Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Munkanélküli TB ügy. Ügye jól...

Munkanélküli TB ügy. Ügye jól tudom?

Figyelt kérdés

Ugye jól tudom, hogy a munkaviszony megszűnte után még 45 napig ingyen mehetek orvoshoz, utána van 15 napom, és ezalatt a 15 nap alatt alatt kell jeleznünk a NAV-nak a fizetési kötelezettségünket.


Hogyan teszem ezt meg? Ekkor már fizetek is?

Ha 15. naphoz közeledve jelentem, akkor pl az 5. napon mehetek orvoshoz? (persze a 45 nap letelt, és ezután az 5. nap, így értem.)



2016. jan. 14. 14:54
 1/3 A kérdező kommentje:
Jahh, és ez ugye kötelező? Akkor is, ha nem veszem igénybe ezt a gyatra orvosi szolgáltatást.
2016. jan. 14. 14:59
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

1./ Orvoshoz érvényes TAJ-számmal rendelkező állampolgár bármikor mehet, az orvos köteles ellátni. Egy TAJ-szám akkor lesz érvénytelen, ha elhagyod az országot végleges szándékkal, és egyéb, ritka esetben. A Te eseted nem ez.


Addig jár még passzív jogon (tehát járulék fizetése nélkül) az egészségügyi ellátás, amíg a jogviszonyod fennállt, de legfeljebb annak megszűnését követő 45 napig. Tehát ha 18 napig volt munkaviszonyod, akkor csak 18 napig van passzív jogod, de ha 8 évig volt jogviszonyod, akkor csak 45 napig van passzív jogod.


Jól tudod: A fizetési kötelezettségedet követően 15 napod van rá, hogy bejelentsd ezt a NAV-hoz.

A 16T1011-es nyomtatvány értelemszerű kitöltésével, és a NAV-hoz benyújtásával teheted meg. Honlapjukról letölthető, vagy az ügyfélszolgálaton adnak. Befizetési csekket is ott kérhetsz hozzá, de a nyomtatvány benyújtását követően kapsz erről az egészről egy írásos értesítést is, amelyhez csekkeket mellékelnek.


Fizetni mindig az aktuális hónapot követő hó 12-ig kell!


Orvoshoz ettől függetlenül járhatsz, hiszen jogod van azt igénybe venni.

Ha nem fizeted a szóban forgó járulékot, akkor egyszerűen behajtják Rajtad. Nem a műtétek, vizsgálatok árát, hanem a lejárt határidejű járulékok összegét!


Rászorultság esetén a járási hivatalnál lehet kérvényezni, hogy vállalják át helyetted. A rászorultságnak kemény feltételei vannak.


Ha álláskeresési járadékra jogosult vagy, és igénybe is veszed, akkor arra az időszakra, amelyre folyósítják részedre, nem kell járulékot fizetned! A lejártát követően szintén indul a passzív időszak, tehát adott esetben elég jól ki lehet tolni a fizetési kötelezettség indulásának idejét... :)

2016. jan. 14. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Néhány infó, ha valakit érdekelne, bár nekem már nem annyira friss emlék.:


A 16T1011-es nyomtatványt számítógépen lehet kitölteni, amit ha van ügyfélkapu, akkor azon keresztül küldeni be, ha nincs akkor pedig személyesen bevinni (én így tettem).

Elvileg ott is adnak nyomtatványt, de szerintem nem túl jó buli ott vacakolni vele.


A nyomtatvány nevéből a "16" az adott évre utal :)

Jövőre már 17 lesz.


A nyomtatványon kérnek egy dátumot, ez a munkaviszony megszűnte utáni 46. nap dátuma.


A 45 nap letelte után jön 15 nap, amikor a nyomtatványt el kell juttatni a NAV-hoz, nah már most én pár nappal később vittem, nem volt gond.

A 15 napon (belül:) egyébként is mindegy, hogy mikor intézni a nyomtatványt, úgy is visszamenőleg bevasalják a pénzt és csak a munka megszűnte utáni 45 nap ingyenes.


Ott helyben megkaptam az első csekkem, amire magamnak kellett kiszámolnom, hogy mennyit fizetek be. Tehát hogy abban a hónapban hány napot kell fizetnem, szorozva a napi ellátási díjjal (valami 200ft), de ezt ott elmondják, hogy hogyan kell kiszámolni.


Kicsit jóval később, kiküldtek postán egy rakat csekket, meg egy fecnit.

Az első csekknél volt csak hogy nem teljes havit kellett fizetni, a többi csekknél már teljes hónapot fizetni, ami mostanában 7050 ft.

2016. márc. 15. 12:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!