Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Diákhitel1 előtörlesztés...

Diákhitel1 előtörlesztés helyett megéri PMÁP-ba fektetni?

Figyelt kérdés

A matek része nagyjából megvan, a gazdasági részéhez nem értek annyira. Erre a félévre meg kellett igényelnem egy 300 ezres hitelt mert sajnos hirtelen kell ez a pénz. A jó oldala az, hogy már szeptembertől (a folyósítás hónapjától) el tudnám kezdeni 20 ezrekkel törleszteni (vizsgaidőszkban akár többel is). Évi 8% kamatról van szó, de ez változhat, én pesszimizmussal 12% kamattal számolok, eszerint 20 ezer forinttal 18 hónap alatt visszafizetném.


Ha nem törlesztek elő, hanem akkor fizetek amikor már muszáj, akkor, ha jól értelmezem a feltételeket, 1 évig törleszteném kb 20 ezer forinttal, illetve egy fél évig 30-40 ezerrel


Vagy befektethetnék prémium állampapírba helyette. A részéletes számolásba nem mennék bele, a lényeg hogy 14,75-ös kamattal számoltam, 2 évig fektetnék be 20 ezret havonta, Az egyik felét 2 év múlva adnám el, a másik felét egy év múlva. Így az a törlesztés első évében lenne havi 4000Ft profitom, a második évben fél évig kb 10 000Ft minuszban lennék, de a maradék 6 állampapírt nem kell idő előtt eladni. Így olcsóbban megúszom mint az előtörlesztéssel, és kb 114 000Ft profitom lenne belőle 4 év után.


Amivel nem számoltam a következők: infláció várható alakulása, illetve a PMÁP feltételei, hogy marad e a 99%-os felvásárlás, illetve hogy egyáltalán lehető lesz-e eladni őket idő előtt. A diákhitel kamatozása is változhat, de azt így is megnöveltem 4 százalékkal, nem tudom hogy mehet e reálisan annál feljebb. A 30-40 ezres törlesztő havi bruttó 500 ezer forint fizetésből jött ki (keresetarányos a törlesztő), nem tudom hogy kezdő IT-s ként ennél többre vagy kevesebbre kell számítanom, ez is sokat változtathat a kimeneten.


Ezeknek a kockázatoknak a mérlegelésében szeretnék segítséget kérni. A legjobb az lenne ha fel se vettem volna a hitelt, de rosszul jött most ki.



2023. aug. 28. 01:31
 1/9 anonim ***** válasza:
31%

Ilyen profitra/hozamra annyi időt sem szánnék, amennyi időbe telt ezt a kérdést megírnod...


Ennél a 14 éves szomszéd gyerek is nagyságrenddel többet keres, pusztán vaterázgatással meg egyéb adok-veszek oldalakon seftelgetéssel.

2023. aug. 28. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Jogos komment, viszont ez most inkább "kényszer" befektetés lenne, hiszen valahova úgyis mennie kell a pénznek.


Elvileg így jobban kéne járnom, többet fizetnék mint előtörlesztéssel, viszont nem a saját zsebemből. A profit meg jár velecsak a változókat nem tudom beleszámítani.

2023. aug. 28. 01:55
 3/9 A kérdező kommentje:
De ha túl kevés a hozam, meg ahhoz képest túl kiszámíthatatlan a gazdaság akkor kifizettem ahogy tudom, csak nézek más opciókat is előtte
2023. aug. 28. 01:57
 4/9 anonim ***** válasza:
Nem.
2023. aug. 28. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
59%
Szerintem pár % potenciális profitért nem éri meg kockáztatni és foglalkozni vele. Inkább visszafizetném a hitelt.
2023. aug. 28. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
36%
Az első hsz-al ne foglakozz, egy troll aki minden kérdés alá ilyen baromságokat irkál.
2023. aug. 28. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
61%
Szerintem jobb, ha minél hamarabb meg tudsz szabadulni a hiteltől. Én azt választanám.
2023. aug. 28. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
45%

ha mentálisan elég erős vagy akkor persze, jobb, igazából konzerveket is vehetnél a törlesztőrészletek árából, a diákhiteled addig is inflálódik, amíg az élelmiszerárak emelkednek (ezt teljesen komolyan írtam.) a kérdés csak az hogy érdemes-e a mentális erőnket ily módon, ilyen fiatalon tesztelni. mivel már megégettem magam egyszer, én azt mondanám nem. az első adandó alkalommal eltapsoltam a dh-ra félrerakott állampapíros összegeket (ez volt 4 éve) és azóta is ezt a rohadt adósságot nyögöm. nyílván onnantól fogva hogy nem volt miből visszafizetni, újabb és újabb féléveket dh-ztam így lógok nekik mintegy 3 millió Ft-tal.

mondjuk legalább inflálódik, ez tény.

2023. aug. 28. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
18%
Először fizesd vissza a hitelt, utána ráérsz állampapírozni.
2023. aug. 28. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!