Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Valaki elmagyarázná nekem...

Valaki elmagyarázná nekem részletesen ezt a Tartozik Követel oldalt?

Figyelt kérdés
Két hét múlva vizsgázom, de mind ez idáig nem fogtam fel, hogy mitől függ, hogy tartozik vagy követel?? Lövésem sincs róla, a tanáromat pedig hiába kérdezgetem, nem tudja úgy elmondani, hogy felfogjam. Légyszi segítsen valaki!!!
2012. máj. 6. 07:59
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

1-es vagyok!

Olvassátok már el, mert én nem írtam olyat, hogy az écs. miatt mínuszba fordul az eszköz-számla.

Ilyen baromságot pedig, hogy akkor azt át kell vezetni a forrás-számlák közé, szintén nem én írtam!

Agyrém, hogy néhányan még olvasni sem tudnak, utána pedig a saját hülyeségüket úgy tüntetik fel, mintha azt mások írták volna!

A pofám leszakad!

(Az 1-es.)

2012. máj. 7. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

Az első nagyon klasszul, a mostani tudásodnak megfelelően írta le a lényeget.

Sok könyvelőnek tanuló nem igazán tudja eldönteni, hogy mikor kinek a szemszögéből nézzük a Tartozik és Követel oldalt. Én úgy vettem észre, hogy ez sokaknak probléma.

Sokszor még gyakorlott könyvelők is elkezdenek akasztófázni egy-egy ritkán előforduló könyvelési tétel esetén, meg egyeztetnek az ismerős könyvelőkkel.

2012. máj. 7. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
100%

1-es vagyok. Köszönöm!


:D

Több mint 40 éves gyakorlat után mentem nyugdíjba, de még mindig emlékszem a tanárnőm szavára:

"Könyvelhetsz te a gazdának amit akarsz, de ha nem azt az eredményt hozod ki, amit ő iskola nélkül, a fejében kiszámolt, sz@rt sem ér a munkád. Mindig józan paraszt-ésszel gondolkodj!"

2012. máj. 7. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
És milyen igaza volt. Hiszen a gyakorlat az: "Főnök, mi legyen a végeredménye az idei évnek, mennyi nyereségünk legyen? És a jó könyvelő azt kihozza...
2012. máj. 8. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim válasza:
Meg lett a vizsga?
2018. okt. 24. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim válasza:

Ha esetleg valaki még nem értené, megpróbálom érthetően a dolog logikáját elmagyarázni:


Ugye a kettős könyvelés lényege az, hogy amikor a pénz mozog, az mindig valahonnan valahová megy, és nyomon követjük ezt mind a két oldalon.


Néhány példa a mindennapi életből:


- Felveszel 10000 forintot a bankszámládról: Bankszámla: -10000, Pénztárca: +10000.

- Bevásárolsz és 5000 forint készpénzt költesz el: Pénztárca: -5000, Bolti pénztárgép: +5000.

- Lakás kellene, felveszel tíz millió hitelt: Bankszámla: +10 millió, A hitel bank számlája: -10 millió.

- Megjött a fizetés 300 ezer forintot kaptál: Munkáltatód számlája: -400 ezer, Bankszámlád: +300 ezer, Állam adószámlája: +100 ezer.


Látható, hogyha a fenti példákban a számokat összeadod, nullát kapsz, mert a pénz nem jön a semmiből és nem tűnik el a semmibe, ha mégis, akkor valamit elszámoltál, vagy nem számoltál.


Hogy mi a köze ennek a tartozik-hoz és a követel-hez?

Történelmi oka van.


Kezdetben a kettős könyvelés a kereskedők és a bankok használták.

A bankok akkoriban egyfajta értékmegőrzőként működtek.

Jóska bement a bankba, hogy átadjon megőrzésre egy zsák pénzt, ami 400 krajcárt tartalmaz.

Ekkor Jóska vagyona *csökkent* 400 krajcárral, és jogot szerzett arra, hogy ezt a 400 krajcárt visszakövetelje.

Tehát a bank könyvébe bekerült, hogy "Jóska követel rajtunk 400 krajcárt".

Ugyanakkor a bank vagyona *növekedett* és kötelezettsége keletkezett, hogy azt a 400 krajcárt visszaadja, ha kérik.

Tehát bekerült a könyvbe, hogy "Tartozunk 400 krajcárral".

Így a bank a tartozunk könyvet összegezve megtudhatta, hogy mennyi vagyon van náluk megőrizve, tehát mennyivel tartozik.

Míg az ügyfelek lapjain az van nyilvántartva, hogy ők mennyit követelhetnek vissza.


Na most abban az időben az emberek nem ismerték a negatív számokat, még a matematikusok és a gondolkodók is úgy tekintettek rá, mint valami ignorálható érvénytelen értékre.

És ez nagyjából a 19. századik így is volt. Viszont adott volt az (ügyfél) vagyoncsökkenésre a "követel/credit/credere" szó, a növekedésre pedig a "tartozik/debit/debere" szó.

így tehát minden csökkenésre a követel "credit"/"credere", a növekedésre pedig a "debit/debere" szót használták.

Valahonnét innét ered a dolog. Negatív számokat máig kerülik a könyvelésekben.


Visszatérve a fenti példákra, a könyvelésben általában nem azt írod, hogy "Bolti pénztárgép", hanem, hogy "Kiadások/Bevásárlások".

Nem azt írod, hogy "A hitel bank számlája", hanem egyszerűen azt, hogy "Források/Lakáshitel".

Nem azt írod, hogy "Munkáltatód számlája", hanem egyszerűen azt, hogy "Bevétel/Jövedelem".

Nem azt írod, hogy "Állam adószámlája", hanem egyszerűen azt, hogy "Kiadások/jövedelemadó".


Ezért van az, hogy a forrás és a bevételi számla a követel oldalon növekszik, mert valójában negatív számot reprezentál: ahhoz, hogy forrásod vagy bevételed legyen, ahhoz más számlájának csökkenni kell, a bevételi és forrás számla mások számláját reprezentálja, ahogy az csökken.

Míg a kiadás és ráfordítás számlák azért növekednek a tartozik oldalon, mert a kiadás során más számlája növekszik, tehát pozitív értéket reprezentál, ahogy mások számlája növekszik.


A szerény véleményem az, hogy nagyon sok félreértés elkerülhető lenne, hogyha a világ elkezdene egyszerűen + -t és - -t használni. Dehát az évszázados berögzült dolgokat nem lehet csak úgy eldobni.

2021. ápr. 13. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!