Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Miért nem lehet pénzt gyártani...

Miért nem lehet pénzt gyártani? Úgy értem, ha egy állam gazdasági válságba kerül, eladósodik, miért nem gyárt csak simán magának annyi pénzt amennyit akar?

Figyelt kérdés
Komoly válaszokat, kérlek!

2017. júl. 13. 23:14
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
78%

Mert akkor elinflálódik.... Amiből sok van, az elértéktelenedik, mint a krumpli.

És ez akkor is így van, ha mi speciel ezt a mechanizmust nem látjuk át.

2017. júl. 13. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
18%
Ez engem is érdekel, szigorúan kormány titok lenne,hogy pl a parlament pincéjében nyomják a 20 ezreseket és mi adj Isten csökken az államadósság. Perszen nyilván valahogy tisztára is kellene mosni azt a pénzt,pl hamis beruházásokkal?
2017. júl. 13. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
91%

Azért mert nem lesz mögötte érték. Az állam el kezd pénzt gyártani, és mondjuk megnöveli az emberek fizetését, mondjuk duplazza. Az embereknek már kétszer annyi pénzük van, tehát, többet is költenek. Erre felfigyel a boltos is, hogy egyre többet költenek. Már annyi zsomlet vesznek, hogy nem tudja kitermelni a zsomleket mert ahoz mondjuk több alapanyag / gép kellene. Viszont a zsomleket úgy viszik mint a cukrot, és ő sem hülye, így felemeli az árakat. Aztán elkezd több lisztet venni. Ezt látja a lisztarus, hogy hirtelen egyre több lisztet vesznek tőle, így ő is megemeli az árakat, hisz kelendő. De attól hogy az embereknek több pénzük van, még több buza fog teremni ? Nem. Itt bukik az egész. Ha van egy bolt és be megy 2 ember valamennyi pénzzel és mondjuk van egy üveg bor. Mindkét vevő ezt akarja megvenni. Kinek adja el a boltos? Annak akinek több pénze van. De ha mindkét embernek kétszeresére nő a fizetése ? Attol meg ugyan úgy csak az egyik fogja megkapni.


Most eléggé leegyszerűsítve próbáltam elmagyarázni, de ez valahogy így működik. Hiába van több pénz, ha nincs mögötte valódi termelés, akkor egyre ertektelenebb lesz a pénz, mert mindenkinek sok lesz, de attól még ugyanannyi kenyér és ugyanannyi bor lesz. Tehát a gazdaság növekedését úgy lehet elérni, ha a termelést növeljük nem a pénzt. Ha jobb technológiával kétszer annyi búzát és így kétszer annyi kenyeret tudunk előállítani, akkor a boltos lefogja vinni az árakat, hogy az összes kenyeret eltudja adni. Persze ez a valóságban úgy működik , hogy a fizetés nő, nem az árak mennek le, de a lényeg ugyanaz az. Terméket kell gyártani, nem pénzt.

2017. júl. 14. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
82%
Ezt már sokszor megpróbálták, de csak annyit értek el vele, hogy teljesen elértéktelenedett a pénz és összeomlott az adott gazdaság. Amúgy is Magyarország tartja a világrekordot ebben, a második világháború után nekiálltak pénzt nyomtatni veszett módon, ami hiperinflációhoz vezetett. A vége az volt hogy közel 6 milliárd pengő volt egy kiló kenyér és az árak kevesebb, mint egy nap alatt megduplázódtak. Nem lehet csak úgy nekiállni nyomtatni a pénzt mert csak annyit érnek el vele hogy elveszti az értékét. Aztán tényleg csak egy darab papír lesz amivel nem lehet mit kezdeni. Főleg válság helyzetben rossz nekiállni pénzt nyomtatni, mert csak tetézi a bajt az inflációval.
2017. júl. 14. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 meszike91 ***** válasza:
65%

A pénz önmagában nem ér semmit, csak egy papírlap egy számmal. A mögötte lévő fedezet számít, ami viszont a pénznyomtatástól nem fog nőni.


Ha nő a pépnzállomány de a fedezete nem, akkor a pénz értéke csökkenni fog.

Az infláció akkor lehet jó ha nem külföldi devizában van egy ország, mert akkor el tudja inflálni az államadósságot.

2017. júl. 14. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
65%

Akkor én is elismételem ugyazt csak példával :o)

Ha most 310 forint az euró, és ha a jövő hétre kétszer annyi forintot "gyártanak", mint ami most van, akkor hétfőn már 620 forint lesz egy euró.

Ha Xlábú Béla fizetése most 100 ezer ft, akkor a jövő héten 200 ezer forint lesz. De minden más is a duplájára drágul. A kenyér, a lapostévé, a vedeokártya, a rezsi, az ingatlanok, minden.

Ugyanott leszünk, mindennek a valós értéke ugyanakkora marad, csak forintban kell értük dupla annyit adni.

2017. júl. 14. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
0%

"Miért nem lehet pénzt gyártani?"


Lehet pénzt gyártani, és gyártanak is havi 200 milliárd dollárt:

[link]

2017. júl. 14. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
67%

Őőőő. A többi válaszoló valamilyen alternatív világban ért? Természetesen nem jó hosszú távon, ha az állam a kiadásai fedezésére pénzt gyárt, de átmeneti, kisebb távú likviditási gondokat általános gyakorlat bankópréssel áthidalni.

Kérdező, amit írsz, az egy élő gyakorlat. Persze hosszú távon és nagy mértékben inflációhoz vezet.

2017. júl. 14. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
15%
Ülj le, Pistike, egyes! :-)
2017. júl. 14. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
2017. júl. 16. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!