Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogyan kell kifizetni a gyes...

Hogyan kell kifizetni a gyes alatt a szabikat?

Figyelt kérdés

A tégyás és gyed ( 2 gyerek egymás után) alatt felgyűltek a szabik, amikre a 8 órás munkaviszonyom után vagyok jogosult,


akkor, ha mennék vissza dolgozni,


de még nincs 3 éves a kicsi, még gyesen vagyok,folyósítják a gyest....


szóval,még ebben, a gyesen töltött időszakban meg kell kezdeni a szabadságok kivételét, akkor ebben az esetben, hogy ha meg van tartva a gyes és ketyeg mellette a szabi, akkor, mivel nem lehet dolgozni vagy szabin lenni gyes mellett 8 órásként, akkor a régen szerzett szabik hiába 8 órányi szabadságos távolléti díjas szabadságot jelentenek, akkor is csak 6 órányit kell belőlük kifizetni, mégsem vagyok jogosult a jogosultsági idő alatt szerzett teljes munkaidős távolléti díjra,hiába voltam akkor 8 órás, amikor ez a szabi járt és felgyűlt nekem?


A 8 órásként szerzett szabik ilyenkor lecsökkennek 6 órányi pénzre? Akkor nem az számít, hogy éppen akkor, amikor jogosulttá lettem a szabira mi volt, hanem elvesznek azok az órák,mintha akkor 6 órás lettem volna?


2012. nov. 28. 07:38
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:

Kedves 6#10-es!

Nem tudom, hogy mi a foglalkozásod, de valószínűleg nem ezen a téren "mozogsz".


Megmagyarázom:


Visszafele nem lehet bért csökkenteni, és munkaidőt sem. Ez így igaz. De könyörgöm, itt szó sincs ilyenről!


Van egy GYES-en lévő kismamánk, akinek, ha GYES alatt visszamegy dolgozni a munkáltató köteles kiadnia a neki járó, de még ki nem vett szabadságát. Tehát azt nem teheti meg, hogy dolgozik még egy évet, aztán majd elkezdi letölteni!

A dolgozó viszont döntésre kényszerül. Vagy elfogadja a munkáltató részéről neki felajánlott részmunkaidőt, ha meg akarja tartani a GYES ellátását, vagy megmarad napi 8 órás, teljes munkaidősnek, de lemond a GYES-ről.

Ha ragaszkodik a GYES-hez, abban az esetben kénytelen elfogadni a részmunkaidőt, még akkor is, ha az nem napi 6 órára szól, hanem mondjuk napi 4 órára.

Azt, hogy egy munkáltatónál van-e lehetőség 6 órásban dolgozni, maga a munkáltató szabja meg, vagy a két fél közötti megállapodás kérdése. Ha a munkáltató nem "tart fenn" 6 órás munkakört, akkor az nincs is. Nála "csak" 8 órás, vagy 4 órás vagy stb. munkaidejű munkakör létezik.


A kismamának mondjuk felgyűlt évekkel azelőttről 46 nap szabadsága, amit nem vett ki, de visszamegy dolgozni, és elfogadja a GYES mellett a 4 órás részmunkaidőt, akkor neki arra a 46 napra 4 órára számfejtenek bért, mivel MOST veszi igénybe a szabit/adják ki neki kötelezően, nem pedig 2008-ban! Ha nem ragaszkodik a GYES-hez, és marad napi 8 órás munkaidős, akkor a 46 nap szabit is 8 órában számfejtik majd neki. És nem a 2008. évi bére alapulvételével, hanem az időközben megtörtént bérfejlesztést is figyelembe veszik mind 4 órás, mind 6 órás, mint 8 órás esetén is!


Ez nem visszamenőleges szerződésmódosítás, hiszen a 2012. 12. hónapban érvényben lévő szerződése alapján fogják ezt lezongorázni, és ez így törvényes, így jó.

2012. nov. 28. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!