Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » NAV felé az adószámlán lekönyv...

NAV felé az adószámlán lekönyvelt eü. Szolgáltatási járulék tartozását külön kérvény nélkül is lehet részletekben befizetni?

Figyelt kérdés

Long story short, sajnos mivel nem ismertük a rendszert, egy ideig nem fizettem az egészségügyi szolgáltatási járulékot (TB-járulékot), de közben nem találtam munkát sem, és egy bagatell balesetnek köszönhetően kórházi ellátásban részesültem. A kórház jelzett a NAV felé, hog rendezetlen a jogviszonyom.


Bár jelen pillanatban már fizetem egy ideje a havi esedékes eü. járulékot, érkezett a NAV-tól egy adószámla-kivonat, amin látható, hogy van egy elég jelentős tartozásom (200 ezer forint fölött), de ez 2016. január 1-én esedékes szerintük, és ezért a késedelmi pótlék (külön értesítőn) kb. 7000 forint a 2016-os évre számítva.


A késedelmi pótlék értesítőjén szerepel határidő (2017. november 15.), és be kell fizetni egy külön bevételi számlára. De se az adószámla-kivonaton, se máshol nem írnak semmilyen határidőt arra vonatkozóan, hogy magát a tartozást milyen határidőre várják el törleszteni, vagy hogy egyben fogadják-e csak el.


A kivonat tartalmaz két olyan járulékbefizetést is, amit a hivatalos, NAV által küldött csekken kívül, banki utalással oldottunk meg, még mielőtt bármilyen levelet is küldtek volna (ezeket később levélben, megfelelő fénymásolatokkal igazoltuk feléjük), de ezeket a két legelső esedékes eü. járulék tétele mellé jegyezték fel, holott azoknak kevesebb volt az összege még akkor. Mintha azokat törlesztette volna, mivel azok voltak a legrégebbi tételek.


Ebből arra következtetnék, hogy nem érdekli őket pontosan mennyi forint érkezik be törlesztésként és milyen formában (csekk, banki utalás), csak érkezzen, és lássák, hogy érkezik, és akkor nem kezdeményeznek behajtást.


Az lenne a kérdésem tehát, hogy mivel külön erre vonatkozó útmutatást nem adtak (nem volt semmilyen felszólítás sem a levélben), elég az is, ha havonta valahány tízezer forintot befizetünk, ahogy éppen adott hónapban tudjuk, vagy van itt valami szabály, amit nem közöltek?


(A pótlékértesítőn van egy olyan kitétel, hogy adót csak kerekítés nélkül lehet befizetni, ez nem tudom, releváns-e, hiszen az adóegyenlegen az első eü. járulékot egy nagyobb összeggel ellentételezték, tehát az összegek nem felelnek meg egymásnak.)


És igen, a helyi NAV területi kirendeltséggel is fogok beszélni, de gondoltam itt is megkérdezem előbb.


Előre is köszönöm a segítséget!



2017. aug. 16. 13:47
 1/10 anonim ***** válasza:

A helyzet az, hogy ha rövid határidőn belül nem rendezed a teljes elmaradt tartozásod (egy összegben), akkor egy idő után végrehajtásra átadják egy másik osztálynak, ami kicsit költségesebb eljárás lesz.


Önkéntes befizetést bármikor teljesíthetsz, általában azt nézik, hogy 1-2 hónapon belül megtérül-e. Ha a befizetésekből azt látják, hogy igen, akkor "megvárják", és nem indítják el a behajtást. De ezt ügyintézője válogatja.


Törvény szerint a beérkezett befizetést mindig a legkorábban esedékes tartozásra kell betudni. Ha a végrehajtási eljárást már elindítják, és van végrehajtási költség is, akkor arra kell beutalni a befizetést elsődlegesen, utána jönnek az adótartozások esedékesség szerint, majd - ha van - a külső szervek által behajtani kért tartozásokra tudják be a befizetést. Ezt törvény írja elő.


200 ezer forintot meg nem haladó tartozás esetén van mód részletfizetést kapni úgy, hogy ez automatikusan "jár". Tehát nincs "vagyonfeltárás", nem néznek semmi körülményeket, hanem megadják a lehetőséget. De írásban kérni kell a NAV-tól. A 200 ezer felettinél már vizsgálódnak, és a körülmények alapján döntik el, hogy megadják vagy sem.

2017. aug. 17. 05:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Így van ahogy az első írja. A részletfizetési lehetőség nem jár alanyi jogon, komolyan alátámasztott kérelmet kell benyújtani. Ha Te saját szakállra fizetgetsz valami kis összeget havonta a tartozásból azt elég lutri hogyan fogják venni. Lehet hogy úgy ítélik meg, hogy ez kevés, sok idő alatt térülne meg és akkor végrehajtás alá vonják az összeget előbb-utóbb. A lényeg hogy a lejárt esedékességű tartozást azonnal és egy összegben kell elvileg kifizetni, ha részletekben fizetsz akkor annak a kimenetele bizonytalan.
2017. aug. 18. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, még annyit kérdeznék, hogy akkor az nem jelent semmit, hogy csekkigénylő űrlapot is mellékeltek? Tehát pl. elvileg kérhetnék tőlük 12 db csekket is ugyanazzal az adónem-kóddal, ami elvileg egy részletfizetést tenne lehetővé?


