Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ingatlan adásvétel, előző...

Ingatlan adásvétel, előző lakás testvéremmel közös,2019-es SZJA bevallásról kérdeznék?

Figyelt kérdés

Volt egy testvéremmel közös tulajdonú ingatlan, amit 2015-ben vásároltunk 8.450.000 Ft-ért. A lakásban én laktam, testvérem beleegyezésével történt az eladás. 2018 januárjában adtuk el 11.800.000 Ft-ért. Én a saját tulajdoni hányadomat ingatlanba fektettem (tulajdonképpen a testvéremét is, mert most csak én nevemen van, de kettőnk között közös tulajdon a januárban vásárolt új ingatlan). Kérdésem lenne, hogy ebből mennyi ingatlanadó fizetendő 2019-ben? az adóbevallásban?

Én úgy tudom, nekem adózni nem kell, mivel a saját tulajdoni hányadomat teljes egészében ingatanba fektettem, csupán a 11.900.000 és a 8.450.000 különbözetének a felét kell adóznom, (azért felét mivel közös tulajdon volt a lakás).

Ugye jól gondolom ?



2018. szept. 5. 18:46
 1/5 anonim ***** válasza:

Mindenki a saját tulajdoni hányadának megfelelő arányban veszi figyelembe az értékesítés után kapott bevételt. Tehát ha 50-50 %-ban voltatok tulajdonosok az eladott ingatlanban, akkor a 11,8 millió forintot "felezitek".


A kapott bevételből levonható az eladott ingatlan megszerzésére fordított kiadások. Ilyen péládul a 8.450.0000,- forint fele, továbbá az egyéb költségek, mint ügyvédi díj, megfizetett vagyonszerzési illeték, földhivatali bejegyzési díj, amiket irattal igazolni kell tudni.

A levonás után lesz egy összeg, ez a "számított összeg". Ennek bizonyos százaléka lesz az adóköteles jövedelem, ami attól függ, hogy a vásárlás éve és az eladás éve között hány év telt el. Minél több, annál alacsonyabb az adóköteles jövedelem.


"Én úgy tudom, nekem adózni nem kell, mivel a saját tulajdoni hányadomat teljes egészében ingatanba fektettem, csupán a 11.900.000 és a 8.450.000 különbözetének a felét kell adóznom,"


Ma már teljesen mindegy, hogy mibe fektetted, ha keletkezik adóköteles jövedelem, akkor az után meg kell fizetni az SZJA-t. Egy esetben nem, ha saját, vagy közeli hozzátartozód lakhatását biztosítod vele például öregek otthonában, bentlakásos (gondozásos) intézetben, stb. Tehát csak "szociális" jellegű felhasználása esetén mentesül az adó alól.


Példa:


2015 év: Te fizettél a lakásért 4.225.000,- Ft-ot.

Fizetted az ügyvéd költségét, ami 45 ezer forint volt.

Befizetted a vagyonszerzési illeték Rád eső részét, ami 169 ezer volt.

Megfizetted a földhivatalnak a bejegyzési díjat, ami 6.600 forint volt.

Ezeket mind tudod igazolni.


2018. év: Eladtátok az ingatlant 11,8 millióért. Ebből a Te bevételed: 5.900.000,- Ft.


Adóköteles jövedelem meghatározása:

5.900.000,-

- 4.225.000,-

- 45.000,-

- 169.000,-

- 6.600,-

= 1.454.400,- a "számított összeg".


Ennek a számított összegnek a 60 %-ka lesz az adóköteles jövedelem, mivel a megszerzés évét követő 3. évben értékesítettétek az ingatlant.

Vagyis: 872.640,- Ft.

Ennek az összegnek az SZJA vonzata 15 %: 130.896,- Ft.


Tesónak a levezetés is hasonló, az összeg csak annyiban változhat, hogy a különböző levonható költségek (ügyvéd stb.) alapból annál vehetők figyelembe, aki annak megfizetését a saját neve alatt igazolni tudja.

2018. szept. 6. 05:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm:) De nekem adózni akkor csak a saját részemből kell, ugye? 10.500.000 másik részéből nem kell adózni, ugye?
2018. szept. 6. 12:06
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy milyen 10.500.000,- Ft-ról beszélsz, mikor 8.450.000-ről, valamint 11,8 milliós összegekről írtál.


Leírtam a menetét, abba helyettesítsd be azt a részt, ami hozzád kötődik, tehát az "egésznek" a "felét". Ami a Te bevételed volt, és a Te kiadásod, azokkal számolhatsz csak, másik fél bevételéhez, kiadásához semmi közöd, azt Ő szerezte, neki kell adóznia utána adott esetben, és bevallania is. Neked azzal dolgod nincs...

2018. szept. 6. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
a 11.900.000 Ft-os összeget, amit ketten kaptunk az adávételből kifolyólag, szóval én ebből 10.500.000 Ft-ot használtam fel lakásvásárlásra. Ebből az én részem a 8.450.000 fele. A kérdés az, hogy a másik résszel, ami a 10.500.000 Ft-ot fedi, azzal az adóhatóság foglalkozik? Ergo, én az új lakásvásárlásba a testvérem részét is felhasználtam.
2018. szept. 6. 22:25
 5/5 anonim ***** válasza:

Az, hogy a testvéred az Ő részével mit kezdett, senkinek semmi köze. Ha Neked adta, hogy hozzájáruljon az új lakásod vásárlásába, szíve-joga.


Ha mindent bevallott, és leadózta, akkor akár el is ihatja a pénzét, vagy mozijegyet vesz belőle, vagy Neked adja oda. Magánügy.


Viszont...


Mivel Neked odaadta a pénzét, amit nem vár vissza (tehát nem kölcsön), ezért ez jogilag magánszemélyek közötti ajándékozásnak számít. SZJA szempontjából adómentes ugyan, viszont lehet, hogy ajándékozási illetéket (ez nem adó) kell fizetned utána. Egyenesági rokonok között illetékmentes, viszont a testvér nem számít egyenesági rokonnak, ezért gondolom, hogy illetékköteles.


NAV-ot kérdezd meg erről, mert az illetéket is ők írják már elő, és szedik be (illetékhivatal helyett), az illeték részét nem ismerem jól.

2018. szept. 7. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!