Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Könyvgyűjteményem szeretném...

Könyvgyűjteményem szeretném értékesíteni egyesével aukciós oldalon, amit kb.40 év alatt gyűjtöttem és örököltem. Várható bevétel 2m Ft, mi a kötelességem adózás szempontból?

Figyelt kérdés
Ehhez vállalkozóvá kell válni, esetleg elég adószámot kiváltani? Vagy csak szja-ban feltüntetni? Milyen adóvonzata lenne?

2013. ápr. 24. 23:11
 1/3 anonim ***** válasza:
54%
Helyedben szétbontanám 3 évre évi 600 ezer ft bevételig, addig nem szívják a véred, de ha bemész egy antikváriumba, ott nem kérdezik ki vagy. Csak ötlet.
2013. ápr. 25. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
54%

Én kapásból azt mondanám, hogy ez egy magánszemélyes ingóságértékesítésnek számít. Nem üzletszerű, már eleve azért sem, mert nem "rendszeres".

Az adóhatóság ezzel kapcsolatban példaként leírta azt az esetet, amikor az anyuka akarta értékesíteni a babája kinőtt ruháit. Mivel egyszerre nem tudta, ezért az év során több részletben sikerült neki, vagy akár több éven keresztül. Ez ettől még nem üzletszerű, tehát nem gazdasági tevékenység - mondták ők.

Viszont valószínűleg nézik azt is, hogy a megélhetésében mekkora szerepet játszik az értékesítés. Tehát fő jövedelemforrásnak számít-e? És itt éppen a 2 M forintról beszélek.

Valószínűleg én is azt tenném, amit előttem ajánlottak. Szétbontanám, hogy lehetőleg 1 éven belül ne legyen több bevételem ebből, mint 600 ezer forint (adómentes határ).

Valamilyen kategória szerint hirdetném meg: "X.Y. kötetes Jókai regényeimet" eladnám, vagy valami hasonló.


Egyébként, ha üzletszerű a tevékenység (bevétel céljából, rendszeres jelleggel), akkor kizárólag külön adószám kiváltásával lenne végezhető. Ilyenkor nem külön adózó jövedelemként kellene bevallani (ingóságértékesítés), hanem önálló tevékenységből származó jövedelemként.

2013. ápr. 25. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, valószínű akkor a szétbontás mellett döntök, mert nem sürgős az eladás, antikváriumban is próbálkoztam, de ott kg-ra akarták megvenni az aranyozott szegélyű bibliát is, szóval inkább lassan, de biztosan.
2013. ápr. 25. 22:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!