Andica kérdése:

Mit tegyek ez ügyben?

Figyelt kérdés
Kedves Olvasó! Anyuka vagyok, a kislányom 7 hónapos. Februárig kaptam a terhességi gyermekágyi segélyt, amivel meg is voltam elégedve. Most az első hónap, hogy csak gyed-et kapok, kétségbe estem és felháborodtam, ugyanis 40. 000 Ft-tal kevesebb, mint a TGYÁS összege. Felhívtam a könyvelőt, és ő azt mondta, hogy azért kapok ennyivel kevesebbet, mert augusztus közepén mentem el táppénzre (hozzáteszem szept.29-én szültem! ). A táppénzem 2 hét volt, utána TGYÁS. Teljes mértékben felháborít, hogy kevesebb jár nekem, mint annak aki, dec.31-én megy el táppénzre. Miért a megkülönböztetés? Milyen jogszabály (vagy törvény nem vagyok ezekkel tisztában) ez, ami hátráltatja az anyukát? Teljes a kilátástalanság,  és az ember így vállaljon gyermeket? Azért kapok kevesebbet, mert szeptemberre voltam kiírva! Aki márciusban szült, egy bérezésünk volt,20. 000 Ft-tal többet kap, mint én. Időben kevesebbet dolgozott a cégnél, mint én. Arról én tehetek, hogy nem tudtam az évet végig dolgozni? Szánalom ez az egész. Nem röhej? 34. hétig güriztem… teljesen felháborodtam és elkeseredtem. Mi nem kapunk semmit, és ami van azt is elveszik, pedig a pénz nagyobb részét a kisgyermekemre költöttem. Totál rosszul vagyok ettől az egésztől. Ha valaki esetleg tudja, hogy ezzel kapcsolatban lehet-e valamerre lépni, hátha elérhetek valamit. Kit kellene keresni? Köszönöm, hogy végig olvasta!

2013. máj. 9. 13:41
 1/5 anonim ***** válasza:

A gyed 2013-ban lett igényelve, tehát, a 2012-es napi bruttó átlagbér 70%-a gyed. Mivel 180 bérezett nap is van, mert tavaly több mint fél évet dolgoztál. A két hét táppénznek a gyed összegét nem szabad befolyásolni. Nem is értem, hogy jön ide a táppénz. Ha 4 hónapot lettél volna táppénzen, akkor is a 180 bérezett nap bruttó átlagát vennék alapul. Legalábbis hivatalosan így kell.

Itt valami biztos, hogy nem jó, 40 ezer Ft túl nagy különbség. Tgyás-ból csak 16% adót vonnak, gyedből az adó mellett 10% nyugdíjjárulékot, de nem hiszem hogy az lenne 40 ezer. Aki max. gyedet kap, annak is 13700 Ft a nyugdíjjáruléka, vagyis annyival kap kevesebbet, mint a tgyása volt.

Nem írtad mennyi tgyást kaptál, mert a különbség az miatt is lehet, hogy igen magas volt a bruttó átlagbéred, amiből a tgyást számolták, teszem azt, több mint 196 ezer forint volt. A gyed viszont maximalizálva van, a gyed bruttója nem lehet több, mint a minimálbér kétszeresének a 70%-a, vagyis a max. gyed bruttója 137200 Ft, akkor is, ha neked a bruttó átlagbéred több mint 200 ezer volt! Esetleg ez miatt lehet még nagyobb eltérés, de a táppénz miatt biztos, hogy nem!