Másrészt mit vizsgálnak meg, ha részletfizetést kérelmezek? Ez nem az adósság elengedése vagy mérséklése, olyankor azt hallottam, ki is jönnek és felmérnek egyet s mást, erre itt is lehet számítani? Igazából a terepszemle során túl sok mindent nem találnának, autónk nincs, a nagyobb műszaki értékek azok talán tévék és max. 1 számítógép. Viszont nem lenne jó, ha a háztartásban élő minden személynek vizsgálnák az eü. biztosítotti státuszát, mert nem csak nekem volt ezzel gondom.


A héten viszont felkeresem a NAV ügyintézőt.

2017. aug. 22. 13:49
 4/10 anonim ***** válasza:

A csekkeket nem a visszamenőleges tartozás részletekbeni fizetésére adják, hanem a jelenlegi illetve jövőbeni járulékok befizetésére.

A részletfizetési kérelem esetén is végeznek vagyon feltárást, ugyanúgy utána járnak mindennek. Azt nem tudom hogy az egy háztartásban élők tb jogviszonyát nézik-e, de a pénzügyi, vagyoni helyzetüket egészen biztos. Az egész háztartás vagyoni helyzetét átvilágítják, bankszámlákat, ingatlanokat, ingóságokat, megtakarításokat, esetleges hiteleket, mindent néznek.

2017. aug. 22. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Utolső, ez elég erősen hangzik, ez akkor olyan, mint egy házkutatás? Mivel hatóság, átkutatnak mindent, hogy felmérjék, milyen értékű ingóságok lehetnek a lakásban? (Hitele vagy másik ingatlanja senkinek nincs, bankszámlája is csak egy személynek, tehát ilyen szempontból túl sok mindent nem tudnának vizsgálni.)
2017. aug. 22. 23:09
 6/10 anonim ***** válasza:
78%

Ennyire nem kell parázni. :)


Környezettanulmánynak hívják, ha kérelem miatt mennek ki.

Ezt általában nagy összegű tartozásnál teszik meg, vagy ha a kérelemben leírtak ellentmondásosak azzal, amit ők "leellenőriznek" a nyilvántartásukból. Ritka, de van ilyen.

A Te tartozásod nem számít nagy összegűnek!


A háztartásban élők tb. jogviszonyát nem vizsgálják, ha ott gond van, egy másik eljárásként (valószínűleg egy másik ügyintéző) majd intézi a dolgokat, a Te kérelmedet ez semmiben nem befolyásolja.

2017. aug. 23. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
78%
Én sem tartom valószínünek hogy a Te esetedben kimennének. Nem ijesztgetni akartalak csak arra akartam rámutatni, hogy egy nagyon alaposan kidolgozott, megalapozott kérvényt kell benyújtani. És ha vetsz egy pillantást a formanyomtatványra akkor látod, hogy nem viccelnek, nagyon sok adatot bekérnek rólad és a háztartásban élőkről is. Én inkább megoldottam hogy egy összegben fizessem vissza az egészet, de nem szerettem volna ezt az eljárást vállalni. Persze ha nem tudsz egy összegben fizetni akkor valószínűleg muszáj lesz.
2017. aug. 23. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

A tb.-jogviszonyt azért hoztam fel, mert nem akarok másokat bajba keverni, hogy ha egy esetleges részletfizetési kérelem esetén sok mindent meg kell adni (gondolom mindenkinek a TAJ-számát/adóazonosítóját is).


Remélem igaz, amit írtok, hogy az én adósságomat nem tartják nagy összegűnek. Amikor írtam, hogy 200 ezernél több, azért ezt írtam, mert itt azt olvastam, hogy attól felfelé már foglalhatnak ingóságokat vagy jelzálogozhatnak. Igazából 300 és 400 ezer között van az összeg, közelebb az utóbbihoz. Remélem még ekkor is állnak a fentiek. Egyébként köszönöm a részletes válaszokat a rendszerről.

2017. aug. 25. 21:39
 9/10 anonim ***** válasza:
Ingóságot foglalhatnak és jelzálogot is tehetnek az ingatlanra, de ingatlan árverezést csak 500000 ft fölött rendelhetnek el. Valóban nem olyan nagy összeg ez ahhoz képest sokan hány millióval tartoznak, de azért elég nagy ahhoz hogy foglalkozzanak vele. Nekem is ilyen összegű volt a tartozásom kb, 324000 ft és nem vonták végrehajtás alá 2 évig, sajnos csak akkor tudtam kifizetni. De mindenképpen intézd azért minél hamarabb, sose lehet tudni.
2017. aug. 26. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
10 ezer felett már simán foglalhatnak ingóságot is, jelzálogozhatnak ingatlant, és nem csak 500 ezer felett lehet ingatlant végrehajtani. Általában 500 ezer felett jegyeznek végrehajtási jogot, de az ingatlan értéke és a tartozás összege alapján (az arányokat nézve) akár 500 alatt is árverezhetnek ingatlant, ha másból nem valószínű a megtérülése.
2017. aug. 28. 05:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!