Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Könyvelés megbízási jogviszony...

Könyvelés megbízási jogviszonyban, egyéni vállalkozás nélkül?

Figyelt kérdés
Van bármi akadálya, hogy megbízási jogviszonyban könyveljek, úgy, hogy nincs egyéni vállalkozásom? Könyvelőként van főállásom, de lenne egy kis cég, amit otthon el tudnék vállalni, de nem akarnék egyéni vállalkozást. A havi megbízási díj a minimálbér 30%- a alatt van így nem lennék biztosított sem. A kérdés azért merült fel bennem, mert az EGYKE adatlapon a kèpviseleti jogcímek között szerintem a könyvelőt kell kiválasztani, de itt kér adószámot, ami ugye ev. hiányában nincs. Köszönöm a választ.

2019. febr. 16. 06:41
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
76%
Ajjjajjj, könyvelőként mondom, ez a kérdés nagyon ciki. Ha erről fogalmad sincs, hogyan van bátorságod elvállalni bárkit önállóan?
2019. febr. 16. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
Hát, fáztam már rá ilyen "hokedli" könyvelőre...Ő mondjuk törölt adószámmal bekamuzta egyken hogy az alkalmazottam.Igaz ez bizalmi állàs a cégvezető nem fog utána nézni. Max bírságkor. 😊
2019. febr. 16. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 A kérdező kommentje:

Nem értem miért ciki a kérdés. A megbízási jogviszony az egyik legkülönlegesebb jogviszony. Nem munkaviszony (bár erre hasonlít a legjobban), de nem is vállalkozási szerződésen alapul. Magánszeméllyel is lehet megbízási szerződést kötni egy bizonyos tevékenység elvégzésére. Nem találtam erre vonatkozó korlátozást, hogy pl. a könyvelést nem lehet ilyen jogviszony alapján ellátni, ezért kérdeztem rá. Magánszemély esetén a megbízási jogviszony önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül. Nyilván vannak kitételek, de az, hogy otthon könyvelek, saját munkarenddel, bizonyíthatóan nem bujtatott munkaviszony.

Igen elmerem vállalni egy kis cég könyvelését is, mivel egy kb 3 milliárdos forgalmú cégcsoportot (étterem, kereskedőcég, webbolt) könyvelek főállásban, és a tavalyi 5 éves NAV-os ellenőrzésem megállapítás nélkül végződött, így úgy gondolom, jól csinálom, amit csinálok...

Szeretnék egy normális választ kapni a kérdésemre indoklással. Köszönöm!

2019. febr. 16. 09:35
 4/28 anonim ***** válasza:

19T101-en válts ki adószámot. Ha nem engedi kiválasztani a könyvelői tevékenységet, akkor bukta.Csak vállalkozásban lehet végezni, adószámosként nem.Szerintem ezért is gondolta a válaszoló, hogy ciki, ha még ez sem tiszta.


Azt meg a megbízónak kell megítélnie , rá meri e bizni majd a kis cégének a könyvelését olyanra, aki csak otthon "ha van ideje" akkor foglalkozik az ügyeivel. Képviseletet munkaidőben nem nagyon fogsz tudni ellátni, ha a másik céggel kell foglalkozni.Pont nemrégiben volt egy ilyen eset másnak is, hogy egyfolytában csak halogató választ kapott , mert a könyvelő màssal volt elfoglalva mindig.


Emellett visszatetsző lehet az is hogy olyan könyveljen vállalkozást, akibek gyakorlati rutinja, üzleti terve saját vállalkozás működésére sincs és ennyire ki kelljen maxolnia a költség minimumot egy másodállású szja helyett.


Ott maximum a jogszabályok alkalmazása fog megvalósulni, de egy komolyabb vagy komplexebb vállalkozásfejlesztést már nem fog tudni végig vinni, előkészíteni, mert nem látja át a folyamatokat, lehetőségeket. Van olyan ismerős aki könyvel alkalmazottként meg a családjában ev-t de ideiglenesen azt is szünetelteti meg ajánlgatja a katat kerekedelmi cégnek. Szerinted mennyire hiteles?!


https://www.gyakorikerdesek.hu/uzlet-es-penzugyek__adozas-ko..

2019. febr. 16. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, de még mindig nem kaptam választ... Akkor így kérdezem: Mi tiltja, hogy megbízási jogviszony keretében végezzek könyvelést? Adószámos magánszemélyként biztos, hogy nem végezhető.
2019. febr. 16. 10:20
 6/28 anonim ***** válasza:
67%

Nem értem miért ciki a kérdés


Azért, mert ezzel könyvelőként tisztában kellene lenned. És nem, nem különleges...

2019. febr. 16. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:

Én meg azt nem értem, hogy könyvelőként miért nem tudod/nem érted/nem akarod kiváltani a mellékfoglalkozású vállalkozóit tételes költségelszámolással.

nem vagyok könyvelő, de azt még én is tudom, hogy így, ilyen formában minimális adóés járulékterhek vannak.


És még könyvelőt sem kellene tartanod, mert magadnak könyvelnéd :-)

2019. febr. 16. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 A kérdező kommentje:

Nagyon örülök, hogy ilyen tájékozott vagy, de akkor megoszthatnád velem a tudásod.

Szerintem igenis különleges egy olyan jogviszony, amivel pl. utólag lehet biztosítást kreálni...

2019. febr. 16. 11:11
 9/28 anonim ***** válasza:

"A havi megbízási díj a minimálbér 30%- a alatt van így nem lennék biztosított sem."


Ez mondjuk megintcsak nehéz értelmezni, miért írod könyvelőként - hiszen a főállásodban biztosított vagy, vagy mégsem?

2019. febr. 16. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 A kérdező kommentje:

9.

Ha 30 % felett lenne, akkor a nyugij és tb járulékot is vonni kell, vagyis ebben az esetben gyakorlatilag alkalmazott is lehetnék.

2019. febr. 16. 11:47
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!