Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Diákhitel 2 valóban Megéri,...

Diákhitel 2 valóban Megéri, vagy Adóságcsapda? Valakinek tapasztalata, vélmeménye?

Figyelt kérdés

Sok hozzászólásnál olvastam, hogy a Diákhitel 2 nagyon megéri, meg hogy gyorsabban romlik valahogy a forint mint a kamat ... és kb még a diák jár jól, hogy ha mindenképpen önköltségesnek kell lennie...

Azt mondják, hogy fix 2%.


Egyszerű fejjel azt mondanám, hogy 1 millió felhasználása után is kb ugyan annyit kell visszafizetni. És ez olyan jól hangzik.



Az adóságcsapdáról olvastam, hogy a Diákhitel 1 nél kb egy életen át kellett visszafizetni.


A DH2-nél miért más a helyzet? Miért annyira jó vagy éppen miért nem??


Az adóságcsapdát nem nagyon tudom, hogy mit takar, de nem igazán értem, hogy miért ne érné meg felvenni a DH2-t. Hiszen nem elherdálásra megy a pénz, nem is látom az összeget hiszen egyenesen az Egyetem kapja..

(Esetleg elmagyarázná valaki az adóságcsapda mibenlétét?)



Olyan szakmám lesz amivel el lehet helyezkedni, akár vállalkozásként is megérheti, azonban átkerülök fizetősre, mert nem lesz meg a kredit minimum.(most fejezem be a 6.félévet, és legalább 9, de lehet hogy 11 félév lesz a 7 féléves képzésből.)

(BME, Gépészmérnöki szak, gépgyártástechnológia érdekel.)


MSC-ben is gondolkozok (tervezek), de attól még azt csinálhatom államilag támogatotton, csak legyen meg a pont és kész. (gondolom)


Mik-Makból nem voltam jó, de a tanár azt mondta, hogy ha most diák lenne, és fizetnie kellene, akkor megérné...)



2017. máj. 22. 00:58
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Nincsen semmi csapda. A diákhitel 1-nél sincsen semmi csapda.


"Azt mondják, hogy fix 2%."


Éves 2%.

2017. máj. 22. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Hogy ha 4 évig veszem igénybe a diákhitelt, és évente 800ezert veszek fel, akkor is a 4. év végén olyan 3.36 millió lesz kamatokkal együtt.

Tegyük fel, hogy a 10. év végétől kezdem visszafizetni.

Akkor minden év végén megy rá kamat és a 10. év végén 4.84 millió van benn.

Innentől kezdve mondjuk hogy havi 50 ezerrel törlesztek, akkor vagy is évi 600 ezeret vonok ki, és azt szorzom 1,02 vel, akkor 8,5 év alatt fog elfogyni az egész.

visszaszámolva kijön, hogy össszesen 5,1 milliót kellett visszafizetni, vagyis


a 2%-os Fix kamat mellett 3,2 millió forint esetén

A végösszegben 60% -os kamatot jelentett.


ÉS az adóságcsapda ott lesz, hogy ha mondjuk valaki csak kb 10 ezret fizet havonta akkor szinte soha nem fog elfogyni, mert az éves kamat alig kevesebb, mint az éves befizetés, így szinte örökké konstans marad a hátralévő összeg.


Na de akkor most miért szidják a Diákhitelt?

Az ég adta világon minden hitel, hitelkártya, minden, ami bármilyen %-os Hitel, az pontosan ugyan így működik. VAgy nem??? Mellesleg elvileg a 2%-os hitel az nagyon jó.

Az Egyetem, egy keresebb végzettségért cserébe pedig sokkal jobb befektetés, mint mondjuk egy új autó, egy új tv...


Mondjuk tény és való, hogy nem hangzik olyan szépen, a 60%-os kamat, mint a 2.... :D


Az mondjuk durva, hogy ha valaki 20milliót fel vesz lakásra, akkor a kamat is nagyobb, mondjuk 5%, de többet akkor se tud fizetni, akkor évente 1milliót ha befizet az ember, vagyis havi több mint 80ezer forintot, akkor soha a büdös életben nem fogja kifizetni, mert minden évben annyi kamat megy rá mint amennyit befizetett....

2017. máj. 22. 02:10
 3/14 anonim ***** válasza:
Ha újrafelvételiznél következő évben akkor bekerülhetsz államira úgy, hogy elfogadtatod az eddigi tantárgyaidat? Lehet a kreditelismerési díjakkal együtt is jobban jönnél ki. Egyébként a konkrét hitelkonstrukció minden egyes elemétől eltekintve, ha jó vagy abban amit tanulsz, tényleg érdekel akkor megéri, gépészmérnöki képzésre meg pláne.
2017. máj. 22. 03:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Utána számoltam egy kicsit mivel kicsit irreálisnak tűnt az összeg amit mondtál és valamit nagyon elszámolhattál. Gépészmérnökin a féléves tandíj 145000 ft, ha ezt 7 féléven keresztül felveszed (és a felvételkor egyből kamatozik), akkor végzéskor 1099530 ft adósságod lesz, a végzésed utáni 10. évben pedig 2959785 ft, ami 34,29%-os kamatot jelent a végösszegben. Ezt 600000 ft-os éves törlesztés mellett 4 év alatt ki tudod fizetni.
2017. máj. 22. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
5 év alatt*
2017. máj. 22. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Amivel gondba vagyok az újrajelentkezésnél, hogy a beiratkozás augusztusba van... Ami azért probléma, mert szakirányra(specializációra) jelentkezni csak július közepéig lehet, de már akor is ilyan utólagossan. Én most fogok szakirányra menni és bár mivel most nem játszik az újrafelvételizés, így 2 félév alatt sok tárgyat el tudok végezni, azonban ha újrafelvételizek, akkor nem leszek szakirányos, és csak 1 év múlva tudok újra jelentkezni. Ezen a szakirányon be szokott telni a max létszám(így szabadon választható tárgyként nem igazán lehet 'előre'megcsinálni a tágyakat. Így 8.félévben ha újra felvesznek, akkor 9.félévben még meg tudom csiálni a hiányzókat, mivel eddig is tudom, hogy 1-2 egymásra épülés miatt, és mert nincsen kereszt azokból, így is kicsúszna addig.


