerint igen, de a kérdésemre az adóhivatalban azt mondták, hogy az SZJA hátralék= adó, nem pedig tartozás.Viszont a gyermektartást meg az adózott jövedelemből kéne levonni nem?



Az a bosszantó, hogy jogtalanul jutottam 21 ezer forinthoz, amiből jogtalanul kapott az exem 40 százalékot.

Én most visszafizetem a 21 ezret, de így ebből ő most megint kap 40 százalékot! EZ JOGOS????

2011. máj. 3. 19:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!