Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Értékcsökkenés elszámolása...

Értékcsökkenés elszámolása számla nélkül?

Figyelt kérdés
Kérnék egy kis segítségét! A fönőköm mint magánszemély ingatlant ad bérbe, az ingatlant ő építette még 1999-ben számlákkal azonban nem rendelkezik, a tételes költségelszámolást szeretné alkalmazni és értékcsökkenést elszámolni. Hiába mondom neki, hogy ez számlák nélkül nem lehetséges de szerinte van megoldás. Tényleg van erre valami megoldás, értékcsökkenés elszámolása számlák nélkül?
2011. jún. 21. 09:29
 1/4 anonim ***** válasza:

igen,ingatlan bérbeadásánál 10%-kal csökkentheted a bevételt értékcsökkenés címén. Nem szükséges hozzá semmilyen számla.

Tehát az adóalap a bevétel 90%-a

2011. jún. 21. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A főnököd fafejű. Tipikus hozzáállás: majd a könyvelő megoldja, az a dolga.

Tételes költségelszámolás esetén kell a számla, nincs más megoldás rá. Mutasd meg neki a törvény szövegét ahol a költségelszámolás módjait taglalja. Ha nincs számla, akkor csak 10 %-ot lehet vélelmezni költségként.


Az értékcsökkenéshez meg kell állapítani az ingatlan szerzéskori értékét, amit vagy számlákból lehet, vagy ha az nem áll rendelkezésre, akkor szakértői vélemény alapján kell megállapítani. A szakértő az építkezés idején érvényes árszinten kell, hogy a forgalmi értéket megállapítsa.


Ha megvan az ingatlan értéke, akkor a Társasági adó törvény mellékletében fel van sorolva, hogy milyen tárgyi eszköz után milyen mértékű écs-leírást lehet alkalmazi.

2011. jún. 21. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Igen van rá mód.

Ha a tételes költségelszámolást választja, akkor az értékcsökkenési leíráson kívül a többi költségről számlával kell rendelkeznie, ellenkező esetben nem érvényesítheti a költséget. Csak azok írhatók le költségként, amiről számlái vannak.

Az értékcsökkenési leírást a költségeken túl érvényesítheti, méghozzá az SZJA törvény 11. számú mellékletében leírtak alapján. Az értékcsökkenés leírási kulcsok pedig ennek a mellékletnek a II. fejezetének a 3. pontjában vannak felsorolva, értékcsökkenési leírás szabályai címmel. Be kell kategórizálni a szóban forgó épületet, és úgy meghatározni a leírási kulcsot.


Abban az esetben, ha nem tételes költségelszámolást alkalmaz, akkor a 10 % költséghányados elszámolásnál már elszámoltnak kell tekinteni az értékcsökkenési leírást is.

2011. jún. 22. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Az előzőekhez hozzászólnék:

Az illető magánszemélyként adja bérbe az ingatlanát, tehát nem Társasági törvényről beszélünk, hanem SZJA törvényről.

Az ingatlan bérbeadása így önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül, és az ezzel kapcsolatos törvényi helyek vonatkoznak rá.


1. Bevétel - költség (számlával igazolt)- értékcsökkenési leírás = jövedelem (adóalap)


2. Bevétel - 10 % költséghányad (nincs számla, elszámoltnak kell tekinteni benne az értékcsökkenési leírást is) = jövedelem (adóalap)


3. Bevétel teljes egésze jövedelem


Hogy az illető melyiket választja, kizárólag azon múlik, hogy melyik kedvezőbb számára.

2011. jún. 23. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!