Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Vásárlástól számítva 5 éven...

Vásárlástól számítva 5 éven belül adtam el a lakásomat, majd vettem azonnal egy másikat. Az adóm 2ooeFt. Szeretném kérvényezni az apehnál, hogy ezt ne kelljen befizetni, ezt hogyan tehetem?

Figyelt kérdés

Vettem a lakást 7.5 m-ért, eladtam 9 m-ért, vannak költségszámláim ( ingatlanközvetítő, hirdetési szla), az új lakást 9.5 -ért vettem, ennek kisebb a területe, de gázfűtéses. Igazából a magas rezsi miatt adtam el ( távfűtéses volt). Ez elég indok az apehnak ?

Van-e egyéb ötlete valakinek, mivel lehetne még ezt megindokolni ?


2009. márc. 14. 15:15
 1/8 anonim ***** válasza:
36%
Nem fog menni. Az Apeh nem jótékonysági hivatal. Komolyan begyűjtenek mindent, amit csak begyűjthetnek. Sajnos ez törvény, amit nem tudsz kikerülni, max. részletfizetést kérhetsz, de a kérelemért is fizetni kell. A költségeid nem fogják érdekelni az Apeh-et.
2009. márc. 14. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
67%

Van rá esély. De csak akkor - és ez jelenleg is fennáll -, ha azt a jövedelemkülönbözetet, amely amúgy SZJA alá esne, új lakásba fektetted.

Mennyi valójában az, amit le kéne adózni és mennyi lenne az adó? Ez is számít, kisebb összegnél könnyebben elengedik.

A 9 millából tehát le kell vonni a 7,5 m-t, meg a felmerült igazolható költségeket, és a maradék aszerint adózna, hogy a vásárlástól számított hány éven belül adtad el (ez évente sávosan csökken).

Ha ez az összeg nem túl jelentős, nyugodtan meg lehet kérni az ún. mérséklést (erre van az APEH honlapon nyomtatvány is).

Arra az esetre azonban, ha ezt mégsem engedélyeznék, részletfizetést is javasolt kérni.

Mindkettő esetén 2.200 Ft a szükséges illeték

2009. márc. 14. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
hol találom meg az apeh honlapon ezt a nyomtatványt, mi a pontos neve ?
2009. márc. 14. 17:02
 4/8 anonim ***** válasza:
Vegyük figyelembe, hogy még nem volt 5 év tulajdonviszonya, ilyen esetben is más sávok és adótörvények vannak sajnos.
2009. márc. 14. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Tisztelt válszolók! 2008-tól változtak a lakásingatlan értékesítésével kapcsolatos szabályok. Öt éven tul nem adóköteles, öt éven belül igen! Nincs sávos csökkenés csak az egyéb ingatlanra. A lakáscélú befektetés pedig 2008-tól nem érdekli az APEH-ot. Tehát csak a részletfizetés kérése lehetséges, de a bevallással meg lehet várni májust, lejárat előtt közvetlen kérni a részletfizetést, azzal is nyersz egy kis időt amig válaszolnak.A nyomtatvány az APEH honlapról letölthető. Fizetési kedvezményt keresd.
2009. márc. 17. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Pontosabban: APEH honlap - bal oldalt letöltések - felül Adatlapok, igazolások, - Adatlapok fizetési könnyitésre, mérséklésre

Az előző voltam.

2009. márc. 17. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Sajna ahogy már más is írta 2008 januárjától megváltoztak a szabályok, lakásszerzési kedvezményt már nem lehet érvényesíteni, azaz nem számít, hogy mire fordítottad az ingatlanértékesítésből származó jövedelmed.

Adózni kell, mégpedig úgy hogy amennyiért eladtad abból levonod azt amennyiért vetted illetve egyéb költségeket (illeték, ügyvédi díj stb., ami a lakás szerzésével kapcsolatos és van róla számla) és számít, hogy mikor szerezted, mert a fenti számolás után kapott összeg meghatározott %a után kell adózni csak 25%-t. Egyébként ez így benne van az szja bevallás kitöltési útmutatójában, a külön adózó jövedelmeknél keresd.

2009. márc. 17. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

07:24-es válaszadó: VAN sávos csökkentés, csak másképp, mint a régi szja-törvényben volt.

Szja.tv.62.§. (6) bek:

A (4)-(5) bekezdés rendelkezéseitől eltérően, az ingatlanügyi hatóság nyilvántartása szerint

a) lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott vagy ilyenként feltüntetésre váró építmény és a hozzá tartozó földrészlet (ideértve azt is, amelyet a lakáshoz tartozó földhasználati jog terhel),

b) lakásra vonatkozó vagyoni értékű jog

átruházása esetén a jövedelem a számított összeg

1. 100 százaléka a megszerzés évében és az azt követő évben,

2. 90 százaléka a megszerzés évét követő második évben,

3. 60 százaléka a megszerzés évét követő harmadik évben,

4. 30 százaléka a megszerzés évét követő negyedik évben,

5. 0 százaléka a megszerzés évét követő ötödik és további évben.


Az viszont jó válasz volt, hogy már nincs lehetőség az újonnan vásárolt lakást figyelembe venni.

2009. márc. 18. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!