Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Ha minden hónapban befizetek...

Ha minden hónapban befizetek egy bizonyos összeget mondjuk az egy éves állampapírba, mikor kamatozik a pénz? Minden összeg a befizetés után 1 évvel vagy egy éven belül az összes egy bizonyos időpontban?

Figyelt kérdés
2019. okt. 1. 17:44
 1/5 anonim ***** válasza:

Naponta számolják a kamatot az állampapíroknál, tehát ha pontosan a kibocsátás napján veszed és pontosan egy évig tartod és tegyük fel mondjuk 3% a kamata, akkor minden nap kamatozik 3/365 százalékot. Vagyis a példánál maradva ez pl. naponta 0,008%-ot. Vagyis pl. 1 millió forintnál naponta durván 80 forintot.


De a kamatot évente írják jóvá. Tehát a mai napon 80 forint kamatod nem kamatozik holnap (ilyen értelemben nem működik a kamatos kamat), hanem majd megkapod egyben az azévi kamatot kamatfizetéskor és akkor lesz igazából a tiéd (és azt akkor fektetheted be újra, ha akarod, az lenne a kamatos kamat), vagy pedig akkor ha idő előtt visszaváltod az állampapírt. Tehát ez hogy naponta mennyit kamatozott, inkább csak akkor érdekes, ha idő előtt vissza akarnád váltani. Vagy konkrétan ha van webkincstárad vagy mobil kincstárad, tehát egy felület ahol látod a bent lévő pénzed, akkor igazából azt is tudod nézni, hogy naponta mennyit nőtt a kamatok miatt, ha érdekel.

2019. okt. 1. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
És ez pontosan hogy van, mindegyik összeget egy év múlva vehetem ki kamatostul, miután befektettem, vagy van egy periódus egy évben amikor kivehetem?
2019. okt. 1. 18:40
 3/5 anonim ***** válasza:

Az állam megengedi, hogy bármikor kivehesd az állampapírból a pénzed, de egy kis büntetést ilyenkor kell fizetni, amiért nem tartottad a lejáratig a kötvényt. Ez most röviden, úgy tudom az új szuper állampapírnál 0,25%, a többi fajtánál pedig 1%.


Tehát ha veszel például sima egyéves állampapírt 1 millió forintért 3%-os éves kamaton (30 ezer ft), és mondjuk pont fél év múlva akarod kivenni, akkor fél év alatt kamatozott 1,5%-ot (15 ezer ft), de a büntetés 1%, szóval visszakapsz 100,5%-ot (1 millió 5 ezer forintot).


Nem nagyot, de azért valamennyit mégis buksz. Szóval csak olyan pénzt tegyél ide, ami 95%, hogy nem fog kelleni lejáratig. (1-3-5 évig)

2019. okt. 1. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ. Lehet nem fogalmazok érthetően, akkor felteszem a kérdést példákkal.


Minden hónap elsején veszek állampapírt, az első mondjuk 10.01-én, akkor ezt büntetés nélkül 2020.10.01-én tudom kivenni, vagy előre megadnak egy pontos dátumot, hogy mikor vehetem ki büntetés nélkül?

2019. okt. 1. 19:01
 5/5 anonim ***** válasza:
Egy év múlva tudod. Szóval havonta rakod be, akkor havonta járnak le.
2019. okt. 2. 05:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!