2013. máj. 10. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
A Tgyásom kb 125.000.- körül mozgott (általában). Most a gyedem 84.000.- (itt jön +/- 2-3000.- a hónap napjaitól függően). Elvileg azért kevesebb ennyivel (legalábbis a könyvelésen azt mondták), mert a Tgyásnál a 2011-es évet vették alapul (a szülést megelőző évet). És most a gyed-nél pedig a 2012-t. Nos ott dolgoztam 7,5 hónapot. Nekem senki sem szólt, ha eddig dolgozok később ráfázok (nagyon aranyosak voltak teszem hozzá). Én pedig nem voltam tisztába, hogy a 180 nap alatt kell lennie a ledolgozott napoknak, és akkor keresnél ennyivel kevesebbet. Mivel meg van bőven a 180 napom, ezért a 2012-ben ledolgozott bérem alapján kapom a gyedet, ami ugye 40.000.- tal kevesebb. Tudom még ez is jó ahhoz képest, hogy sokat mennyit keresnek, de engem felháborít, hogy a 34. hétig gürizek és csak a fogamat szívom, mert velem szúrnak ki...az aki 4 hónaposan elmegy táppénzre ő meg jól jár. (Az átlagbérem nem tudom mennyi volt, mert mi prémiumot is kaptunk közben és azt is hozzá számolták, tehát elég jó fizetés jött ki nekünk egy hónapra.)
2013. máj. 11. 00:38
 3/5 anonim ***** válasza:

Akkor szerintem mindent jól számoltak.

Úgy van, ahogy írtad, szülést megelőző évet kell nézni, ha abban van 180 bérezett nap. Így neked a tgyást, valóban a 2011-es béredből számolták. Itt egy nagyon jó bruttót tudtak neked kihozni:) Valószínűleg 2011-ben jobban kerestél, mint 2012-ben, mert ugye ott már táppénzen is voltál. A táppénz összege nem számít bele a gyed összegébe, de a táppénzen töltött időt, nem számítják bele az átlagbérbe, amit akkor táppénzért kaptál, a tgyásért kapott pénz, pedig szintén nem számítható bele a gyed bruttójába.

Tehát, mikor a gyedet számolták, akkor a 2012-ben ledolgozott napokat nézték, míg a tgyásnál a 2011-ben ledolgozott napokat, ami ugye amúgy is több, mert ott egy teljes évet tudtak számolni, míg 2012-ben csak addig, míg el nem mentél táppénzre. Ha azt csináltad volna, hogy nem augusztusban mész el táppénzre, hanem már pl. májusban, hogy ne legyen meg a 180 bérezett napod, akkor nem tudták volna alapul venni a 2012-es átlagbéred és az előző ellátás alapja lett volna a gyed alapja, vagyis a gyed bruttója is az lenne, ami a tgyásodé volt, szerintem így max. gyedet kapnál, kb. 100 ezret nettóban, ha már májusban eljössz táppénzre.

Ezért járt jobban a munkatársad, mert hamarabb elment táppénzre, így nem volt 180 bérezett napja és így neki a tgyás alapja lett a gyed alapja is!

Ezek alapján jól számolták neked, sajnos a 2012-es átlagbéred sokkal kevesebbre jött ki, mint a 2011-es! Sajnos ezt a szabályt kell alkalmazni, ha az igénylést megelőző évben van 180 bérezett nap!

2013. máj. 11. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Sajnos mindig az igénylést megelőző évet nézzük, tehát te a tgyást 2012-ben igényelted, így a 2011-es évet kell nézni, a gyedet 2013-ban igényelted, akkor a 2012-es évet kell nézni, mert megvan a 180 ledolgozott nap.

Ugye jól is járhattál volna, a munkával, mert az emberek általában egy kicsivel többet keresnek egy adott évben, mint az azt megelőzőben, de nálad sajnos pont fordítva sült el, a 2011-es kereseted jobb volt ezek szerint a mint a 2012-es.

2013. máj. 11. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Nagyon kedves vagy :D Idő közben kiderítettem. Sajnos mélyen elszomorít, hogy én segítettem a munkatársaimnak és ők így hálálták meg, nem szóltak, hogy ebben a formában sokkal, de sokkal rosszabbul járok. Pedig nem sok mindenkiről mondhatják el, hogy ennyit és eddig dolgozik, mint én. Ez a tipikus "jó tett helyébe jót ne várj" Mindegy, valahogy leküzdjük a nehézségeket, és legközelebb már okosabb leszek. De akkor egy pillanatig sem maradok, ha úgy lesz lehetőségem :)

Tényleg köszönöm szépen!

2013. máj. 12. 00:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!