Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Biztosítások » Özvegyi nyugdíj csak akkor...

Özvegyi nyugdíj csak akkor jár a nyugdíjas özvegy nőnek, ha kiskorú gyermeke volt a meghalt férjjel vagy legalább is kiskorú gyermeket neveltek?

Figyelt kérdés
Nekem egy katyvasz a törvény meg a cikkek, de ez jön le belőle. És mennyi az özvegyi nyugdíj mértéke az özvegy nő számára, ha nyugdíjas?

ápr. 12. 11:10
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
Az is csak akkor, ha kicsi gyereke volt. Illetve akkor jár, ha az özvegy saját jogán öregségi nyugdíjra jogosult.
ápr. 12. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:
De most akkor nem csak akkor jár, ha kisgyerek van, hanem alapból is?
ápr. 12. 12:17
 3/20 anonim ***** válasza:
Alapból akkor jár, ha az özvegy nyugdíjas korú.
ápr. 12. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
Ez 2 eset.
ápr. 12. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:

Pedig a törvény egyértelmű:


Házastárs özvegyi nyugdíjra jogosultsága:

Amennyiben az elhunyt öregségi nyugdíjban, korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, táncművészeti életjáradékban, vagy átmeneti bányászjáradékban részesült, VAGY a haláláig a nyugdíjjogosultsághoz szükséges szolgálati időt megszerezte.


Élettárs özvegyi nyugdíjra jogosultságának további feltétele:

Az élettárs özvegyi nyugdíjra akkor jogosult, ha az elhunyttal annak haláláig 1 év óta megszakítás nélkül együtt éltek és gyermekük született, vagy nem született ugyan gyermekük, de megszakítás nélkül 10 év óta éltek együtt.

Nyilván születési anyakönyvi kivonattal igazolni kell, hogy született közös gyermekük függetlenül annak életkorától és attól, hogy életben van-e még a gyermek vagy már meghalt.

Az élettárs esetén is alapfeltétel az elhunyt részéről a nyugdíjjogosultsághoz szükséges szolgálati idő megléte, ha még nem volt nyugdíjas akkor is.

ápr. 13. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:
Ebből úgy értem, hogy nem kell kisgyerek ahhoz, hogy egy nyugdíjas ember özvegyi nyugdíjat kapjon elhunyt férje után. De ennek mi értelme, hiszen saját nyugdíjat is kap. Mivel meghal a férje mondjuk, neki attól még van saját nyugdíja. Jogosult lesz így egy elhunyt ember nyugdíjának bizonyos százalékára azt értem, de akkor is jó sokat kap ahhoz képest, hogy csak magát kell fenntartania
ápr. 14. 21:19
 7/20 anonim ***** válasza:
A jó sok relatív. Van aki sokat kap, aki maga is és a férje is sokat dolgozott. De egyébként 1 évig a 60%a, utána már csak a 30%a jár.
ápr. 14. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:

Mivel a társa/házastársa haláláig ketten "tartottak fenn" egy háztartást, nyilván anyagilag kedvezőtlenebb, amikor majdnem ugyanazt a háztartást már csak egyedül kell fenntartania. Az özvegyi nyugdíj az elhunyt halála által megszűnt anyagi rész hiányát hivatott enyhíteni.


"Ebből úgy értem, hogy nem kell kisgyerek ahhoz, hogy egy nyugdíjas ember özvegyi nyugdíjat kapjon elhunyt férje után."


Nem tudom, hogy miért ragaszkodsz a "kisgyerekhez". Nem kell hozzá közös gyerek ha házastársak voltak, csak élettárs esetén kell a közös gyerek, ha nem éltek együtt legalább 10 évet. Az életben maradtnak mégcsak nem is kell nyugdíjasnak lennie, hogy özvegyi nyugdíjra jogosult legyen.


Mi kell hozzá? Közös feltétel élettárs valamint házastárs esetén is ->

Az elhunyt legyen nyugdíjas, vagy ha nem az, akkor a nyugdíjhoz szükséges szolgálati időt megszerezze a halála napjáig -> 20 év.


Házastárs alapból jogosult özvegyi nyugdíjra, ha az elhunyt rendelkezik az előbbi feltételekkel.


Élettárs csak akkor jogosult özvegyi nyugdíjra, ha legalább 10 évig megszakítás nélkül együttélt az elhunyttal a halála napján is. Ha nem éltek együtt legalább 10 évig megszakítás nélkül, de legalább 1 évet igen, akkor szükséges hozzá a közös gyermek (mindegy, hogy kiskorú már/még, vagy sem).


Ez van fentebb is leírva. Nem érthető?


Példa:

Együttélek a párommal megszakítás nélkül 18 éve. Van egy közös gyerekünk, 22 éves. Én 52 éves vagyok, Ő 54 éves. Meghal. 54 évesen van legalább 20 év szolgálati ideje a nyugellátáshoz attól függetlenül, hogy csak 65 éves korában igényelhette volna a nyugdíjat.

Mivel megszakítás nélkül legalább 10 évet együttéltem vele (a halála napján is!) valamint van egy közös gyermekünk, ezért hiába nem vagyok még nyugdíjas, és ő hiába nem volt még nyugdíjas, jogosult vagyok utána özvegyi nyugellátásra.

Ilyenkor kiszámolják, hogy mekkora nyugdíjra lett volna a szolgálati ideje és bérei alapján jogosult, és az alapján határozzák meg, hogy én mekkora özvegyi nyugdíjra leszek általa jogosult, amit életem végéig folyósítanak, ha közben férjhez nem megyek.

Ha férjhez mennék, megszűnik a halála általi özvegyi nyugdíjra jogosultságom. Miért? Mert az anyagi pótlás az új férj által - elméletileg - biztosítva lesz.

ápr. 15. 05:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm a 8-asnak most már értem. Én azt hittem csak gyerek esetén jár ez. Viszont miért van az, hogy csak egy évig jár a 60%-a az elhunyt nyugdíjának és utána meg csak a 30%?
ápr. 15. 08:27
 10/20 anonim ***** válasza:

"Viszont miért van az, hogy csak egy évig jár a 60%-a az elhunyt nyugdíjának és utána meg csak a 30%?"


Nagyon egyszerű: A törvényalkotó így találta ki.

ápr. 16. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!