Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Örökös vagyok egy ingatlanban....

Örökös vagyok egy ingatlanban. Kb.3-4 M értékben. Mi a legjobb legális megoldás, hogy a részemet kivegyem? Eladni nem szeretnénk, mert elvisz a pénzből. Ha kifizet a másik örökös, akkor meg hogy lesz legális a pénz (em)? Vagy van más, jobb megoldás?

Figyelt kérdés
Végre szeretnék egy pici lakást venni a pénzből. De ha még sok adót kell fizetni belőle, akkor biztos nem veszünk semmit sem! 5 évet se akarok várni emiatt. (Hozzátenni nemigen tudok sajnos. Kölcsönt nem tudok felvenni hozzá.) Így jó lenne tudni, hogy a legjobb. Köszönöm!

2015. jún. 24. 22:38
 1/9 anonim ***** válasza:

Van jogod eladni a tulajdonrészedet annak, aki megveszi. Mivel más tulajdonostársak is vannak, így általában őket szokta csak érdekelni.


Hogyhogy hogy lesz legális? Semmi illegális nincs abban, ha eladod a tulajdonrészed. Írtok egy adásvételi szerződést, a vevő kifizeti a részedet és neked máris lesz 3-4 millád.

2015. jún. 24. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Amiből aztán ha megadott időn belül (talán két év?) nem veszel lakást, akkor szépen leadózol.
2015. jún. 24. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Rosszul tettem fel a kérdést. Nem tudom, akkor inkább jobb törölni talán!?


Azt értem, hogy jogom van eladni a részem, de állítólag az is jövedelem, ami akkor fog látszódni, ha abból én veszek valamit, aminek nyoma van. Az után kell adózni? Vagy van más, jobb megoldás vajon?


VAgy inkább töröljem a kérdést, tegyem fel újra???

2015. jún. 24. 22:58
 4/9 A kérdező kommentje:
Van aki azt mondja, ha a pénzből akármikor is veszek lakást, akkor is adóköteles. Azt se tudom mennyi. De remélem semennyi (persze, minél hamarabb vennénk).
2015. jún. 24. 23:00
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha eladod, akkor a jövedelmed alapján kell adóznod, nem a bevételed alapján.

Ingatlan értékesítésnél évente csökken a bevételedből jövedelemnek számító rész.

Valamint költségként elszámolhatod az ezzel kapcsolatos igazolt kiadásaidat (illeték, ügyvédi ktg, értéknövelő beruházás ktg-je)

Öröklés esetén az eladási árból levonják a hagyatékin megállapított érték rád eső részét szerzéskori értéknek, (minta ennyiért vetted volna az ingatlant).

Azaz: Ha most örökölsz egy lakást és rögtön el is adod, akkor nem a vételár lesz az adó alapja, hanem a vételár a hagyatékin rád jutó értékkel csökkentett összege. Pl. egy 10 millás lakás felét öröklöd, eladod 5 milláért a te részed. Így a jövedelmed nulla forint lesz, nem kell adóznod. Ha ugyanezt 9 milláért adod el, akkor a 9-ből levonod az 5-öt, az esetleges költségeid (ügyvéd, stb) és (maximum) 4 milla után adózol (ha nem volt semmi költséged az ingatlannal kapcsolatban)

2015. jún. 25. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 HSz76 ***** válasza:
100%

5. jól írza.

Éppén ezért célszerű a hagyatéki eljáráson az ingatlan értékét megemeltetni. A közjegyzőnek úgyis mindegy.

Persze ha nem egyenesági örökös vagy, más a helyzet, mert illetéket kell fizetni.

2015. jún. 25. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Nem az számít, hogy egyenesági örökös-e, hanem, hogy mennyit örököl. 10 milláig nem kell utána fizetni.
2015. jún. 26. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Jól írták eddig, ha 10 millát írtak be a hagyatéki leltárba, ennek a fele a tied, és 5 milláért eladod, akkor nem kell adózni. Viszont simán benne lakhat a tulajdonostárs anélkül, hogy téged kifizetne, úgyhogy nem biztos, hogy ebbe belemegy.
2015. jún. 26. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy ilyen sokan írtatok.


A kérdésemre (amit rosszul fogalmaztam meg a címben), az a válasz - elmentem a NAV-hoz (APEH-hoz) és megkérdeztem, hogy:

Azt javasolták, ha a másik örökös, vagy bárki vesz nekem egy lakást, akkor az ügyvéddel adás-vételi szerződésen kívül arról is érdemes írni egy dokumentumot, hogy xy vette nekem a lakást (mivel hogy az én jövedelmemből az következik, hogy nem is tudnám megvenni és hitelt sem kaphatok).

És még az, hogy nem kell ajándékozási adót fizetni, hogy én azt a pénzt megkapom akár csak úgy, akár azért cserébe, hogy lemondok a részemről a javára (ha a másik örökös adja a pénzt).


Teljesen függetlenül mindentől csak 4%-ot kell fizetni kb. 3 hónapon belül a NAV felé, mivel hogy lakást/házat vásárolok akármilyen forrásból is.

2015. jún. 27. 21:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!