Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Valaki elmagyarázná nekem...

Valaki elmagyarázná nekem részletesen ezt a Tartozik Követel oldalt?

Figyelt kérdés
Két hét múlva vizsgázom, de mind ez idáig nem fogtam fel, hogy mitől függ, hogy tartozik vagy követel?? Lövésem sincs róla, a tanáromat pedig hiába kérdezgetem, nem tudja úgy elmondani, hogy felfogjam. Légyszi segítsen valaki!!!
2012. máj. 6. 07:59
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Ehhez tudni kell:

1. Eszközszámlán (1-2-3 szlaoszt.) a növekedést Tartozik, a csökkenést Követel oldalra könyveljük.

2. Forrás számlán (4. szlaoszt) a növekedést a Követel, a csökkenést a Tartozik oldalra könyveljük.


Mindig józan paraszt-ésszel gondold végig, hogy mikor, milyen vagyonodban, milyen irányú változás (növekedés, csökkenés) következett be, mert az határozza meg, hogy melyik számlának melyik oldalára fogsz könyvelni.


Ha pl. vásárolták egy gépet (1-es szlao.) akkor a tárgyi eszközben növekedésed van (Eszközszámlán növekedés Tartozik), akkor egy másik főkönyvi számlának már csak a Követel oldalára tudsz könyvelni ahhoz, hogy a Mérleged egyensúlyban maradjon.

Ehhez már csak azt kell tudnod, hogy készpénzben kifizetted (akkor Pénztár), vagy átutalással fizetted (akkor Bankszámla), vagy még nem fizetted ki, tehát a Szállító még Követel-i rajtad a pénzt.


De megközelítheted a dolgot abból a szempontból is, hogy először mindig azt nézed, hogy pénzed nő, vagy csökken, és amikor az alapján eldöntötted, hogy a Pénztár vagy Bankszámlának melyik oldalára kell könyvelned, akkor már a másik számla csak az azzal ellentétes oldalára tudsz.


Ha pénzforgalom nem következett be, mert még pénzügyi kiegyenlítés nem volt, akkor viszont biztos, hogy vagy a Vevők-számlára, vagy a Szállítók számlára kell könyvelned.

Mégpedig: ha valakinek eladtál valamit, akkor az neked bevétel (9-es számla) lesz, de még nem fizetett, tehát te azt mondod: A Vevő TARTOZIK! Ha a vevő tartozik, akkor (eszközszámla növekedés Tartozik oldal), a bevételi számlád (9-es szlao.) csak Követelhet.


Ha te vásároltál valamit, de még nem fizetted ki, akkor azt mondod: az eladó (Szállító) KÖVETEL tőled, a Szállító (4-es szlao.) növekedés Követel oldalra könyvelendő.


Ha ezek alapján gondolod végig a könyvelendő tételeket, nem ronthatod el!

2012. máj. 6. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
21%

Ajjaj. Mégis hol tanulod ezt? Mert a szakképzéseken ezzel kezdik tehát nem nyáriszünet előtt egy hónappal vizsgáznak belőle, középiskolában meg teljesen mindegy. Ha ennyire nem érted akkor gondolom nem ezen a vonalon akarsz továbbtanulni.

Szerintem ezt nem lehet egy kommentben elmagyarázni.

2012. máj. 6. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:

Első hozzászóló vagyok.

Igazad van, a hátralevő 2 hét az már szinte semmi. Ha a logikáját megérti a dolognak, akkor még (esetleg) van remény arra, hogy átcsússzon a vizsgán. Persze az is igaz, hogy nem vizsga előtt 2 héttel kellene utána-járni a dolgoknak!

Az más dolog, hogy ha még át is megy a vizsgán, a mindennapi gyakorlatban hogyan lesz képes ezt alkalmazni.

2012. máj. 6. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
35%

Az ESZKÖZ a plusz, amid van.

A FORRÁS a mínusz, amiből van.

Ez a mérleg-szemlélet, így gondolkozz, mert sokkal logikusabb.

Ez a tartozik-követel tiszta hülyeség, kettős könyvvitelnél csak összezavar mindenkit. Sosem értettem, miért így tanítják, nálunk is mindenki szenvedett vele.

2012. máj. 6. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
52%
Tévedsz kedves. Mert ha az Eszközöd elkopott (écs) vagy elfogyott (anyag) vagy eladtad, akkor az mindig mínusz, tehát a logikád téves, miszerint az Eszköz mindig plusz.
2012. máj. 6. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
10%

1. Ne nevezz engem "Kedvesnek", nem vagyunk olyan jóban!

2. Talán hallottál róla, hogy egy Eszköz értékcsökkenése legfeljebb 0-ig mehet le. Amint mínuszba fordul, Forrás lesz, és át kell írni oda.

2012. máj. 6. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
??????
2012. máj. 6. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
Értékcsökkenés mínuszba fordul? Az eszköz értéke 0 lehet, na de mínusz?
2012. máj. 6. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
6.-os vagyok, én is ezt mondtam, de feladtam aztán a vitatkozást...
2012. máj. 6. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszi a választ!
2012. máj. 6. 22:26
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!