Valószínűleg, hogy az újrajelentkezéses dolog lesz, a megoldás, mert, a képzés idejének 1,5-szeresét lehet felhasználni államin, 7 félév esetén most ez vagy 9 vagy 10. és nekem még legalább 3 félév lesz felhasználható, ami ből vagy 1-et vagy lehet többet is fel tudok majd használni, akkor pedig megérheti.



Lehet elszámoltam(úgy hajnali 2 kor...), igaz én rávágtam, hogy számoljunk többel, mondjuk 4 év felvétellel (8 félév), és félévi 400ezerrel, a 325-helyett (amit féléves díjként mond mindenki, mert a 145 akkor igaz, hogy ha egy darab tárgyat se vesz fel az ember, a 325-ben a mintatanterv szerinti 30 kredit van benne (fizetősön 6000ft/kredit).

Így biztosan fellülről becsülöm a valságot, de való igaz, hogy ennyit nem vennék igénybe. :)

2017. máj. 22. 08:53
 7/14 anonim ***** válasza:
Ezesetben viszont eléggé alulbecsülted: végzéskor 3363232 ft, végzésed után 10 évvel 13034733 ft tartozásod lesz. Ezt jó sokáig törleszthetnéd évi 600000 törlesztés mellett (több mint 20 év), úgyhogy kezdd el törleszteni minél hamarabb, mert azért egy 3 millát barátságosabb visszafizetni, mint egy 13 millát..:)
2017. máj. 22. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Hogyan jöhet ki 13 millió 2% évi kamat mellet?

Szépen leírva egyesével, tegyük fel, hogy 4 évet számolva, és félévi 400ezret (év végi 800ezer)

(((800*1.02+800)*1,02+800)*1,02+800)*1,02= 3363232Ft


Utána még 6 évig ott áll, így a 10. év végére:

3363232*1,02*1,02*1,02*1,02*1,02*1,02 =3363232*1,02^6 = 3787545 Ft

Vagyis 10. év végére nem 13 millió lesz, hanem még csak 4millió se lesz a felvett 3,2-ből.


Visszafizetéshez pedig, hogy ha az említett 50ezer/hó=600ezer/év-vel számolunk.

((((((3787545-600000)*1,02-600000)*1,02-600000)*1,02-600000)*1,02-600000)*1,02-600000)*1,02=404820 Ft

Vagyis 6 év után már nincsen egy újabb egész év tartozás, vagyis 7 év alatt elfogy.

2017. máj. 22. 10:21
 9/14 anonim ***** válasza:

A # 7-es válaszoló valószínűleg valami számolási hibát vétett, visszaszámolva nekem ez évi 14,51%-os kamattal jönne csak ki.


Végzéskor: 3.363.232, 10 éven át 14,51%-os kamatos kamat: 3.363.232 * 1,145^10 = 13.037.399, ez egyenlő nagyjából a kiszámolt értékkel.


2%-os kamattal ugyanilyen kezdőtőkével 10 év alatt a tartozás csupán 4.099.761.


Persze valahogy már azt az értéket is meg kell kapni, hogy végzéskor mennyi a tartozásod, ez egy fokkal bonyolultabb, mert folyamatosan veszed is fel a hitelt, ami más időponttól kezdve kamatozik. Azt nem néztem, hogy ez a kezdeti érték hogy jöhetett ki.


Meg az egész számításba belezavar, hogy tőkésítés minden év január 1-én van, tehát nem akkortól számolódik, amikor végzel, nyilván ha törlesztesz, akkor részben tőkét is törlesztesz, stb., ezeket mind ki lehet számolni, de úgy becslésnek jó a fenti számolás.

2017. máj. 22. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

"Na de akkor most miért szidják a Diákhitelt?"


Mert fogalmuk sincs hogy működik, és mennyi a kamat és azt hallották adósságcsapda és ne vedd fel, stb.


Annyi igaz ebből, hogy régen a bevezetéskor a Diákhitel 1 kamata 9-10% volt, mivel akkor az infláció is annyi volt.


10% kamattal elég szépen fel tudott halmozódni az összeg és a kötelező törlesztő akár a kamatot se fedezte. De persze ott az ingyenes előtörlesztési lehetőség.


Diákhitel 2 akkor még nem volt, az államilag támogatott azért fix 2% a kamata.


Jelenleg a Diákhitel 1 kamata is csak 3,35%, annyi kockázata van hogy mehet felfele a kamat ha növekszik az infláció. A Diákhitel 2 esetén nincs ilyen kockázat.


[link]

2017. máj. 22. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!